Lasīšanas laiks: 2 min
Eksprezidents Valdis Zatlers, komentējot ierosinājumus diskutēt par parandžu aizliegumu saistībā ar bēgļu uzņemšanu, atzina, ka Latvijas sabiedrība ir pieradusi pie atklātām sejām, bet vienlaikus viņš uzsvēra, ka Latvija, visticamāk, nebūs bēgļu galamērķis.
“Protams, mūsu sabiedrība pieradusi pie atklātas sejas, tā ir viena no izpausmēm, kā mēs paužam viens otram uzticību. Aizklāta seja noteikti raisa aizdomas un neuzticību. Mums būtu jāizdomā, kā pašiem pieņemt lēmumu par šādu ģērbšanās veidu, lai tas būtu juridiski saistoši, otrkārt, kā potenciāliem bēgļiem skaidri un gaiši pateikt, kādas ir mūsu tradīcijas,” trešdien LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja eksprezidents.
Zatlers pieļauj, ka bēgļi pēc statusa iegūšanas, kas dod tiesības praktiski uzturēties ES, visticamāk, dosies tur, kur viņiem dzīvo radinieki, draugi, vai viņš zina tās valsts valodu, vai uz valsti, kur sasniegs labklājību.
“Latvija nebūt nav tāds galamērķis bēgļiem no Āfrikas. Viņi zina franču valodu, angļu valodu, viņi ir bijuši saistīti ar Itāliju un tieši šīm valstīm nāksies saskarties ar bēgļu reālo uzņemšanu, integrāciju,” viņš uzskata.
Latvijas ieguldījums bēgļu problēmā, viņaprāt, būšot administratīvs – uzņemt bēgļus uz noteiktu laiku.
Bēgļiem, kas vēlēsies palikt, svarīga būtu valodas apguve, jo pretējā gadījumā viņš jutīsies svešs un agri vai vēlu kļūs agresīvs pret valsti, jādod uzvedības un cilvēku saskarsmes zināšanu minimums, kā arī latviešiem pašiem jāsaprot, ko gribam viņiem iemācīt, uzskaitīja Zatlers.
Viņaprāt, komunikācija no valdības puses ar sabiedrību par bēgļu uzņemšanu līdz šim nav bijusi pārāk rezultatīva.
Jau ziņots, ka Igaunijā izskanot ierosinājumam aizliegt sabiedriskās vietās nēsāt tādu musulmaņu sieviešu apģērbu kā nikabs un burka, kas aizsedz seju, tiesībsargs Juris Jansons mudinājis arī Latvijas valdību sākt par to diskusijas.
Valsts prezidents Raimonds Vējonis, paužot savu personisko viedokli, norādījis, ka šāda apģērba lietošana būtu aizliedzama.
Valdis Zatlers bija Valsts prezidenta amatā no 2007. līdz 2011.gadam.