Lasīšanas laiks: 3 min
Vidzemes slimnīcas insulta vienība šodien, 10.oktobrī, atzīmē desmito gadadienu. Portāls “Valmieras Ziņas” sarunājās ar neiroloģijas nodaļas virsārsti Ligitu Belasovu.
Kādi ir vienības pirmsākumi?
2005.gadā Vidzemes slimnīcā bija kardinālas pārmaiņas, jo pirms tam insulta vienības mums nebija. Tā ir liela atšķirība, ja pacients ar smadzeņu asinsrites traucējumiem ārstēts insulta vienībā, kas ir specializēta šādam darbam. Mums ir diennakts postenis, palāta akūtai palīdzībai, pacienta novērošana ar viņa funkciju rādītāju fiksāciju. Personāla komandā ir dežūrneirologs, medmāsas, viņu palīgi, turklāt rehabilitācijas brigāde ar pacientu strādā jau no pirmās dienas – fizioterapeits, ergoterapeits, valodas speciālists. Darbojamies pavisam citādāk, salīdzinot ar agrākajiem laikiem – cilvēks netiek tikai guldināts, uzreiz, novērtējot viņa stāvokli, pacients tiek sēdināts, vingrināts, celts.
Kas ir mainījies šajos desmit gados?
Komanda ir nostabilizējusies. Mums ir radušies zināmi atzinumi, vērtības, darba stabilitāte, arī kvalitāte noteikti ir augusi, jo iegūstam jaunas zināšanas. Šādas specializētas vienības ieviestas Eiropā un citviet pasaulē, kā arī ir katrā Latvijas reģionā. Šajos desmit gados esam ārstējuši apmēram divus ar pusi tūkstošus pacientu, tā ir liela pieredze. Vienība ir izvietota neiroloģijas nodaļā, intensīvajā palātā darbojas diennakts māsa, dežūrneirologs un pacienta koordinators, māsu palīgi un rehabilitologi.
Kāda ir situācija Latvijā saistībā ar šo saslimstību?
Saslimstība ar insultu Latvijā joprojām ir augsta, situācija nemainās, salīdzinot ar citām attīstītām Eiropas rietumvalstīm. Dažādu smadzeņu asinsrites traucējumu slimības Latvijā gada griezumā ir virs 300 cilvēkiem uz 100 000 iedzīvotāju, tas ir augsts rādītājs. Iespējams, pateicoties insulta vienībai, mūsu apkalpes zonā agrīnas mirstības pirmā mēneša laikā rādītājs ir mazinājies. Tas ir viens no mūsu panākumiem, jo, aktīvi strādājot ar pacientu jau no pirmās dienas, viņam rodas mazāk komplikāciju, esot pārsvarā guļus stāvoklī, kā arī atgriešanās dzīvē un pašaprūpe ir ar labāku rezultātu, salīdzinot ar agrākiem laikiem. Sastādām arī sekundāro profilaksi, lai novērstu saasinājumu atkārtošanos. Pacients tiek rūpīgi izmeklēts un noteikta tālākā asinsvadu ārstēšana ambulatorā posmā, papildu manipulācijas un citas konsultācijas. Latvijā ir vajadzīgi insulta kabineti, tāds pašlaik ir tikai P.Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā. Tas palīdzētu veselības aprūpē gan tiem cilvēkiem, kuri ir ārstējušies insulta vienībā, gan arī, kas būtu vissvarīgāk, tiktu sniegta primārā profilakse, lai cilvēki nenonāktu insulta vienībā.
Kādu vienību redzat nākotnē?
Noteikti attīstīsimies arī turpmāk, jo šajā jomā inovatīvās metodes ir ļoti svarīgas. Liela nozīme ir mūsu spējai nokļūt pie pacienta. Neatkarīgi no tā, vai cilvēks dzīvo laukos vai pilsētā, sniegtajai palīdzībai jābūt vienlīdz labai, te svarīgi ir uzlabojumi loģistikā. Ir atsevišķas manipulācijas, ko pašlaik nevaram veikt, arī aparatūra noveco ļoti strauji, tāpēc vienmēr būs vajadzīgas jaunas iekārtas, lai precīzāk un akūti varētu izvērtēt pacienta stāvokli.
Kur darbinieki smeļas spēku – ikdienas darbā nav tikai palīdzības sniegšana pacientam, bet arī atbalsts viņu tuviniekiem?
Būt mediķim ir sūtība. Ja pacientu atved ļoti smagā stāvokli, ja viņam ir dziļa paralīze, bet viņš vēlāk var atnākt pie personāla savām kājām, paskatīties ārstam acīs un pateikties, un doties mājās, tur arī tas spēks rodas.
Jūsu ieteikumi, lai nesaslimtu ar sirds un asinsvadu slimībām
Latvijā, īpaši laukos, sirds un asinsvadu slimības izplatītākas ir cilvēkiem cienījamā vecumā, bet asinsvadi bojāti arī stresa, mazkustīga dzīvesveida, neveselīgas pārtikas lietošanas, augsta asinsspiediena slimības, cukura diabēta, smēķēšanas dēļ, tāpat arī pastāv ģenētiskas īpatnības, kā arī cilvēki neveic izmeklēšanu profilakses nolūkos. Tas, protams, saistīts arī ar kvotu sistēmu. Ja saslimst ar šo smago slimību, dzīve mainās kardināli. Katram ir jārūpējas par sevi un tuviniekiem. Lai mēs varētu palīdzēt, ļoti svarīgs ir laiks, palīdzība ir jāsauc nekavējoties.
Slimību profilakses un kontroles centra sagatavotajā videomateriālā stāstīts, kā atpazīt insulta pazīmes. Palīdzības sniegšana nekavējoties var glābt cilvēka dzīvību.