Lasīšanas laiks: 7 min
Jau informējām, ka valdība 11. oktobrī konceptuāli atbalstīja Veselības ministrijas virzīto veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantu, kas paredz finansējumu medicīnai nodrošināt ar valsts obligāto universālo apdrošināšanu no valsts budžeta līdzekļiem.
Portāls “Valmieras Ziņas” aicināja uz sarunu SIA “Vidzemes slimnīca” valdes priekšsēdētāju Uģi Muskovu, lai uzklausītu viņa viedokli par valdības lēmumu, kā arī uzzinātu par aktualitātēm viņa vadītajā iestādē.
Papildu nauda nerisina problēmas, ir jāmaina sistēma
“Ministru kabineta atbalstītais veselības nozares finansēšanas modelis ir viens no labākajiem risinājumiem, taču viss būs atkarīgs no atvēlētā finansējuma.
Pozitīvā ziņa ir tā, ka iedzīvotājiem nebūs pašiem jāveic papildu maksājumi jau pie esošajiem līdzmaksājumiem valsts apmaksātajiem pakalpojumiem, ko paredzēja citi modeļi. Taču ir bažas par to, kas notiks, ja valsts budžetā nevarēs iekasēt papildu līdzekļus – vai nu būs jāceļ nodokļi, vai kādai nozarei jāatņem līdzekļi, jo citādi nozarei nebūs iespējams piesaistīt stabilu ilgtermiņa finansējuma pieaugumu”, norādīja U.Muskovs.
Kā pastāstīja slimnīcas vadītājs, arī Valmieras mediķi piedalījušies nesenajās protesta akcijās Rīgā, ko rīkoja mediķu arodbiedrība. Slimnīca vadība kopumā atbalsta mediķu izvirzītās prasības un cer, ka valdība un deputāti ieklausīsies.
“Zināms progress ir manāms, jo nozarei ir nākamā budžeta projektā papildus paredzēti vairāki desmiti miljoni eiro. Taču problēma ir samilzusi un ļoti ilgā laika posmā nav risināta, tādēļ šo pielikumu būtiski nejutīs nedz pacienti, nedz nozare kopumā. Agrāk problēma bija valsts apmaksāto kvotu trūkums ambulatorajā sektorā. Bet drīz būs situācija, ka nebūs speciālistu, kas šīs kvotas var izpildīt. Ir sagaidāms speciālistu trūkums, jo jau ilgu laiku nav mainīts valsts noteiktais pakalpojuma tarifs, līdz ar to nevar nodrošināt adekvātu darba samaksu ārstiem.
Gan pacientus, gan mūs kā veselības pakalpojuma sniedzējus interesē ilgtermiņa risinājums. Gadu no gada tiek veikti dažādi nelieli uzlabojumi, piešķirot papildu līdzekļus dažādās jomās, bet nav skaidrības par nākotni, kas būtiski apgrūtina ilgtermiņa plānošanu. Šāds plāns ir nepieciešams, lai piesaistītu jaunos speciālistus un noturētu esošos, kā arī, lai plānotu investīcijas infrastruktūrā un pakalpojumu attīstībā ,” skaidroja U.Muskovs.
Eksperti iesaka Vidzemes slimnīcā paplašināt pakalpojumu klāstu
Vidzemes slimnīcas vadītājs informēja, ka šobrīd viena no svarīgākajām aktualitātēm veselības nozarē ir Pasaules bankas veiktais pētījums, kas sastāv no vairākiem dokumentiem. Pašlaik tiek diskutēts par diviem pēdējiem pētījumiem. Viens ir pētījums par kvalitāti un apjomu, savukārt otrajā aprakstīts stacionāro ārstniecības iestāžu ieteicamais kartējums jeb ģeogrāfiskais izvietojums un sniedzamo ārstniecības pakalpojumu apjoms.
“Ieteikumi Vidzemes slimnīcā neparedz būtiski mainīt pakalpojumu apjomu. Pasaules bankas eksperti iesaka papildus attīstīt dažādus ķirurģiskos un diagnostiskos pakalpojumus. Viņuprāt, skatoties no pacientu drošības aspekta, veselības aprūpes pakalpojumus vajag koncentrēt lielākās klīnikās ne tikai Rīgā, bet arī reģionos. Tas ļautu novērst situāciju, kad valsts apmaksātos pakalpojumus iedzīvotāji nevar saņemt, jo mazajās slimnīcās nav speciālistu, kas tos var nodrošināt, lai gan līdzekļus pakalpojuma sniegšanai valsts ir piešķīrusi.
Pasaules bankas ekspertu ieteikums – koncentrēt komplicētākos pakalpojumus lielākajos centros, kur tos var sniegt atbilstošas kvalifikācijas personāls un ir pieejamas mūsdienīgas tehnoloģijas.
Pašlaik norit aktīva diskusija par šiem pētījumiem. Pastāv iebildumi par to, vai, runājot par apjomu un kvalitāti, ir korekti salīdzināt Latviju ar ASV, kur tiek veiktas daudz vairāk operācijas, jo iedzīvotāju skaits ir cits . Tāpat ekspertiem rodas neskaidrības, interpretējot statistikas datus. Atbilstoši viņu aprēķiniem, Latvijā ārstu ir par daudz, taču realitātē mūsu valstī mediķu trūkst. Kā noskaidrojās, eksperti nebija ņēmuši vērā Latvijas specifiku, ka pie mums ārsti ir spiesti strādāt vairākās darbavietās un vairākas slodzes,” pastāstīja U.Muskovs.
“Ņemot vērā garo laika periodu, kas tika veltīts šim pētījumam, to, manuprāt, nevarētu nosaukt par ļoti kvalitatīvu, turklāt vēl 1,3 miljonus eiro vērtu!”
piebilda Vidzemes slimnīcas vadītājs.
Jauno speciālistu piesaisti apgrūtina dzīvokļu trūkums pilsētā
“Arī Vidzemes slimnīcā jūtams ārstu un medicīnas māsu trūkums, tādēļ strādājam, lai piesaistītu jaunos speciālistus. Pašlaik Vidzemes slimnīcā ir 12 ārsti rezidenti, kuri apgūst specialitātes iemaņas gan Rīgas klīnikās, gan uz vietas mūsu slimnīcā. Taču tas nebūt nav pietiekami, jo daudzi mūsu ārsti un māsas jau ir cienījamā vecumā.
Jaunos ārstus un māsas cenšamies piesaistīt, jau trešo gadu rīkojot vasaras prakses. Kā atzīst studenti un augstskolas, šāda sistēma veicina jauno mediķu piesaisti, jo viņiem ir iespēja iepazīt savu nākamo darba vietu. Jaunie speciālisti var pārliecināties, ka darba apstākļu, tehnoloģiskā aprīkojuma un profesionalitātes ziņā mēs neatpaliekam no Rīgas klīnikām. Turklāt mūsu personāls ir atsaucīgs, labprāt dalās pieredzē.
Jāatzīst, ka Vidzemes slimnīcā paliek strādāt pārsvarā tie jaunie speciālisti, kuriem dzimtā puse ir Valmiera vai Vidzeme. Piekrītu, ka sākotnējais atalgojums nav īpaši motivējošs, taču kā viens no galvenajiem faktoriem, kādēļ viņi izvēlas mūsu slimnīcu, ir iespēja darīt darbu, kas viņiem patīk, un darīt to ar modernu iekārtu palīdzību sakārtotā darba vidē, saņemot kolēģu atbalstu. Mēs apmaksājam mūsu personāla tālākizglītību, arī dalību konferencēs ārzemēs, apmaksājam veselības apdrošināšanas polises, investējam līdzekļus drošas un ērtas darba vides sakārtošanā. Tāpat sedzam pusi no rezidentūras maksas tiem jaunajiem ārstiem, kas nav iekļuvuši valsts apmaksātajā rezidentūrā.
Tāpat jaunie speciālisti atzinīgi vērtē Valmieru kā labu dzīvesvietu, jo šeit ir sakārtota infrastruktūra un tiek nodrošinātas plašas iespējas izglītības, kultūras, sporta un izklaides jomā. Taču jāatzīst, ka viens no faktoriem, kas traucē jauno speciālistu piesaisti, ir mājokļu trūkumus Valmierā. Varu minēt vairākus gadījumus, kad interesenti, izvērtējot darba un dzīves iespējas mūsu pilsētā, izvēlas slimnīcas Latgalē un Kurzemē, jo tur ir pieejami dzīvokļi. Pašlaik ir redzama “gaisma tuneļa galā”, jo ceram, ka topošajā īres namā būs pieejami dzīvokļi arī mūsu jaunajiem speciālistiem,” stāstīja Vidzemes slimnīcas vadītājs.
Vidzemes slimnīcā pieaug pacientu skaits
Slimnīcas stacionāra noslodze ir gandrīz 90 procenti, kas ir ļoti labs rādītājs. Mums nav brīvu telpu, gandrīz katrs stūrītis ir apdzīvots. Arī ambulatorajā sektorā ik gadu apkalpojam arvien vairāk pacientus. Tiesa gan, tas mums ir izdevies, palielinot maksas pakalpojumu apjomu, kuru cenas ir noteiktas tuvu pašizmaksai, lai pakalpojumi būtu pieejamāki mūsu pacientiem. Maksas pakalpojumi dod iespēju ārstiem un māsām, kā arī atbalsta personālam samaksāt vairāk. Ja mums būtu jāstrādā tikai ar valsts atvēlēto finansējumu, būtu vēl grūtāk piesaistīt un noturēt darbiniekus.
Pacientu plūsmas pieaugums veidojas vairāku iemeslu dēļ. Pieaug to cilvēku skaits, kas rūpīgāk seko līdz savam veselības stāvoklim un cenšas reizi gadā veikt veselības pārbaudes, kā arī ģimenes ārsti vairāk nosūtīta uz izmeklējumiem. Arī darba devēji vairāk nosūta savus darbiniekus uz obligātajām veselības pārbaudēm un iegādājas veselības apdrošināšanas polises.
Viens no Pasaules bankas ekspertu ieteikumiem ir līdz 2025. gadam risināt jautājumu par papildu gultas vietu nodrošināšanu stacionārā. Ja iespējamo reformu rezultātā apkārtējās slimnīcās tiks samazināts gultasvietu skaits, mums ir jābūt gataviem uzņemt vairāk pacientu, ko pašlaik nevaram nodrošināt. Tādēļ apsveram iespējas par piebūves veidošanu vai jauna stāva būvniecību.
Skaidrība par valsts plāniem ārstniecības iestāžu tīkla optimizēšanā varētu būt nākamajā pavasarī. Tad arī mēs sapratīsim, vai nepieciešams turpināt attīstīt ideju par jaunu telpu būvniecību,” skaidroja U.Muskovs.
Pacienti kļūst arvien prasīgāki
“Ik gadu vērtējam savu darbu, lai to padarītu vēl kvalitatīvāku un efektīvāku. Ik gadu piedalāmies Latvijas Ārstniecības iestāžu “Kvalitātes balvas” izcīņā. Pērn Vidzemes slimnīcas traumatoloģijas nodaļa ieguva galveno balvu nominācijā “Ķirurģiskā profila nodaļa”. Tāpat esam ieguvuši bronzas kategoriju “Ilgtspējas indeksā 2016”.
Arī pacienti ir kļuvuši prasīgāki. Tas ir labi, jo tas mūs disciplinē un palīdz attīstīties un nemitīgi uzlabot savu pakalpojumu kvalitāti. Cenšamies regulāri veikt pacientu aptauju un kopumā saņemam atgriezenisko saiti, ka sniegtie pakalpojumi viņus apmierina. Protams, vēl ir arī daudz, ko uzlabot.
Esam nolēmuši pastiprināt kvalitātes dienestu un sadarbībā ar virsārstiem un virsmāsām daudz plašākā apjomā ieviest ārstniecības un aprūpes standartus, kas veicinās augstāku pakalpojuma kvalitāti.
Samērā daudz resursu ieguldām drošā vidē, ar to saprotot augsti profesionālu un kompetentu personālu, mūsdienīgas tehnoloģijas un atbilstošas telpas.
Pēdējos gados ir veikti lieli ieguldījumi slimnīcas ēku rekonstrukcijā, lai tās atbilstu mūsdienu prasībām un būtu arī energoefektīvākas, kas ļauj ietaupīt ievērojamus līdzekļus ēku uzturēšanā. Ir nosiltināts C korpuss, kas aizņem trešdaļu no kopējās ēku kvadratūras. Pašlaik notiek projektēšanas darbi A un B korpusu siltināšanai un apkārtējās vides pieejamības sakārtošanā. Arī iekštelpu rekonstrukcija slimnīcā veikta apmēram 30 procentu apjomā, drīzumā tiks renovēta bērnu nodaļa, lai mazajiem pacientiem nodrošinātu ērtu un drošu vidi,” norādīja U.Muskovs.
Vidzemes slimnīcas iesaistās veselības profilakses pasākumos
Kopīgi ar Valmieras pilsētas un Valkas pilsētas pašvaldībām esam iesaistījušies veselības profilakses projektos. Cenšamies informēt sabiedrību, kopīgi ar Vidzemes televīziju veidojot raidījumu “Esi vesels”. Ik gadu Vidzemes slimnīca piedalās skolēnu “Ēnu dienās”, mūsu speciālisti ir vadījuši veselības mācības stundas Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā, vairākus gadus sadarbojāmies ar Jauno biologu un mediķu skolu Valmieras Valsts ģimnāzijā, uzņemot skolēnus un iepazīstinot ar slimnīcas ikdienu. Tagad mūsu sadarbība pārgājusi augstākā pakāpē: 19. oktobrī parakstījām sadarbības līgumu ar Valmieras Valsts ģimnāziju par iesaistīšanos Rīgas Stradiņa universitātes neformālās izglītības projektā “Jauno mediķu akadēmija”.
Nobeigumā gribētu uzsvērt – lai arī kāda būtu veselības aprūpes sistēma un valsts apmaksāto pakalpojumu pieejamība, ļoti svarīga ir paša cilvēka attieksme pret savu veselību un savlaicīga došanās pie ārsta. Vidzemes slimnīca ir drošākais atbalsts jūsu veselībai Vidzemē!