Lasīšanas laiks: 2 min
Augusta beigās biedrība “Ziemeļvidzemes ģeoparks”, Mazsalacas pašvaldība un Dabas aizsardzības pārvalde kopīgi rīkoja talku, lai sakoptu puslokveida formas smilšakmens atsegumu Dauģēnu klintīs jeb tā dēvēto “Dauģēnu cirku”, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās administrācijas vides inspektors Gintārs Rubenis.
Talkas laikā veikta krūmu un mazo kociņu izvākšana no smilšakmens atseguma sienas. Dauģēnu klintis ir viegli drūpošas, kas samazina iespēju veidoties noturīgai sūnu florai, tāpēc ieteicams saglabāt smilšakmens sienu atsegtu.
Latvijā smilšakmens atsegumi izplatīti nevienmērīgi un lielākā to daļa koncentrējas atsevišķu upju ielejās. Dabā vērojama tendence, ka smilšakmens atsegumi pamazām apbirst ar augsni un aizaug ar kokiem un krūmiem, tāpēc dažkārt nepieciešami smilšakmens ieža attīrīšanas darbi no apauguma.
Smilšakmens atsegumu apsaimniekošana ir sarežģīts un darbietilpīgs pasākums. Lai tas tiktu pareizi īstenots, tika pieaicināta eksperte Ilze Čakare, kas deva veicamo darbu uzdevumus, jo šajā teritorijā vienlaicīgi atrodas dažādi upes un sauszemes biotopi, kuru “labsajūtas” nodrošināšanai nepieciešamas īpašas zināšanas. Darbs bija sarežģīts arī tādēļ, ka Dauģēnu klints atsegums ir salīdzinoši varena izmēra un bez arborista Uģa Kampusa un Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieka un biedrības “Ziemeļvidzemes ģeoparks” vadītāja Daiņa Ozola alpīnisma iemaņām nebūtu paveicams.
Talcinieki ir gandarīti par paveikto, jo nu laivotājiem un Dauģēnu dabas takas gājējiem smilšakmens atsegums ar īpašo nosaukumu – “Dauģēnu cirks” paveras visā krāšņumā. Pagājušajā gadā smilšakmens atseguma apkārtnē pateicoties Mazsalacas novada pašvaldības un Dabas aizsardzības pārvaldes centieniem atjaunota arī dabas tūrisma infrastruktūra.
Smilšakmens atseguma “Dauģēnu cirks” sakopšanas talka norisinājās Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) finansētā projekta “Salacas upes tīrīšana posmā no Mazsalacas līdz Ramatas ietekai” ietvaros, ko īsteno biedrība “Ziemeļvidzemes ģeoparks” sadarbībā ar Mazsalacas novada domi.