Lasīšanas laiks: 2 min
Lai arī vasaras periodā slimojam retāk, uzņemot daudz vitamīnus no svaigiem augļiem un dārzeņiem, kas aizsargā mūsu organismu no saslimšanas, tieši šis ir īstais laiks, lai domātu par imunitāti gaidāmajā ziemas periodā, kad organismam nereti trūkst vielu un tas tiek novājināts. Lielisks palīgs aukstos ziemas vakaros var būt zāļu tējas, kas ne tikai palīdz organismam, bet arī uzlabo pašsajūtu.
Zāļu tējas ir dažādas, un svarīgi tās atšķirt, lai saprastu, kā tās ietekmēs organismu, lai nepanāktu pretēju efektu. Gatavojot zāļu tēju, jāņem vērā daži padomi:
- lai gūtu vēlamo iedarbību ārstnieciskiem nolūkiem, jāzimanto svaigs novārījums, uzlējums. Ja tiks izmantots noturēts, iedarbība būtiski samazināsies;
- uzlējumu gatavošanai izmanto augu ziedus, lakstus, lapas, bet novārījumiem augu saknes, mizas;
- uzlējuma gatavošanas gadījumā auga daļas aplej ar verdošu ūdeni un ļauj ievilkties 10-20 minūtes, savukārt, gatavojot novārījumu, auga daļas lēni vāra ūdenī 15-20 minūtes, pēc tam ļaujot ievilkties šķidrumam vēl 15-20 minūtes.
Bet kādas tējas izvēlēties no pļavās un dārzos pieejamiem augiem?
Pirms doties uz aptieku pēc zālēm, iespējams, vērts apdomāt dabas materiālu izmantošanu. Zāļu tējas palīdz dažādos gadījumos:
- pelašķi – būs piemēroti, lai mazinātu temperatūru, drudzi, veicinātu brūču dzīšanu. Svarīgi atcerēties, ka tos nav ieteicams lietot sievietēm grūtniecības laikā;
- liepziedi – līdzīgas iedarbības augs kā pelašķis, palīdz mazināt drudzi un temperatūru, nomierina. Bieži tiek lietots, ja tiek ārstēta angīna, elpceļu iekaisums, klepus, bronhīts. Tā kā šī tēja var izraisīt miegainību, jāņem vērā, kad to lietot;
- ugunspuķes ziedi – stiprina organismu, nomierina, darbojas kā lielisks līdzeklis imunitātes uzlabošanai;
- ceļteka – palīdz klepus gadījumā, dziedē brūces, uzlabo imūnsistēmu. To ieteicams nelietot cilvēkiem, kuri slimo ar gastrītu;
- avenes – pazemina temperatūru, remdē sāpes, tostarp tādas, kas vērojamas mēnešreižu laikā. Tējām izmanto gan stiebrus, gan lapas.
Vēl mājas aptieciņā, gatavojoties ziemai, der nodrošināties ar Īslandes ķērpi. Lai arī tā ir rūgta tēja, kuru nevar ievākt piemājas pļavā, tomēr ļoti iedarbīga, ārstējot klepu.