Lasīšanas laiks: 3 min
Patlaban Latvija ar Zviedriju sadarbojas vairākās jomās, tomēr visspilgtākā un attīstītākā sadarbība valstu starpā ir uzņēmējdarbības nozarē, savas vizītes laikā Valmieras Valsts ģimnāzijā (VVĢ) portālam “Valmieras Ziņas” šodien atklāja Zviedrijas Karalistes ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Hendriks Landerholms (Hendrik Landerholm).
Vienīgais, ko vēstniecība var darīt, lai šo sadarbību stiprinātu, ir piegādāt informāciju, kontaktus un uzklausīt un nodot tālāk informāciju par potenciālajām sadarbības iespējām, atzina vēstnieks. Viņš arī norādīja, ka iespēju valstīm savstarpēji sadarboties esot gana daudz arī publiskajā sektorā un viens no piemēriem esot sadarbība izglītības lomā. Kā piebilda Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists Didzis Stāvausis, veiksmīga sadarbība pilsētai jau ilgstoši izveidojusies arī ar Solnas pilsētu Zviedrijā.
Jau ziņojām, ka skolas apmeklējuma laikā vēstnieks iepazina mācību vidi VVĢ un pārrunāja turpmākās sadarbības iespējas starp Valmieru un pašvaldībām Zviedrijā. Tāpat vēstnieks uzstājās ar lekciju “Zviedrijas ģimenes šodien”, kurā stāstīja par mātes un tēva lomas maiņu ģimenē pēdējo gadu desmitgažu laikā.
Kā stāstīja H.Landerholms, sešdesmitajos gados tikai sievietes rūpējās par bērniem, bet septiņdesmitajos gados notika vērtību un attieksmes maiņa, kuru rezultātā sievietes kļuva nepieciešamas darba tirgū. Ar laiku ieviests arī bērnu kopšanas atvaļinājums, kuru sākotnēji varēja izmantot vien sievietes, bet
patlaban jau 25% visu vecāku, kas izmanto bērnu kopšanas atvaļinājumu, ir tēvi.
Septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados tēva atvaļinājumu ņemt joprojām bija visai neierasti. Patlaban lielākajās un attīstītākajās Zviedrijas pilsētās tiek apšaubīta nevis vīrieša iešana bērna kopšanas atvaļinājumā, bet gan viņa atteikšanās atvaļinājumā doties, atzina vēstnieks.
“Zviedrijas sabiedrība ir ļoti pragmātiska sabiedrība, kas tic dzimumu līdztiesībai un ar to saistītiem principiāliem jautājumiem. Viņi ir pārliecināti, ka līdztiesība nāk par labu sabiedrībai kā veselumam. Turklāt statistika rāda, – ja sievietes un vīrieši savstarpēji sadala bērna aprūpes pienākumus, bērna kopšanas atvaļinājumu un katrs daļēji var pievērsties arī savai profesionālajai darbībai un izaugsmei, laulības dzīve būs laimīgāka un cilvēki mazāk vēlēsies šķirties,” sacīja H.Landerholms.
Tāpat šodien tika atklāta arī izstāde par ģimenes lomu Zviedrijā “Dzīves puzle”, kura līdz 15.maijam būs apskatāma VVĢ konferenču zālē. Pēc vēstnieka teiktā, pirms mēneša izstāde pabijusi arī Latvijas Universitātē Rīgā, taču ar laiku tā, iespējams, apceļos Latviju. “
Izstāde ir laba kombinācija starp kvalitatīvu mākslu un spēcīgu vēstījumu, kas stāsta par dalītu atbildību un dzimumu līdztiesību,”
sacīja G.Landerholms.
Savukārt VVĢ direktors Jānis Zemļickis norādīja, ka izstādes pamatideja ir parādīt, kā mainījušās sievietes un vīrieša lomas ģimenē. “Kādreiz tikai sievietes devās bērnu kopšanas atvaļinājumā, tagad abi var doties, turklāt tagad mēdz būt nevis kādreizējais mātes un tēva modelis, bet bērnam var būt divas mātes un divi tēvi,” izmaiņas ģimenes modeļos skaidroja skolas direktors.
Tikšanās noslēgumā vēstnieks pauda atzinību VVĢ, par kuras materiālo bāzi un mācību materiālu kvalitāti kopumā bijis patīkami pārsteigts, jo līmenis esot augstāks par Zviedrijas vidējo līmeni ģimnāzijās.
Tāpat H.Landerholms atzina, ka Valmierā viesojas jau otro reizi. Pirmoreiz pilsētu viņš apskatījis 2013.gada rudenī, kad kopā ar citu valstu vēstniekiem viesojies Vidzemes Augstskolā, Valmieras sākumskolā, Valmieras stikla šķiedrā, vecpilsētā un apmeklējis citas vietas un iestādes.
Jau ziņojām, ka H.Landerholms Valmierā viesojās darba vizītē, kuras laikā tikās ar Valmieras pilsētas pašvaldības priekšsēdētāju Inesi Boķi (“Valmierai un Vidzemei”) un J.Zemļicki, lai pārrunātu abu valstu sadarbības iespēju attīstību.