Lasīšanas laiks: 3 min
Gladiolu krāšņie ziedi ir viena no pamanāmākajām dāvanām pirmajā skolas dienā. Tās lepni pirms daudziem gadiem nesuši skolēni, kuri tagad kļuvuši par vecākiem un vecvecākiem. Bet arī mūsdienās gladiolas ir neiztrūkstošas pirmajā septembrī, nereti esot tikai mazliet īsākas par bērniem, kuri ceļu uz skolu mēro pirmo reizi.
Pašlaik zied gladiolas, asteres, mārtiņrozes, lauvmutītes, kliņģerītes, dālijas, saulesactiņas, mārtiņrozes un vēl citas puķes, portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja ziedu audzētājas Valmieras tirgū Inga, Inta, Dzidra un Benita.
“Pirmajam septembrim labi piemērotas ir gladiolas un asteres, tās nenovīst tik ātri,”
stāsta Inga un Inta. Tam piekrīt arī Dzidra, norādot, ka
“gladiolas zied līdz pēdējam ziediņam, jāapgriež kāts un jāļauj izplaukt līdz pašai augšai”.
Turklāt gladiolu šķirņu skaits pieaug, ļaujot katram atrast sev tīkamāko variantu. Dzidra sauc dažādas šķirnes, uzskaitot raksturīgo krāsu un citus parametrus:
“Piemēram, ”Šokoladņicai” ir ļoti skaista krāsa – vecrozi violetīga. Ir šķirnes, kuru ziedlapas ir cietas kā vasks. Agrāk gladiolas bija vienkāršākās – ziedi vienā rindā, lielākoties vienā krāsā, pavērsti uz vienu pusi. Tagad ir šķirnes ar ziediem vairākās rindās, ir kruzuļotas malas, iespējami vairāku krāsu sajaukumi, nākuši klāt dažādi toņi. Turklāt šķirnes atšķiras arī pēc ziedu lielumiem. Gladiolu audzētāji ar šo skaistumu vienkārši saslimst.”
Visas kundzes norāda, ka gladiolas ir grūti audzēt. Sākot jau ar sīpoliem, kas jāmazgā, jāžāvē, nesot iekšā un ārā, ziedi jāsargā no vēja, lietus, jo tādā garumā viegli var nolūzt. Gladiolu kaitnieks ir tripsis, kurš izsūc puķes sulu, tādējādi mainās zieda krāsa.
Parādoties arī neparastas krāsas gladiolas.
“Gladiola “Kafeinaja” ir tumši brūna ar milzīgiem ziediem. Esmu tādu redzējusi klātienē, bet neesmu pārliecināta, ka pircējiem Latvijā tā iepatiktos. Varbūt kādos dekoros. To noteikti ir grūti audzēt, turklāt ne visur iederas tumši brūns milzīgs zieds,”
stāsta Dzidra.
“Katram dārzam ir savas īpatnības, tāpēc arī ir šķirnes, kas vienam labi ieaugas, bet citam nē. Man ir prieks par “Kolor parad”. Arī mana vīramāte audzēja gladiolas, kad viņa aizgāja mūžībā, šī bija vienīgā šķirne, kas palika. Tā turpina augt manā dārzā,”
par gladiolām, kuru ziedos ir dzeltena, oranža un rozā krāsa pastāstīja Benita.
Ziedu tirgotājām pirmais septembris ir svētku diena. “Atceros savu bērnību. Dzīvojām Kuldīgā Ventas rumbas krastā. Kaimiņienei bija rožu krūmi ābeles lielumā. Pirmajā septembrī pieklauvējām pie viņas vārtiņiem, iedevām naudiņu un pretī saņēmām skaistas trīs rozes,” atceras Dzidra.
“Pirmā septembra sajūta būs vienmēr, tā ir svētku diena. Turklāt bērni un mazbērni jāpavada skolā, tāpēc tā ir mūžīga sajūta. Mums lielā darba laiks pirms skolas ir 30. un 31.augusts, kad sienam pušķus un pošamies paši,”
pastāstīja Inga un Inta.