Lasīšanas laiks: 3 min
Pagājušajā nedēļā Latvijā viesojās Zviedrijas un Polijas speciālisti, lai kopā ar Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) pārstāvjiem pētītu sociālās uzņēmējdarbības praksi Latvijā. Trīs dienu, no 26. līdz 28. janvārim, vizītes ietvaros sadarbības partneri apmeklēja labdarības veikalu “Otrā Elpa”, Cēsu Jauno sākumskolu un Latvijas Samariešu apvienību, informē Jānis Rubulis, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciālists.
VPR pagājušajā gadā kopā ar sadarbības partneriem no Zviedrijas un Polijas sāka īstenot projektu “Sociālie uzņēmumi sadarbībā ar biznesa vidi” (SEBCO). Pētot esošo situāciju, projekts aktualizē sociālās uzņēmējdarbības jautājumus katrā partnervalstī. Projekta noslēgumā tiks izstrādāts vienots projekta pieteikums, lai meklētu risinājumus sociālās uzņēmējdarbības problēmām katrā partnervalstī.
Projekta partneru vizīte sākās ar sociālā uzņēmuma “Otrā Elpa” apmeklējumu Rīgā. Tas ir viens no uzņēmumiem, kas Latvijā radās ekonomiskās krīzes laikā. “Otrā Elpa” ir labdarības veikals un veids, kā piesaistīt nepieciešamos līdzekļus labdarības un sociālu projektu atbalstam. Visos veikalos var iegādāties privātpersonu un organizāciju ziedotos dažādus “otrās dzīves” priekšmetus, kā arī vietējo amatnieku, mākslinieku un ražotāju ziedotos izstrādājumus.
Tālāk partneri iepazinās ar sociālo uzņēmumu Cēsīs – Cēsu Jauno sākumskolu. Skolas darbības pamatā ir citāda pieeja izglītības standartu, obligāto zināšanu un prasmju mācīšanā. Mācību process skolā ir elastīgāks nekā tradicionālā formāta skolās, skolēni saņem individuālu skolotāju pieeju apmācībās un līdz ar to velta konkrētajām zināšanām nepieciešamo laika posmu, lai tās apgūtu. Lielu lomu mācību procesā spēlē vecāki, kas pozitīvi ietekmē izglītības procesu, jo palīdz nodrošināt, lai izglītības process nebeidzas ārpus izglītības iestādes. Vecāki to turpina nodrošināt arī mājas vidē, piemēram, veidojot veselīgu dzīvesveidu. Vecāki iesaistās arī skolas saimniecisko jautājumu risināšanā.
Noslēdzošā vizīte bija Latvijas Samariešu apvienībā. Samariešu apvienība ir viena no vecākajām un lielākajām Latvijas nevalstiskajām organizācijām, kas nodrošina izglītības, sociālos un medicīnas aprūpes pakalpojumus, kā arī īsteno vai līdzdarbojas daudzos labdarības projektos, turklāt kopš 1996. gada tā ir arī Starptautiskās Samariešu apvienības dalīborganizācija. Biedrībai ir laba aprūpes organizēšanas un sniegšanas sistēma.
Agnese Lešinska, Providus pētniece un juriste, dalībniece sociālās uzņēmējdarbības grupā Saeimā, sniedza projekta partneriem detalizētu ieskatu par sociālās uzņēmējdarbības problēmjautājumu loku Latvijā un Vidzemes reģionā. Šobrīd Latvijā nav izstrādāts juridiskais ietvars, kas regulētu sociālās uzņēmējdarbības jautājumus. Tāpat nav vienotas atbalsta sistēmas, kas veicinātu sociālo uzņēmumu izveidi. Šobrīd notiek darbs pie likumprojekta izstrādes, ko plānots izsludināt 2017. gadā. Tāpat no 2017. gada Latvijā ir plānots arī Eiropas Savienības atbalsts sociālo uzņēmumu stiprināšanai.
Partneri vizītes laikā strādāja pie ideju formalizēšanas un izpētes par pārrobežu programmām, kurā visatbilstošāk būtu iesniegt projekta konceptu par sociālo uzņēmējdarbību. Iegūtās zināšanas un pieredze ir būtiskas, domājot par projekta iznākumu – pieteikumu jaunam projektam, kas meklētu konkrētus risinājumus sociālajai uzņēmējdarbībai Latvijā, Zviedrijā un Polijā. Nākamā un pēdējā projekta partneru tikšanās būs aprīlī Polijā, kad pilnībā būs izstrādāts projekta koncepts un sagatavots iesniegšanai kādā no pārrobežu programmām.
Projektu SEBCO finansē Zviedrijas institūts.
Sociālā uzņēmējdarbība ļauj risināt sociālās problēmas ar biznesa instrumentiem – uzņēmums ražo preces vai sniedz pakalpojumus ar mērķi risināt sociālo problēmu, nevis ar mērķi gūt finansiālu labumu uzņēmuma īpašniekiem. Savukārt sociālais uzņēmums ir biznesa uzņēmums, kuru mērķis ir risināt sabiedrībai svarīgas problēmas, kuras valsts nevar atrisināt, un citi uzņēmumi neiesaistīsies to atrisināšanā.