Lasīšanas laiks: 5 min
Pie “Vaidavas keramikas” ražotnes novietots no Liepas pagasta Lodes raktuvēm atvestais māls. 12 mēnešus tas rūdīsies četros gadalaikos, iegūstot nepieciešamo irdenumu. Arī enerģētiski no zemes dzīlēm nākušajam derīgajam izraktenim ir jāaprod ar virszemi. Vēlāk tas, sajaukts ar tīru ūdeni un atbrīvots no smilts, zariem un akmeņiem, filtrēts un pēc tam īpaši sagatavots veidošanas masā, nonāk meistaru rokās. Un tas ir sākums, kā zemes spēks, rūpīgā, cieņpilnā un dabīgā veidā ietverts “Vaidavas keramikas” ražojumos, nonāk pircēja rokās.
Šogad ražotne atzīmē 35.jubileju. Savukārt pirms māla kaudzēm, kas mierīgi aprod ar virszemi, ēku un tās teritoriju piepildīja priecīgi soļi un čalas – savulaik te tika atzīmētas arī svētku dienas. Daži “Vaidavas keramikas” darbinieki pat esot šeit svinējuši kāzas.
1986.gadā ražotnes vadīšanā iesaistījās daudzsološais un enerģiskais Jānis Balodis. Padomju sistēmai sabrūkot, jaunais vadītājs kopā ar partneriem uzņēmumu privatizēja. Pielāgošanās jaunajām tirgus prasībām bija sarežģīts izaicinājums, kas pamudināja partnerus meklēt citas iespējas, Jānim Balodim kļūstot par vienīgo īpašnieku.
“Var teikt, ka 1991.gads, kad tika dibināta SIA “Rebeka”, uzskatāms par ģimenes uzņēmuma sākumu,”
stāsta Miks Balodis, “Vaidavas keramikas” vadītājs, Jāņa Baloža dēls. Ja būtu jāizvēlas kāds īpašas kolekcijas tapšanas iedvesmas avots un vārda devējs, to būtu pelnījis tēvs, uzskata Miks. Kolekcijā būtu uzņēmumu raksturojošās bļodas, varbūt neierastākas formas, bet noteikti ar tradicionālajiem rakstiem.
Rūdījumu guva ne tikai māla kaudzes pagalmā. Ražotnē pirmo darba pieredzi smēlās arī visi trīs Jāņa dēli – Uģis, Miks un Gusts.
“Podus tiešā un pārnestā nozīmē negāzām, tēvs mums ir stingrs. Paspējām gan tepat esošajā Vaidavas ezerā izpeldēties, gan kārtīgi pastrādāt. Tā bija laba pieredze.”
Iespējams, arī tāpēc vasaras, kuras visi trīs Valmieras puikas pavadīja Vaidavā, ir gadalaiks, kas Mikam asociējas ar mālu. Jautāts, kāda krāsa liekas mālu raksturojoša, atbilde ir viennozīmīga – sarkana.
“Māls ir Latvijas sarkanais zelts. Tas ir aukstuma un karstuma izturīgs. Māls ir zeme, kas nes tās siltumu, dzīvību un spēku. Gribējām, lai cilvēki to redz un sajūt, tāpēc jaunās kolekcijas, kurai arī devām tieši tādu nosaukumu – “Zeme”, trauku ārpuse nav glazēta, bet rūpīgi apstrādāta un nogludināta tik daudz, lai nevainojami pildītu trauka funkciju,”
stāsta Miks.
Ierasts, ka māla trauki izceļ ziemas un vasaras saulgriežos galdā celto cienastu, tomēr Miks norāda:
“Mūsu misija un vēlme ir, lai māla trauki tiktu lietoti ikdienā, lai tie kalpotu arī modernās virtuvēs, mājās un interjerā. To var panākt, seno un vērtīgo materiālu apvienojot ar mūsdienīgu dizainu un funkcionalitāti.”
“Vaidavas keramikas” ražojumi top, izmantojot kādu no trim metodēm: virpošana, formēšana un liešana.
“Meistaram jābūt pacietīgam un mierīgam, jo, rokām esot saskarē ar trauku, tiek savā ziņā nodota arī enerģija,”
stāsta keramiķe Gunta Mika, kura uzņēmumā strādā jau 30 gadus.
“Formēšana tiek veikta ar speciālu rīku, kas pielāgots trauka ģipša formai un sadala tajā māla masu. Tā veidojas zināma izmēra trauks, kuru no formas var izcelt tikai nākamajā dienā. Tad tas tiek rūpīgi apstrādāts un novietots plauktā uz aptuveni septiņu dienu ilgu žūšanas procesu. Dabu nevar apmānīt, no māla masas līdz gatavam traukam var būt nepieciešamas pat trīs nedēļas,”
stāsta Miks.
Ja ar formēšanu var izveidot tikai apaļus traukus, tad ar liešanas metodi un ģipša formu palīdzību var radīt dažādas neregulāras formas produktus.
“Ir jābūt ļoti pacietīgam, jo tas ir smalks darbs. Tā ir arī sava veida meditācija, saskare ar zemi. Process ir lēns, var nodoties domām. Turklāt izvēlos masu maisīt ar rokām, lai labāk sajustu nepieciešamo konsistenci,”
stāsta liešanas meistare Sarmīte Leitmane, kura, visticamāk, ne reizes nav apsvērusi domu apstāties pie veikala plauktos izvietotajām māla maskām roku ādas atjaunošanai.
“Ģipša formas izgatavo Ilgonis Saldūksnis, cilvēks – leģenda. Viņš ir aizrautīgs gleznotājs ar Latvijas Mākslas akadēmijas diplomu kabatā, ģipšmeistars jau gandrīz ar 30 gadu pieredzi, turklāt apmēram tikpat ilgi viņš regulāri dodas tradicionālajā skrējienā apkārt Vaidavas ezeram,”
stāsta Miks.
Pēc virpošanas, formēšanas vai liešanas trauks tiek dekorēts, glazēts un apdedzināts.
“Dekorēšana ir smalks un rūpīgs darbs, turklāt bļodiņa ik pa laikam ir jāapžāvē. Lai gan zīmēšana ir mans vaļasprieks jau no skolas laikiem, nedomāju, ka būšu dekorētāja, bet man šeit ļoti patīk,”
stāsta Alda Kalniņa, kurai viens no iemīļotākajiem brīvā laika pavadīšanas veidiem ir ziedu audzēšana. Tas palīdz bļodiņas rotāt ar ziedu rakstiem, nemeklējot par tiem papildinformāciju vai fotogrāfijas.
Savukārt glazēšana piešķir ne tikai spīdumu, bet veicina arī šķidruma necaurlaidību un mazina raupjumu. Turklāt tas, kādā krāsā ir glazūra, kad to lej traukā, nebūt neliecina, kāda tā būs pēc apdedzināšanas.
“Krāsnī trauki rūdīti diennakti – 12 stundas tie tiek dedzināti, 12 – dzesēti. Viss ir rūpīgi jāizplāno: gan tas, cik traukus varēs savietot krāsnī, gan tas, kurus drīkst likt augšējos plauktos. Karstums, lai nesabojātu traukus, ar precīzu krāsns temperatūras režīmu tiek pakāpeniski palielināts līdz tūkstoš grādiem, tāds pats princips jāievēro arī dzesēšanā. Kad krāsns atdzisusi apmēram līdz 150 grādiem, tikai tad traukus var pamazām izņemt. 2000.gadā iegādātās krāsnis bija nozīmīgs pavērsiens uzņēmuma efektivitātes paaugstināšanā,”
skaidro Miks. Pēc tam tiek rūpīgi pārbaudīta trauku kvalitāte, un tikai tad tie iesaiņoti ceļam pie jaunajiem īpašniekiem.
Šobrīd apmēram 90 procenti pircēju ir Latvijas iedzīvotāji un tūristi. Šī un nākamo gadu lielais izaicinājums būs eksporta uzsākšana.
“Mālu pasaulē pazīst, kaut gan tas nav tik populārs, kā, piemēram, porcelāns. Bet tā ir mūsu priekšrocība, jo varam pastāstīt par māla labajām īpašībām, nozīmi Latvijā, mūsu roku darbu un “Vaidavas keramiku” raksturojošo ražojumu – bļodu. Augsta kvalitāte, tradicionālas metodes un mūsdienīgs dizains – tas ir mūsu pamats.”
Vairāk par “Vaidavas keramikas” meistariem, ražošanas metodēm, vērtībām un kolekcijām var uzzināt uzņēmuma mājaslapā.