Lasīšanas laiks: 3 min
Kur likt sagrābtās rudens lapas? Vai tās drīkst dedzināt un vai dārza atkritumus drīkst mest pie sadzīves atkritumiem? Un ko darīt tām mājsaimniecībām, kurām nav iespējas veidot komposta kaudzi? Kanāla ReTV raidījums “Ikdiena” rubrikā #LabākaiIkdienai skaidro, kādas alternatīvas lapu savākšanā un izvešanā iedzīvotājiem piedāvā pašvaldības.
Līdztekus priekam par zelta rudeni, ir aktuāls arī jautājums, kur likt sagrābtās rudens lapas. Tās nedrīkst dedzināt un dārza atkritumus nedrīkst mest pie sadzīves atkritumiem. Tiem iedzīvotājiem, kuri savos dārzos veido komposta kaudzes, ar to noglabāšanu nav problēmu. Saskaņā ar atkritumu apsaimniekošanas likumu, koku lapas ir bioloģiski atkritumi, tātad tos nedrīkst mest citām atkritumu grupām paredzētos konteineros. Arī mežā izvest lapu kaudzi nav atļauts, jo par to var draudēt administratīvais sods. Varētu šķist, ka pats vienkāršākais veids kā no lapām ir atbrīvoties – ir tās sadedzināt, taču tas arī nav atļauts un par to draud naudas sods līdz vairākiem simtiem eiro, kā arī dedzināšanas rezultātā rodas ļoti kaitīgi dūmi, kas, kā norāda speciālisti, ir kaitīgāki kā automašīnu izplūdes gāzes, rūpnīcu izmeši un cigarešu dūmi.
Pašvaldības piedāvā dažādas alternatīvas lapu savākšanās un izvešanā. Piemēram, Valmierā jau vairākus gadus norisinās rudens lapu vākšanas akcija. Tā paredz, ka Valmierā deklarētie iedzīvotāji, kuriem ir noslēgts līgums ar SIA “ZAAO” par sadzīves atkritumu izvešanu, rudens lapas Eko laukumā var nodot bez maksas. Tā kā akcija šogad organizēta kā tikai atbalsts grūti kompostējamo rudens lapu savākšanai un nodošanai, nedaudz mainīti to norises noteikumi.
Kā stāsta Valmieras pašvaldības Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes ceļu būvinženiere Inese Kokenberga, jaunums ir tas, ka dārza atkritumu izvešanu pašvaldība vairs neapmaksā. “Par dārza atkritumu, tas ir dažādu lakstu, ābolu un citu dārza atkritumu izvešanu, dārzu īpašniekiem ir jāmaksā pašiem. Pašvaldība apmaksā šo “Big Bag” maisu izvešanu tiem, kuriem pieguļošajās teritorijās ir lielie ozoli. Tiem nekas gandrīz nemainās, viņi ņem savus maisus, kuri viņiem ir saglabājušies jau no iepriekšējiem gadiem, piepilda tos ar lapām un piesaka paši atkritumu apsaimniekotajam izvešanu. Šo pakalpojumu apmaksā pašvaldība.”
Savukārt Rīgā, privātmāju rajonos tiek izveidoti lapu savākšanas punkti. Pilsētā tādu ir vairāk nekā desmit. Tikmēr Siguldas pašvaldība, katrai mājsaimniecībai piešķir piecus, 125 litru lielus atkritumu maisus, kuros lapas sabērt. Siguldas novada pašvaldības pārstāve Sindija Brikmane skaidro, ka Pašvaldība kopā ar atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “Jumis” dod iespēju iedzīvotājiem bez maksas nodot dārza atkritumus – zaļās lapas, nelielus zarus un citus dārza atkritumus.
Līdzīgi kā Siguldā, arī Liepājā iedzīvotāji zaļos atkritumus var nodot bez maksas. Speciālisti gan tos iesaka likt komposta kaudzēs, bet ja šādu iespēju nav, tad koku lapas bez maksas pieņem vairākās vietās pilsētā. Liepājas komunālās pārvaldes pārstāvis Aigars Štāls stāsta, ka var savākt lapas un pats nogādāt atkritumu šķirošanas laukumos. “Viens ir Ezermalas ielā 11 un otrs ir atkritumu poligonā, Grobiņas pagastā, “Ķīvītēs”. Zaļos atkritumus var nodod bez maksas. Un ir arī trešais veids, ja pašam nav transports, tad var sazināties ar “EKO Kurzeme”, kas atbrauks ar transportu un savāks lapas vai citus zaļos atkritumus, un aizvedīs uz atkritumu šķirošanas vietu.”
Kamēr citur Latvijā bioloģisko noārdāmo atkritumu savākšanas akcija jau aktīvi notiek, Daugavpilī tā norisināsies no 21. oktobra līdz mēneša beigām. Šim mērķim pašvaldība desmit vietās pilsētā uzstādīs metāla konteinerus, kuros iedzīvotāji varēs mest koku lapas, nopļautu zāli, koku zarus un citus zaļos atkritumus. Gadījumā, ja tajos tiks mesti arī sadzīves, būvniecības un bīstamie atkritumi, pašvaldībā pieļauj domu pie konteineriem uzstādīt mobilās video novērošanas kameras.
Iespējas, kur nokritušās rudens lapas likt ir dažādas un par to plašāku informāciju iedzīvotāji var meklēt konkrētajā pašvaldībā vai tās internet vietnē. Pats galvenais atcerēties, ka lapas nedrīkst dedzināt un izmest mežā.
Sižeta autori:
Santa Baumane
Emvats Mosakovskis
Vidzemes TV
Rudens koku lapas nav jāvāc! Kāpēc mùsdienās joprojām tiek realizētas padomijas tradîcijas ? !! ? Bùtu jauki , ja “atbildîgie” izglîtotos šajā jautājumā.