Lasīšanas laiks: 3 min
Šoreiz stāsts būs par Marku Gančerjuku – īstenu valmierieti, kurš dzimis un audzis Valmierā, mācījies pašā Valmieras sirdī – Valmieras 5. vidusskolā un šobrīd ir Valmieras tehnikuma 4. kursa audzēknis. Jau pamatskolas laikā, vasaras brīvlaikos, Markam bijusi iespēja strādāt pārtikas uzņēmumā, jo jau tajā laikā viņam interesējusi pārtikas ražošana un pārstrāde. Sākotnēji profesijas izvēle vērsta uz pavāra amatu, taču beigās izvēlējies Valmieras tehnikuma piedāvāto pārtikas produktu ražošanas tehniķa profesiju. Šie speciālisti strādā pārtikas aprites uzņēmumā, veic pārtikas produktu ražošanu un ar to saistītus darbus, izpilda dažādas operācijas izejvielu pārstrādē un produktu ražošanā, ievērojot tehnoloģisko instrukciju, labas higiēnas un labas ražošanas prakses nosacījumus.
Marks Erasmus+ praksē devās pērnā gada rudenī, uz nelielu Dānijas pilsētiņu, tur pavadot 5 nedēļas. Prakse norisinājās vienā no Dānijas skolām, kur jaunieši apgūst pavāra profesiju. Ņemot vērā, ka praksi vadīja profesionāli šefpavāri, darbs šķita ļoti aizraujošs, jo tika sniegta gan palīdzība un ieteikumi, kā uzlabot ēdiena pagatavošanas prasmes, gan vērtīgi padomi, kā domāt radošāk, gatavojot un pasniedzot ēdienu. Mācības notika gan klasē, apgūstot teoriju, gan arī pielietojot tās praktiski virtuvē. Praktiskās apmācības sevī iekļāva dažādu ēdienu pagatavošanu, piemēram, desertu un biezzupu, kā arī to, kā sadalīt dažāda veida gaļas (atkaulot, atcīpslot), kā filēt zivis un tamlīdzīgi. Prakses ietvaros jauniešiem bija iespēja apmeklēt vīna darītavu un piedalīties vīnogu vākšanas procesā, kā arī pēc tam pašiem degustēt uz vietas ražoto vīnu.
Vislielāko pārsteigumu praksē Dānijā Markam radīja augstie kvalitātes kontroles standarti virtuvē, kā arī tas, cik liela nozīme tiek pievērsta higiēnas prasībām un vispārējai tīrībai darba vidē. Šefpavāri atstājuši iespaidu kā ļoti kārtīgi un disciplinēti profesionāļi savā amatā. Tāpat pārsteigums bijis par atšķirīgo arhitektūru Dānijā, kas, lai arī neatrodas tik tālu no Latvijas, bijusi pavisam citāda. Spilgtāko iespaidu atstājis prakses pasniedzējs/šefpavārs Andrea, kas bijis īpaši atsaucīgs un izpalīdzīgs, vienmēr centies atbalstīt ikvienā situācijā, kā arī personīgi sniedzis ļoti vērtīgus padomus.
“Erasmus+ Dānijas praksē izdevās apgūt daudz ko jaunu un tieši pateicoties šai pieredzei ir jauna motivācija un daudz lielāka vēlme turpināt mācības pārtikas nozarē,” saka Marks un turpina, “tālākie nākotnes sapņi viennozīmīgi ietver sava pārtikas uzņēmuma izveidi.” Puisis gan atzīst, ka šobrīd ir gana daudz neziņas par to, kā tieši varētu izskatīties viņa uzņēmums, bet skaidrs, ka vēlētos kaut ko savu, kas ir ne tikai darbs, bet arī sirdslieta, lai neviena diena nākotnē nebūtu jāuztver kā darbs.
Ārvalstu prakse tiek finansēta no programmas Erasmus+ budžeta. Projekta „Starptautiska pieredze profesionālai izaugsmei ”Nr.2019-1-LV01-KA116-060238 mērķis ir Valmieras tehnikuma audzēkņu profesionālo iemaņu paaugstināšana starptautiskā vidē.