Lasīšanas laiks: 3 min
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus peldsezonā būt saprātīgiem un ievērot drošības noteikumus, lai nenotiktu nelaime, portālu “Valmieras Ziņas” informēja VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Viktorija Šembele.
Pēc viņas teiktā, pagājušajā diennaktī no ūdenstilpnēm izcelti divi noslīkušie un viens vīrietis izglābts. Ceturtdien, 23.maijā plkst.7.27 VUGD saņēmis informāciju, ka Rēzeknē, Kr.Barona ielā, piemājas dīķī slīkst vīrietis. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka piemājas dīķī atrodas vīrietis un pats saviem spēkiem netiek krastā. Glābēji izvilka vīrieti krastā un nogādāja līdz mediķiem.
Piektdien, 23.maijā ap plkst.7.30 VUGD saņēmis informāciju, ka Rīgā, Daugavā pie Meldru ielas ūdenī ir redzams noslīkušais. Ar laivas palīdzību glābēji nokļuvuši līdz noslīkušajam un nogādājuši viņu krastā, bet ceturtdien, plkst.19.45 VUGD saņēmis informāciju, ka Daugavpilī, upē Daugava, ir noslīcis vīrietis. Glābēji un pašvaldības ūdenslīdēji pārmeklējuši ūdenstilpni un pašvaldības ūdenslīdēji pēc neilga brīža 17 gadus veco noslīkušo vīrieti atraduši.
Lai šādas nelaimes neatkārtotos, VUGD aicina peldēšanas sezonu iesākt prātīgi, savukārt vecāki aicināti pirms peldēšanas sezonas atklāšanas arī saviem bērniem atgādināt par drošas peldēšanas pamatprincipiem.
Kā norādīja V.Šembele,
dodoties peldēt, ir būtiski apzināties ūdens un sava ķermeņa temperatūru atšķirības.
Peldēšanās sezonu ir ieteicams sākt, kad ūdens temperatūra ir vismaz +18 C. Sākotnēji peldēšanos ieteicams veikt īsu laiku un neaizpeldot tālu no krasta, jo aukstajā ūdenī muskuļus var saraut krampī, savukārt peldēt gribētājam, kurš ir pārkarsis saulē, ūdenī ir jāiet lēnām, citādi var sākties krampji vai rasties problēmas ar sirdsdarbību.
Tāpat jāņem vērā, ka
ūdenstilpne, kurā ir paredzēts peldēt, sākotnēji ir jāiepazīst
un pat zināmas peldvietu gultnes pēc ziemas var būt mainījušās un uz tām var atrasties dažādi priekšmeti, tā var būt bedraina, dūņaina, akmeņaina, tāpēc pirmajās peldēšanas reizēs tā ir vispirms rūpīgi jāpārbauda un nedrīkst strauji iet ūdenī. Ieteicams ir peldēties īpaši šim mērķim paredzētās vietās, par ko liecinās zīme “Peldēties atļauts!”. Pēc VUGD pārstāves teiktā, kategoriski aizliegts ir lēkt ūdenī, kas iepriekš nav apzināts.
Nelaimju ūdenī cēlonis nereti ir peldētāju pārdrošība, nepareizi novērtējot savus spēkus.
Nav ieteicams doties peldēties vienam, taču, ja tomēr persona dodas peldē viens pats, krastā palikušos vajadzētu informēt par to, cik ilgi un tālu ir plānots peldēt un vai ir paredzēts nirt. Kā atzīmēja V.Šembele, lielākā daļa cilvēku noslīkst tieši esot alkohola reibumā.
Tāpat VUGD pārstāve atzīmēja, ka
savas atvases vecākiem jāpieskata ne tikai ūdenī, bet arī pie tā.
Rūpīgi jāvēro ne tikai bērni, kuri peldētprasmi vēl tikai apgūst, bet arī tie, kas jau ir iemācījušies peldēt, jo bērns var nobīties vai citādi zaudēt kontroli pār savām darbībām virs ūdens un tādos gadījumos būs nepieciešama nekavējoša vecāku palīdzība, tādēļ pieaugušie ne mirkli nedrīkst atiet no bērniem ūdenī.
VUGD aicina vecākus apzināties, ka atrašanās ar bērnu pie ūdens nav atpūta, bet gan divkāršs darbs, jo pat uz sekundi novēršot uzmanību no bērna, var notikt liela nelaime. Tāpat glābēji atgādina, –
ja redzat, ka cilvēks uz ūdens ir nokļuvis nelaimē, nekavējoties zvaniet pa tālruņa numuru 112!