Lasīšanas laiks: 6 min
Ik gadu Ziemassvētku un Jaungada svinību laikā ugunsdzēsēji dodas uz izsaukumiem, kas saistīti ar ugunsgrēkiem, ko izraisījušas bez uzraudzības atstātas sveces un bezatbildīgi lietota pirotehnika. Lai arī šogad nenotiks pasākumi, kuros pulcējas daudz cilvēku, taču par drošības pasākumu ievērošanu nedrīkst aizmirst, svinot svētkus arī šaurā ģimenes lokā.
To apliecina arī skaudrie statistikas dati. Pēdējo trīs gadu laikā ugunsdzēsēji glābēji katru gadu saņem vidēji 20 izsaukumus uz notikumiem, kur ugunsgrēku, visticamāk, ir izraisījusi bez uzraudzības atstāta svecītes liesmiņa. Šogad ugunsdzēsēji glābēji jau ir dzēsuši vismaz 21 ugunsgrēku, kura iemesls ir bijusi bez uzraudzības atstāta degoša svece un drošības noteikumu neievērošana. Gada sākumā saņemti arī divi izsaukumi, kur mājokļos aizdegušās svētku eglītes. Kopumā šajos ugunsgrēkos cieta četri cilvēki, viens tika izglābts, bet viens cilvēks gāja bojā.
„Šajā grūtajā ierobežojumu un neskaidrības laikā daļa cilvēku vairāk nekā iepriekšējos gados vismaz savā mājoklī vēlas ienest gaišumu un siltumu, tāpēc aizdedzina svecītes, rotā māju ar virtenēm un daudz agrāk mājoklī ienes un dekorē svētku eglīti. Diemžēl neuzmanīga apiešanās ar uguns liesmu un drošības noteikumu neievērošana izraisa ugunsgrēku, kura sekas var būt gan apdedzis galds, gan cietuši un bojā gājuši cilvēki. Lai gan svecītes liesmiņa ir maza, jāatceras, ka tā ir uguns, kas īsā mirklī var kļūt liela un postoša,”
atgādina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš.
Lai uzskatāmi demonstrētu, kas notiek ar siltumā izkaltušo Adventes vainadziņu, kas atstāts bez uzraudzības, Jānis Skrastiņš, sākot preses konferenci, tajā iededza gandrīz nodegušās svecītes. Drīz vien liesma no tām pārmetās uz sausajām skujām un vainadziņš bija liesmās. Kā atzīmēja VUGD pārstāvis, līdzīgas situācijas notiek ik gadu gan mājās, gan darba kolektīvos, kad svinību “karstumā” tiek aizmirsts par iedegtajām svecēm.
Lai degoša svece neizraisītu ugunsgrēku, VUGD aicina ievērot drošības padomus:
- sveces stabili novieto uz nedegošas virsmas, piemēram, svečturos;
- vienmēr pārliecinies, ka svece atrodas drošā attālumā no degtspējīgiem priekšmetiem un lietām, piemēram, audumiem, mēbelēm, aizkariem;
- nenovieto sveces citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, uz elektroierīcēm, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem;
- uzmani, lai svece atrastos bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā;
- neatstāj telpās degošas sveces bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi un, dodoties prom vai pirms gulētiešanas, pārliecinies, ka sveces ir nodzēstas;
- atceries, sveces, kurās ir daudz dekorāciju, nav paredzētas dedzināšanai, jo šie dekoratīvie elementi aizdegot rada indīgus dūmus.
Parūpējies, lai svētku rotājumi mājoklī būtu droši:
- atceries, ka eglītes zaros iestiprinātas sveces dedzināt ir ļoti bīstami, jo no tām viegli var uzliesmot pati egle vai tās dekorācijas;
- visbiežāk adventes vainagi sastāv no degtspējīgiem materiāliem un tie, līdzīgi kā telpās novietotas Ziemassvētku eglītes, viegli aizdegas. Tādēļ ir rūpīgi jāpārdomā, kur un kā droši novietot adventes vainagu, eglīti un citus Ziemassvētku rotājumus;
- krāsainas spuldzītes daiļi izrotā jebkuru eglīti vai svētku telpu, tomēr jāatceras, ka arī to nepareiza lietošana var izraisīt ugunsgrēku. Ja svētku dekorācijām, piemēram, Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai izvēlaties elektrisko spuldzīšu virtenes, aicinām pirms to lietošanas rūpīgi izlasīt instrukciju un lietot tikai tām paredzētos apstākļos – ar virtenēm, kas paredzētas lietošanai telpās, nerotājiet pagalmu vai mājas fasādi. Izmantojot jau lietotas virtenes, pārliecinieties, vai tās nav bojātas!
Ja tomēr izcelsies ugunsnelaime, tad no plašām un traģiskām sekām glābs dūmu detektors, kas savlaicīgi brīdinās par mājoklī izveidojušos sadūmojumu, ļaujot mājokļa iemītniekiem savlaicīgi evakuēties un piezvanīt uz 112 vai arī pašiem nodzēst liesmas. Neliela apmēra ugunsgrēku mājokļa iemītnieki var nodzēst ar ugunsdzēsības aparātu vai ugunsdzēsības pārklāju, bet pirms uzsākt dzēšanas darbus, jāizvērtē, vai nepastāv apdraudējums pašam dzēsējam.
Vēl viens nelaimju cēlonis gadumijas laikā ir pirotehnika, kuras bezatbildīga lietošana izraisa ugunsgrēkus un ķermeņa ievainojumus, ar kuriem cietušajiem nereti nākas sadzīvot visu turpmāko dzīvi.
„Svētkus šogad svinēsim savas mājsaimniecības ietvaros, izpaliks pašvaldību organizētie svētku salūti. Tādēļ Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina ikvienu iedzīvotāju, kurš svētkos plāno izmantot pirotehniskos izstrādājumus, to darīt ļoti apdomīgi, ievērojot īpašu piesardzību, kā arī atbilstoši izstrādājumu ražotāja noteiktajām instrukcijām. Mūsu pieredze rāda, ka nelaimes notiek, kad svētku emociju virpulī tiek pārkāpti drošas uguņošanas noteikumi. Rezultātā izceļas ugunsgrēki, jo aizdedzināts pirotehnikas līdzeklis iekrīt aizkrautos balkonos, atvērtos mājokļu logos, uz jumta, uz automašīnām un citiem degtspējīgiem priekšmetiem,”
skaidro Jānis Skrastiņš.
Pirotehnikas speciālists Mikus Pētersons, iepazīstinot ar populārākajiem pirotehnikas veidiem, ko var nopirkt iedzīvotāji, kā pirmo priekšnosacījumu viņš min pirotehnikas iegādāšanos tikai licencētās tirdzniecības vietās un aicina rūpīgi iepazīties ar lietošanas instrukciju.
“Pat ja jūs katru gadu pērkat un lietojat pirotehniku, var kaut kas piemirsties, tādēļ vienmēr ir jāizlasa, kas ir teikts lietošanas instrukcijā un tam stingri jāseko,”
uzsvēra speciālists.
Pēc M.Pētersona pieredzes, visvairāk nelaimju ar pirotehniku notiek, to lietojot alkohola reibumā. Tādēļ vēl viens svarīgs noteikums – par pirotehniku atbildīgā persona nelieto alkoholu līdz brīdim, kad ir noslēgusies uguņošana.
Biežāk pieļautās kļūdas
- pirotehnikas izstrādājumi tiek pirkti neoficiālās vietās vai „no rokas”, kā rezultātā tiek iegādāti nekvalitatīvi izstrādājumi, kas nenostrādā vai nostrādā ar traucējumiem;
- pirms lietošanas netiek izlasīta lietošanas instrukcija, kā rezultātā pirotehnikas izstrādājums tiek lietots nepareizi;
- neatbilstoša vietas izvēle – pārāk tuvu ēkām, cilvēkiem un degtspējīgiem priekšmetiem. Katru gadu uz kāda no daudzdzīvokļu ēkas balkoniem aizdegas sadzīves mantas, jo tajās iekrīt pirotehnikas izstrādājums;
- salūta veidotājs tiek izvēlēts nejauši no svinētāju vidus. Nereti viņš ir alkohola reibumā;
- viens no populārākajiem pirotehnikas izstrādājumiem ir „Salūta baterija”. Visbiežāk traumas cilvēki gūst, jo izvēlēta nepiemērota vieta, kā rezultātā kaste apgāžas, bet skatītāji neievēro drošu attālumu. Slīpi izšauti lādiņi var iekrist balkonos, ēkās, uz mašīnām u.c. degtspējīgos priekšmetos un izraisīt ugunsgrēku;
- „Raķete ar koka kātu” jāievieto speciāli izgatavotā caurulē, kas jāierok zemē un jānostiprina. Raķete jāievieto caurulē tā, lai tās kāta 2/3 atrastos caurulē un kāts brīvi var kustēties un atrastos vertikāli. Traumas izraisa tas, ka raķete tiek aizdedzināta, turot kātu rokās, iespraužot zemē vai arī to palaižot no balkoniem vai pie atvērta mājokļa loga;
- „Romiešu svece” jāierok zemē (2/3 no izstrādājuma) vai jāpiesien pie zemē iedzīta stieņa. Traumas tiek gūtas, ja izstrādājums tiek aizdedzināts un lietots, turot to rokās.
Drošības padomi
- Noskaidro, vai un kādi ierobežojumi pirotehnikas izstrādājumu lietošanā pastāv pašvaldībā, kurā plāno rīkot salūtu.
- Pirotehnikas izstrādājumus iegādājies tikai licencētās tirdzniecības vietās.
- Salūta laidējs ir jāizvēlas savlaicīgi. Vēl pirms svētku sākuma viņam ir rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukcija un jāizvēlas salūta palaišanas vieta. Populārākajiem salūta veidiem internetā iespējams noskatīties video pamācību.
- Salūta palaišanas vietai ir jābūt sausai, līdzenai un cietai. Pirotehniskā izstrādājuma uzstādīšanas vietā vismaz 35 m rādiusā nedrīkst atrasties cilvēki, dzīvnieki, ēkas, koki, elektropārvades līnijas, automašīnas un citi objekti.
- Tuvumā esošie ēku balkoni un pagalmi jāattīra no viegli degošām lietām, jo pašu vai kaimiņu šautā raķete vai nevērīgi izmestais izsmēķis var nokrist uz balkona vai pagalmā un izraisīt ugunsgrēku.
- Pirotehniskos izstrādājumus lieto tikai ārpus telpām.
- Nerīko salūtu, ja vēja ātrums pārsniedz 5 m/sek.
- Nekādā gadījumā nedrīkst ļaut bērniem tuvoties pirotehnikas izstrādājumiem vai tos iededzināt.
- Pirotehniskos izstrādājumus lieto saskaņā ar lietošanas instrukcijas norādījumiem.
- Pirotehnisko izstrādājumu nostiprina tā, lai tas nevar apgāzties un sasvērties, aizdedzini ar izstieptu roku. Uzmani, lai neviena tava ķermeņa daļa neatrastos virs pirotehniskā izstrādājuma. Pēc aizdedzināšanas nekavējoties attālinies vismaz 35 m attālumā un netuvojies tam vismaz 30 min.
- Ja pirotehniskais izstrādājums nenostrādā vai nostrādā daļēji, netuvoties tam vismaz 40 min.
- Nelieto pirotehniskos izstrādājumus, ja esi alkohola reibumā.
Atcerieties – drošs un skaists salūts prasa rūpīgu gatavošanos!