Lasīšanas laiks: 3 min
Laika posmā no 1. oktobra līdz 15. novembrim Valsts vides dienesta (VVD) inspektori no Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes un Valmieras reģionālās vides pārvaldes kopumā Vidzemē veikuši 156 makšķerēšanas un zvejas noteikumu ievērošanas patruļas. Tās notikušas ciešā sadarbībā ar Valsts un pašvaldības policiju, Dabas aizsardzības pārvaldi un brīvprātīgajiem – sabiedriskajiem vides inspektoriem.
Kā portālu “Valmieras Ziņas” informēja VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Jūlija Ņikitina, nedaudz vairāk kā mēneša laikā sastādīts 21 administratīvā pārkāpuma protokols par makšķerēšanas un zvejas noteikumu neievērošanu Vidzemē. Kopējais soda apmērs par noteikumu neievērošanu – 1280 eiro. Kopumā no šī gada 1. oktobra līdz 15. novembrim izņemti 26 nelikumīgi ievietoti zivju tīkli Rīgas jūras līča piekrastē.
VVD inspektori pārbaužu laikā uzgājuši arī 8 nēģu murdus, 69 tīklus, 3 žebērkļus un vienu spiningu iekšējos ūdeņos.
Kāpēc dabiskais nārsts ir īpaši jāsargā, kad un kurās ūdenstilpēs tas notiek?
Pēc speciālistu aplēsēm Latvijas upēs dzīvo tikai ap 10 – 15% savvaļas nārsta lašu, pārējie ir zivjaudzētavās audzētie un ielaistie laši. Iznīcinot savvaļas lašu populāciju, tos vairs nebūs iespējams atjaunot. Lašu genofonds ir ļoti bagāts un daudzveidīgs, izveidojies ilgā evolūcijas procesā, un pielāgoties spējīgs. Galvenās savvaļas lašu nārsta vietas ir Gaujā, Salacā, Ventā un šo upju baseinos.
Makšķerēšanas noteikumi paredz, ka lašu un taimiņu ieguve ir liegta visu gadu, izņemot Buļļupē, Sausajā Daugavā un Daugavā, posmā no ietekas jūrā virzienā augšup pret straumi līdz 700 metru no Rīgas HES, kā arī licencētās makšķerēšanas nolikumos norādītajās vietās un laikā.
Rudens ir šīs sugas zivju nārsta laiks, tādēļ izmantot zvejas un makšķerēšanas rīkus no 1.oktobra līdz 30. novembrim ir aizliegts upēs. Atsevišķās ūdenstilpēs liegums saglabājas līdz pat decembra beigām. Baltijas jūras piekrastē šis liegums ir no 1. oktobra līdz 15. novembrim.
Kāda ir VVD statistika no šī gada 1. oktobra līdz 15. novembrim?
Šī gada oktobra mēnesī un novembra sākumā VVD inspektori, veicot lašu un taimiņu dabiskā nārsta aizsardzības reidus Latvijas ūdenstilpēs, kopumā izņēmuši 204 zvejas un makšķerēšanas rīkus un sastādījuši 30 administratīvā pārkāpuma protokolus, tajā skaitā izrakstījuši arī soda kvītis par makšķerēšanas un zvejas noteikumu neievērošanu. Sodu summa par lašu un taimiņu nelikumīgu ieguvi sasniegusi 2000 eiro, savukārt videi nodarītie zaudējumi par šo zivju ieguvi aprēķināti 1430 eiro apmērā.
Aktīvākie maluzvejnieki, kas tīko pēc lašiem ir Kurzemes pusē – Ventas upē un tās baseinā, kā arī Salacas upē un tās baseinā Vidzemē. Aktīvāk pārkāpumi notiek arī Baltijas jūras līcī.
Kāds ir sods par nelikumīgu lašu un taimiņu ķeršanu?
Zivju resursiem nodarītā zaudējuma apmērs par vienu nelikumīgi noķertu lasi ir 715 eiro, kas tiek piemērots papildus sodam par makšķerēšanas un zvejas noteikumu neievērošanu. Maluzvejniekam pietiek ar pāris nelegāli iegūtiem lašiem, lai par to iestātos kriminālatbildība, kas pārkāpējam draud pat ar brīvības atņemšanu.