Valmieras Ziņas

Guna Poikāne: Saaukstēšanos nedrīkst ignorēt

Lasīšanas laiks: 4 min

Līdz ar aukstā laika iestāšanos vairāk jāpievēršas savai veselībai. Nereti mēs no rīta pamostamies ar sāpošu kaklu, iesnām un temperatūru. Kāpēc tik daudzi saaukstējas tieši šajā gadalaikā un kā sevi pasargāt no saslimšanas, portāls “Valmieras Ziņas” vaicāja ģimenes ārstei Gunai Poikānei.

Vai saaukstēšanās ir pilnīgi normāls process, kam jāiziet cauri vai arī no tās ir iespējams izvairīties?

Saaukstēšanās nevienā gadalaikā nav normāls process, jo tā ir slimība. Ne pa velti ir tāds teiciens “Nav slikta laika, ir tikai dažādi laba laika veidi”.

Tas ir gaužām vienkārši – jāģērbjas atbilstoši laika apstākļiem. Ja cilvēks to ņem vērā, tad no saslimšanas var izvairīties.

Protams, liela daļa vainas ir arī cilvēka, it īpaši bērna vai jaunieša imunitātē jeb organisma pretestības spējā.  

Tāpat diemžēl ne vienmēr bērnu vecāki var atļauties neiet uz darbu un palīdzēt savam bērniņam atveseļoties. Tā vietā joprojām inficēti bērni tiek sūtīti skolā vai bērnu dārzā, līdz ar to šī saslimšana tieši rudenī tik strauji izplatās.

Kā laicīgi parūpēties par savu imunitāti?

Ļoti daudz labu lietu ir atrodamas tepat, piemājas dārziņā vai mežā. Dažādi augļi, dārzeņi, ogas – Latvijas daba un mūsu dārzi ir bagāti! Te ir gan skābie āboli, kuros ir pietiekami daudz C vitamīna, gan brūklenes, dzērvenes, gan arī dabīgās jāņogu un upeņu sulas un ievārījumi, kurus var pievienot tējai. Tāpat īsta bagātība ir ķiploki un sīpoli, selerijas, kāposti un citi dārzeņi. Pat ja to nevaram izaudzēt paši, visi šie produkti ir nopērkami veikalā. 

Tāpat bieži vajadzētu pavadīt laiku svaigā gaisā, izmantot katru brīdi, kad nelīst lietus. 

Ir tāds teiciens par iesnām un saaukstēšanos – “ja to neārstē, tad cilvēks slimo nedēļu, bet, ja ārstē – tad septiņas dienas”. Vai šis teiciens ir patiess?

Sava daļa taisnības tur ir, bet ne vienmēr. Ja cilvēks jau sen slimo ar hroniskām plaušu, bronhu slimībām, ar augšējo elpceļu infekcijām un ja katru gadu ir zināms, ka šis cilvēks saslims, tad nenoliedzami viņam vajadzētu runāt ar savu ģimenes ārstu par to, kā viņa gadījumā izvairīties no saslimšanas. Turklāt šādiem cilvēkiem septiņas dienas gaidīt nevajadzētu. Ģimenes ārsti galvenokārt uzskata, ka trīs līdz piecas dienas cilvēks var sevi izārstēt pats.

Vai iesnu un klepus neārstēšana var pāraugt smagākās slimībās un iekaisumos?

Jā, un šeit vēlreiz jāpiemin katra cilvēka imunitāte. Nenoliedzami, cilvēki ar šādām slimībām saslimst ātrāk, slimo ilgāk un smagāk. Arī stress, pārslodze pieliek savu roku, lai tā saslimšana progresētu. Tāpēc,

ja cilvēks slimo ilgāk par piecām dienām, noteikti jāvēršas pie ģimenes ārsta.

Jo ārsts savu pacientu pārzina vislabāk un zina, vai viņš var iesnas ārstēt ar deguna pilieniem, karstu tvaiku vai arī viņam jāsāk intensīvāka ārstēšana un jāmeklē konkrēts speciālists. 

Cilvēki ir dažādi. Ir tādi, kuri, pamanot pirmos simptomus, lieto aptiekā pieejamās zāles, un tādi, kuri izlīdzas ar tautas medicīnu. Kas kurā brīdī, Jūsuprāt, ir labāks?

Pieaudzis cilvēks lielākoties pārzina savu organismu un zina savas iekšējās rezerves. Viņš zina, vai, piemēram, karsta tēja ar citronu būs tā, ar kuru viņam pietiks. Ja viņš to zina, tad pašārstēšanās ar tautas medicīnas līdzekļiem nav peļama.

Bieži grēko gan pieaugušie gan attiecībā uz sevi, gan saviem bērniem, paaugstinātas temperatūras gadījumā lietojot antibiotikas. Tas ir pārsteidzīgi ātri.

Tāpēc antibiotikas ir recepšu zāles – jo ārsts ir tas, kuram jāizlemj, vai cilvēkam ir jāsāk lietot antibiotikas vai vēl var pagaidīt.

Vēl pieaugušie ļoti grēko, neizslimojot savu slimību pienācīgi. Tā vietā viņi slimi iet uz darbu vai citām publiskām vietām, apdraudot arī citus cilvēkus.

Tāpat ir ļoti svarīgi atcerēties, ka paaugstinātu temperatūru nevajadzētu mēģināt pazemināt jau pirmajā saslimšanas dienā. Ja cilvēks paaugstinātu temperatūru var izturēt, paralēli lietojot veselīgu un vitamīniem bagātu uzturu, dzerot daudz šķidruma un neejot uz publiskām vietām, tad šo slimību var izārstēt daudz ātrāk un bez sarežģījumiem nākotnē. 

Aktuālais jautājums

Vai 2025. gads Jums būs veiksmīgāks par 2024. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

“Rūjienas saldējums” komanda aicina pievienoties ražošanas iekārtu operatoru! Darba pienākumi: Pamatdarbs pie ražošanas iekārtām, līnijām - produkta palaišana, uzraudzība, līniju regulācija un citi pienākumi; Uzraudzīt ražošanas iekārtu darbību; Veikt ražošanas iekārtu un līniju plānveida un neplānotos remontdarbus un citus darba pienākumus. No Tevis sagaidām: Pieredze, iemaņas un zināšanas darbā ar tehniskām iekārtām; Precizitāti, spēju pieņemt lēmumus, uzņemties atbildību; Iniciatīvu un labas komunikācijas prasmes; Spēju organizēt un plānot savu darbu; Spēju strādāt fizisku darbu, intensīvos darba apstākļos; Vēlmi mācīties, apgūt jaunas prasmes; Medicīnisko izziņu Nr. 027/u. Piedāvājam: Atalgojumu sākot no 1500 EUR pirms nodokļu nomaksas; Maiņu darbu – dienas un nakts maiņas; Sociālās garantijas; Veselības apdrošināšanu pēc 3 nostrādātajiem mēnešiem; Apmācības darbu uzsākot, kas nepieciešamas darba pienākumu veikšanai; Dinamisku darba vidi; Darba apģērbu; Bezmaksas kafiju un saldējumu; Draudzīgu kolektīvu. Darba vieta: Rūjienā, Upes ielā 5 Gaidīsim Tavu pieteikumu (CV) uz e-pastu: personals@rujienassaldejums.lv  Tālrunis informācijai: 29468727 (personāla vadītāja). Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz pārrunām. Nosūtot savu CV, pretendents piekrīt, ka SIA “Rūjienas saldējums” reģ. nr. 44103057131, kā datu pārzinis, veiks personas datu apstrādi CV atlases procesā. Profesija: PIENA PRODUKTU RAŽOŠANAS IEKĀRTU OPERATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Upes iela 5, Rūjiena, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-05-05 Kontaktpersona: Nora Kārkliņa

Mūsu partneri