Lasīšanas laiks: 2 min
Portālā “Ziedot.lv” vāks naudu, lai pētītu suņu saslimšanas ar barības vada paplašināšanos cēloņus, aģentūrai BNS pavēstīja portāla komunikācijas vadītāja Ilze Ošāne.
“Atsaucoties sabiedrības un Latvijas Veterinārārstu biedrības lūgumam, “Ziedot.lv” uzsāk ziedojumu vākšanu, lai veiktu neatkarīgu suņu megaesophagus – polineiropātijas cēloņu izpēti,” sacīja Ošāne.
Viņa norādīja, ka Latvijā pēdējo divu gadu laikā apstiprināti vairāk nekā 200 iepriekš reti diagnosticētas slimības gadījumi suņiem. Šai slimībai raksturīga barības vada paplašināšanās (megaesphagus) un paliekoši nervu traucējumi, kuru dēļ daudzi suņi miruši.
“Suņu saslimšana ir radījusi sabiedrībā trauksmi un vēlmi iesaistīties. Sabiedrība kā nespeciālisti var iesaistīties, palīdzot ziedot neatkarīgam pētījumam, lai noskaidrotu patiesos saslimšanas cēloņus,”
piebilda “Ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta.
Portāla pārstāvji norādīja, slimības uzliesmojuma cēloņu noskaidrošanu gatava veikt Latvijas Veterinārārstu biedrības izveidotā “Suņu megaesophagus-polineiropātijas uzliesmojuma izpētes” darba grupa. Pētījumā nepieciešams veikt slimo suņu asiņu, audu un barības izmeklējumus ārvalstu laboratorijās. Pētījuma izmaksas lēšamas 31 212,64 eiro apmērā.
Pēc portāla pārstāvju minētā, pētījuma rezultāti un slimības cēloņu atrašana ļautu novērst turpmāku suņu saslimšanu un ļautu saprast, kas ir novedis pie šīs retās slimības uzliesmojuma Latvijā. Ne mazāk svarīgi ir Latvijas patērētājiem iegūt pārliecību par drošu pārtiku.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Zemkopības ministrija nepiešķirs līdzekļus pētījumam, lai noskaidrotu, kādēļ Latvijā ir uzliesmojusi suņiem letālā slimība – barības vada paplašināšanās jeb dilatācija un vai tajā nav vainojama suņu barība. Tāpat arī ministrija neļauj izmantot “Bior” līdzekļus pētījuma pabeigšanai.
Vienlaikus Zemkopības ministrija plāno veidot ekspertu darba grupu, kurai būs jāvienojas par tālāku stratēģiju un turpmāku darba virzienu suņu saslimšanas ar barības vada paplašināšanos izpētes jautājumā. Darba grupa apkopos visu pieejamo informāciju, izvērtēs esošo situāciju un vienosies par tālāku stratēģiju un turpmāku darba virzienu dzīvnieku barības izpētes jautājumā.