Lasīšanas laiks: 2 min
Vēl labā atmiņā mums ir izdaudzinātie Kalvīša “treknie gadi”, kad valsts līdzekļi tika šķērdēti pa labi un kreisi. Uzpūstais birokrātiskais aparāts, valsts un pašvaldības iestāžu semināri, pieredzes apmaiņas braucieni uz Brazīliju, Šrilanku un citām eksotiskām zemēm, korporatīvās ballītes par budžeta līdzekļiem – un vairākumam nešķita, ka tas nav īsti pareizi. Bijām taču iestājušies Eiropas Savienībā – nu varam baudīt dzīvi uz pilnu “klapi”. Dižķibele piespieda un laiku kļūt pieticīgākiem, vismaz formāli. Tika būtiski ierobežotas iespējas par budžeta līdzekļiem uzdzīvot. Par biedinājumu citiem “zemeņu kūkas skandāla” rezultātā amatu zaudēja e-lietu ministre Ina Gudele, jo atklājās, ka par valsts budžeta naudas viņas dzimšanas dienas svinībām tika rezervētas telpas, pasūtīta zemeņu kūka un vīns.
Lai gan daudziem budžeta iestāžu darbiniekiem algas vēl nav sasniegušas pirmskrīzes līmeni un mediķi cīnās par krīzes laikā ieviestā pagarinātā normālā darba laika atcelšanu, lai beidzot saņemtu taisnīgu samaksu par virsstundām, pensionāri skaita centus makā, gaidot pensijas dienu, ir ierēdņi, kuriem krīze ir beigusies vai arī nekad nav bijusi. Vilks kažoku met, tikumu nemet. Tiklīdz ir iespēja, viņi atkal sāk šķiesties ar naudu. Pašiem taču tā nav jānopelna. Gan jau piešķirs Saeima vai Eiropa.
Lai tās nebūtu tukšas runas, pastāstīšu par kāda uzņēmēja pieredzi. Saprotamu iemeslu dēļ vārdu neatklāšu. Kā novērojis uzņēmējs, valsts iestāžu organizētajos semināros un citos pasākumus ar tēriņiem sabiedriskās ēdināšanas un viesmīlības pakalpojumiem neviens neknapinās. Turklāt netiek kontrolēts, cik cilvēku reāli ierodas un izmanto pakalpojumus. Kā uzņēmējs norādīja, ka šāda attieksme nav atsevišķos gadījumos, bet esot kļuvusi par sistēmu. Pavisam nesen uzņēmējam nācies nodrošināt pakalpojumus kādam valsts institūcijas organizētam divu dienu pasākumam. Ticis pasūtīts bankets vairākiem desmitiem cilvēkiem, par personu maksājot vairāk nekā 30 eiro!!! Uz vakariņām ieradusies vien puse viesu, bet pārējo ēdienu nācies izmest, jo neviens nav parūpējies, lai atceltu pasūtījumu. Pēc portāla rīcībā esošās informācijas, daudzi pasākuma dalībnieki devušies projām, neizmantojot arī rezervētos viesnīcas pakalpojumus, ko arī apmaksāja no budžeta līdzekļiem.
No vienas puses skatoties, uzņēmēji var “berzēt rokas” par tik brangiem pasūtījumiem un “turēt muti”, lai tos nezaudētu. No otras puses, gribas kliegt, redzot kā viņu nopelnītā nauda, ko valsts nadzīgi iekasē nodokļu veidā, tiek bezjēdzīgi izšķērdēta.
Varēja jau vismaz darīt zināmu pašvaldību..vai tas ir tā- “A” pasakam ,bet “B” nē !!!