Lasīšanas laiks: 4 min
Novembrī pirms 40 gadiem Valmierā tika atklāts peldbaseins. Sākās plānota peldēšanas sporta attīstība, jo pirms tam sacensības notika tikai atklātos ūdeņos vasaras sezonā. Valmieras Bērnu sporta skolā peldētprasmi apguvuši vairāki tūkstoši bērnu, krietns skaits Valmieras un Latvijas vārdu godam nesuši dažāda mēroga peldēšanas sacensībās, 18 no viņiem sasnieguši augsto sporta meistara titulu.
Portāls “Valmieras Ziņas” sarunājās ar Valmieras Bērnu sporta skolas peldēšanas treneri Vladimiru Širjājevu.
Jaunatvērtajā baseinā 1975.gadā trenera karjeru uzsāka Ilze un Aleksandrs Butini. Jau vēstījām, ka jaunie speciālisti darbu sāka no nulles, paši pat gatavoja dēlīšus, ar kuru palīdzību bērni noturējās virs ūdens. 1980.gadā darbu Valmieras peldbaseinā sāka Vladimirs Širjājevs, 1982.gadā – Inta Andrejānova un Aleksandrs Širjājevs. 1987.gadā par peldēšanas treneri sāka strādāt Juris Liepiņš. Pašlaik treneru darbu turpina Vladimirs, Inta un Juris, kuriem pievienojusies Aiva Miķelsone.
Vladimirs uzsver, ka, lai tiktu līdz peldēšanas treniņiem, vispirms septiņus, astoņus un deviņus gadus veci bērni, piedaloties nodarbībās trīs, četras reizes nedēļā, apgūst pareizas elpošanas, kāju un roku kustību, slīdējuma un citus vingrinājumus, ar kuru palīdzību iemācās peldēt pareizi. Tikai pēc sagatavošanas grupas pabeigšanas, kad novērtētas bērna prasmes, sākas peldēšanas treniņi.
“Viss notiek pakāpeniski un mēreni, vispirms apgūstot pamatprasmes, lai peldēšana tiktu veikta pareizi. Slodzes vingrinājumi ir krietni vēlāk, kad redzam, ka organisms strādā īstajā virzienā.”
Desmit, vienpadsmit gadu vecumā jaunajiem peldētājiem sākas treniņprogramma, kas apstiprināta noteiktos standartos. Valmieras Bērnu sporta skolā iespējams trenēties līdz 25 gadu vecumam, vēlāk sportists var turpināt karjeru pēc paša ieskatiem.
“Treniņi ir individuāls process. Trenerim ir savā ziņā jābūt arī psihologam, ne velti speciālistiem augstskolā pasniegtas arī lekcijas psiholoģijā. Ir noteiktas programmas, kas ir visa pamatā, bet katra trenera darbā ir arī savas nianses un metodes. Audzēkņi trenerim pielāgojas, bet izaugsmes process ir kopīgs – gan jauniešiem, gan trenerim.”
Sastrādāšanās ir svarīgs priekšnoteikums labu rezultātu sasniegšanai, jo, piemēram, MT4 programmā treniņi ir katru dienu. “Svarīgs nav daudzums, būtiski, lai organisms darbotos pareizi, lai nebūtu pārslodze, lai treniņi tiktu apmeklēti regulāri.”
To, cik liels darbs jāiegulda, lai kļūtu par sporta meistarkandidātu, pierāda statistika – tie, kuri sasniedz normatīvos noteiktos rezultātus, ir cītīgi trenējušies daudzus gadus. Savukārt meistara titulu Valmieras peldbaseina 40 pastāvēšanas gados sasnieguši 18 sportisti. Meistari un meistarkandidāti fotogrāfijās apskatāmi Valmieras peldbaseinā.
Pašlaik ļoti labus rezultātus uzrāda Uvis Kalniņš, kurš ir Vladimira Širjājeva audzēknis. Šī gada 5.augustā Uvis pasaules čempionātā peldēšanā bija labākais Latvijas sportistu vidū, kā arī sasniegti citi augsti rezultāti Latvijas un pasaules mērogā.
Vladimirs Širjājevs norāda, ka peldēt jāmāca visiem bērniem, jo šī prasme var glābt dzīvību.
“Iemācīties peldēt vajag noteikti. Gan vecāku, gan bērna pacietībai ir liela nozīme. Ir bijuši gadījumi, ka bērns dienām staigā apkārt baseinam, tikai tad uzdrošinoties pamērcēt kājas, rokas. Nevienu nevajag piespiest, bet vajag saprast iemeslu, kāpēc ir bail. Nevajag uztraukties, ja sacensībās nav labi rezultāti, galvenais uzdevums – lai bērns droši turas uz ūdens, lai peld pareizi, lai dažādos ūdeņos – straumē, dīķī, jūrā – prot novērtēt situāciju un izvēlēties, kā rīkoties, pasargājot sevi.”
Vladimiram pirmā “satikšanās” ar baseinu bija desmit gadu vecumā. “Tas jau ir liels vecums, varēja arī neuzņemt grupā. Bet, tā kā vasarās dzīvoju laukos, pašmācības ceļā peldēšanu biju apguvis. Lūdzu tētim, lai aizved mani uz baseinu. Nezināju, kāds izskatās baseins, bet zināju, ka noteikti gribu peldēt.”
Mācības turpinātas toreizējā Latvijas Valsts Fiziskās kultūras institūtā, kur arī sāktas trenera gaitas. Vladimira un viņa dzīvesbiedres Intas Andrejānovas meitas Anna un Liene ir starp tiem 18 Valmieras Bērnu sporta skolas audzēkņiem, kuri ieguvuši sporta meistara peldēšanā titulu. Arī šobrīd peldēšana ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa, turklāt Liene 2013.gadā atklātā ūdens čempionātā ieguvusi čempiones titulu.
Tik daudz laika pavadot baseinā, Vladimirs piekrīt teicienam, ka hlors ir peldētāju smaržas, tomēr šis vairs nav burtiski uztverams teiciens, jo, uzlabojoties dezinficēšanas sistēmai, hlora aromāts ir maz jūtams. “Peldbaseinā ūdens ir tāds, lai to varētu dzert,” vēl piebilst Vladimirs.
Valmieras Bērnu sporta skolas meistari peldēšanā: Aiva Bukonte, Vika Jurisone, Aleksandrs Kotovs, Krists Ločmelis, Jānis Ozoliņš, Andrejs Baranovs, Liene Širjājeva, Anna Širjājeva, Vidvuds Maculēvičs, Kristaps Rozentāls, Gundars Lapše, Uvis Kalniņš (starptautiskās klases sporta meistars), Reno Jēkabsons, Kalvis Lakučs, Eduards Lismanis, Sindija Siliņa, Gustavs Vīksne, Jānis Eliāss.
Valmieras Bērnu sporta skolas meistarkandidāti peldēšanā: Agnese Akota, Marina Gerāņina, Zanda Šmite, Vitālijs Žogla, Vita Brakovska, Lāsma Akota, Artis Bērziņš, Lelde Ziediņa, Ainārs Baumanis, Artis Lācis, Normunds Lipāns, Laura Grāvīte, Sergejs Poddujevs, Andris Kareļkovs, Ervīns Irmejs, Ēriks Sudzilovskis, Iluta Sope, Ilona Astešenkova, Juris Grahovskis, Andrejs Lismanis, Ivars Tanomecis, Vladimirs Petrovs, Anna Pukač, Marita Mazurika, Sandra Katina, Uģis Lasmanis, Daira Kaužēna, Irina Lauškina, Egita Ģērmane, Signe Lūsiņa, Reno Jēkabsons, Evita Puriņa, Diāna Liepiņa, Artūrs Širjājevs, Ieva Lapše, Artis Kampenuss, Ludmila Makarenkova, Jānis Karāns, Inga Uzāriņa, Jānis Arsts, Nauris Miglavs, Māris Kampenuss, Ritvars Ieviņš, Ilvars Ločmelis, Raivis Bulmeistars, Edvards Tumens, Ieva Krūskopa, Pēteris Gruntmanis, Edgars Akots, Artūrs Valcis, Oto Samušs, Sigmunds Siliņš, Jānis Eliāss, Jānis Siliņš, Kristiāna Buka.