Lasīšanas laiks: 2 min
Biedrība “Zemnieku saeima” (ZSA) aicina iedzīvotājus ievērot biodrošības pasākumus, dodoties uz Āfrikas cūku mēra (ĀCM) skartajiem reģioniem, kā arī izvērtēt nepieciešamību apmeklēt pierobežas teritoriju, kur izsludināta ārkārtas situācija.
ZSA biroja vadītāja Rita Ignāte aģentūrai BNS norādīja, ka
tuvāko nedēļu laikā ĀCM skartajās teritorijās ir plānoti vairāki masu pasākumi, piemēram, mednieku festivāls “Minhauzens” un Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas diena Aglonā, uz kuriem gatavojas doties ievērojams skaits iedzīvotāju.
Tādēļ ZSA aicina ikkatru svētku dalībnieku un ĀCM skarto teritoriju apmeklētāju ievērot biodrošības pasākumus, lai mazinātu iespēju, ka notiek šī vīrusa tālāka izplatība.
“Cūku mēra lielākais izplatītājs ir cilvēks gan caur iegādāto uzturā lietojamo pārtiku, gan ar apģērbu vai apaviem, gan transportu. Tādēļ aicinu, ja cilvēki dodas uz pasākumiem ĀCM skartajā teritorijā, ikkatram, neatkarīgi no vecuma, dzīves vietas vai nodarbošanās, būt atbildīgam un pievērst pastiprinātu uzmanību biodrošībai.
Aicinu pēc svētku apmeklējuma rūpīgi mazgāt apavus, apģērbu un nomazgāt transporta riepas, kā arī kopumā izvērtēt, vai Āfrikas cūku mēra skartā teritorija tik tiešām ir jāapmeklē.
Ir jāsaprot, ka pieņemtais lēmums par pasākuma apmeklēšanu neveiksmīgas apstākļu sakritības gadījumā var nopietni ietekmēt lauksaimniecību un valsts ekonomiku kopumā,” sacīja ZSA priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.
Līdzīgi ZSA aicina arī citu pasākumu potenciālos rīkotājus izvērtēt nepieciešamību organizēt aktivitātes ĀCM skartajā teritorijā, lai tādējādi mazinātu iespēju izplatīt vīrusu.
Jau vēstīts, ka kopumā ĀCM Latvijā konstatēts 30 meža cūkām un 28 mājas cūkām 14 piemājas saimniecībās un šobrīd iznīcinātas 198 mājas cūkas.
ĀCM ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. ĀCM nav bīstams cilvēkiem.