Lasīšanas laiks: 2 min
Mājas cūku novietnēs vasarā jāievēro pastiprināti biodrošības pasākumi, lai pasargātu cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM), aģentūrai BNS uzsvēra Zemkopības ministrijas (ZM) Veterinārā un pārtikas departamentā.
“Ņemot vērā to, ka 2015.gadā Latvijā mājas cūkām tika konstatēta saslimšana ar ĀCM, kā arī, to, ka šīs slimības izplatībā liela loma ir cilvēkam, ZM atgādina un iesaka ievērot pastiprinātus biodrošības pasākumus, gan dodoties kopt dzīvniekus, gan dodoties mežā ogot, sēņot vai medīt,” norādīja ministrijā.
ZM arī atgādināja, lai izvairītos no slimības uzliesmojuma un nepieļautu ĀCM izplatīšanos tālāk Latvijas teritorijā, vasarā cūku sugas dzīvnieku dzīvnieku īpašniekiem tie jātur slēgtās telpās, nepieļaujot to kontaktu ar mežacūkām un citiem savvaļas dzīvniekiem. Tāpat jāievēro biodrošības pasākumu kopums dzīvnieku turēšanas vietās. Cūku sugas dzīvniekiem nedrīkst izbarot zaļbarību vai zāli, kas vākta meža tuvumā vai laukā, ja tajā pirms nopļaušanas bijušas mežacūkas. “Nekādā gadījumā nedrīkst izbarot mājas cūku sugas dzīvniekiem mežacūku izcelsmes atkritumproduktus,” uzsvēra ministrijā.
Atgriežoties no meža un ejot pie dzīvniekiem, jāizmanto tīrīts un mazgāts apģērbs un dezinficēti apavi. Īpaša uzmanība jāpievērš tam apģērbam un apaviem, kas tiek vilkti, ejot mežā. “Iedzīvotājiem, kuri dodas mežā ogot, sēņot, pēc atgriešanās no meža izmantotais apģērbs ir jāiztīra un jāizmazgā, pastiprinātu uzmanību pievēršot apaviem un to pazolēm. Apavus vēlams arī dezinficēt,” norādīja ZM.
Savukārt pakaišiem nedrīkst izmantot salmus, ja ir aizdomas, ka tie bijuši saskarē ar mežacūkām vai to izkārnījumiem. Tāpat mājas cūkām nedrīkst izbarot pārtikas atkritumus, kā arī jāseko, lai pārtikas atkritumi nejauši nenokļūtu cūkām paredzētajā barībā vai tās tuvumā.
Medniekiem, atgriežoties no medībām, jānodrošina, ka medībās izmantotais apģērbs, apavi un inventārs nenonāk kontaktā ar mājas cūku sugas dzīvniekiem. Īpaša vērība jāpievērš apaviem, tos nepieciešams dezinficēt. Ja mežā redzēti dzīvnieku līķi, īpaši – mežacūku līķi, par tiem nekavējoties jāinformē vietējā pašvaldība.
ZM cūkkopības saimniecībās arī iesaka nodarbināt personas, kuras savās mājās neaudzē un netur cūku sugas dzīvniekus. Tāpat ir svarīgi sekot līdzi cūku sugas dzīvnieku veselības stāvoklim – ja dzīvnieki izskatās neveseli, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.
Jau vēstīts, ka ĀCM šogad Latvijā ir atklāts kopumā 467 meža cūkām 49 novadu 148 pagastos un divās pilsētās – Pļaviņās un Rēzeknē. Savukārt kopumā Latvijā kopš 2014.gada jūnija ĀCM ir konstatēts 1732 meža cūkām.
Mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts pērn 17.septembrī.
ĀCM ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. ĀCM nav bīstams cilvēkiem.