Lasīšanas laiks: 3 min
Trešdien, 25. februārī, Valmieras novada fonds (VNF) kopā ar atbalstītājiem un domubiedriem fonda Ražas dienā atskatījās uz pērn paveikto, godinot Valmieras apkaimes, Vidzemes iedzīvotāju un nevalstisko organizāciju labos darbus.
Pasākumā tika atvērtas pagājušā gada ražas burciņas, ļaujot klātesošajiem uzzināt par VNF galvenajiem virzieniem, kas, darbojoties Valmierā, tuvākajā apkārtnē un nu jau arī Vidzemes mērogā, aicina iesaistīties labdarībā, atbalsta vietējo iedzīvotāju iniciatīvas un attīsta brīvprātīgā darba iespējas.
“Pagājušā gada raža bija interesanta, izmantotas vairākas jaunas receptes. Tāpēc vēl mēģinām saprast un uzlabot līdz šim neiepazītās garšas. Gads, salīdzinot ar citiem, bija raženāks un bagāts ar dažādiem jaunumiem,”
portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja VNF valdes priekšsēdētājs Ansis Bērziņš.
Fonds pērn pirmo reizi, piedaloties konkursā, guva Kultūras ministrijas atbalstu valsts līdzekļu sadalīšanai Vidzemes reģiona vietējo iedzīvotāju projektu idejām. Lai stiprinātu pilsoniskās sabiedrības un mazākumtautību iniciatīvas, tika atbalstītas 15 projektu idejas, piemēram, amatnieku prasmju apgūšana, senioru sportošana, kopīgas nodarbības dažādu tautību jaunajām māmiņām u.c.
Nodrošināta sociālā palīdzība līdzcilvēkiem. Piemēram, akcijas “Skolas soma” laikā dāvanu kartes mācību preču iegādei saņēma 52 ģimenes. Sniegta palīdzība arī ārkārtas situācijā nokļuvušām ģimenēm, dalītas pārtikas pakas un nodrošināta Labdarības noliktavas darbība, kur ziedotās mantas nokļūst pie tiem, kuriem tās vairāk nepieciešamas.
Vientuļie seniori iepriecināti, svētku laikā tiem dāvinot gardumu paciņas, izrādes apmeklējumu, kopīgi atpūšoties Līgo vakarā.
Ziedotāju klubā var iesaistīties katrs, kurš vēlas atbalstīt vietējās iniciatīvas. Naudai nonākot “Sev, tev, novadam” projektu konkursā, atbalstītas vairākas idejas, piemēram, Rūjienā daudzdzīvokļu nama pagalmā ierīkots volejbola laukums, nostiprināti Kungu celiņi gar Salacas upi, Kauguru skolā tapusi Pasaku istaba.
Fonds veicis arī saimniecisko darbību, aicinot bērnus un jauniešus radīt Ziemassvētku tematikas zīmējumus, kurus, tipogrāfiski iespiežot, kartītes formātā varēja iegādāties jebkurš interesents. Papildu līdzekļi darbības nodrošināšanai gūti arī Labdarības bumbu rallijā, kā arī uzturot neaizskaramo kapitālu.
Lai varētu rīkot projektu konkursus jauniešu ideju realizēšanai, aktīvi darbojusies Jauniešu ideju laboratorija. Tajā kopīgā kase papildināta, BK “Valmiera” spēļu laikā veidojot bērnu pieskatīšanas stūrīti, darinot un pārdodot atstarotājus, izveidojot foto kalendāru, kā arī par simbolisku samaksu dodot iespēju piedalīties fotosesijā VNF bēniņos.
Arī brīvprātīgā darba ideja atbalstīta dažādos veidos: katru gadu kāda no Vidzemes izglītības iestādēm kļūst par Labdarības skolu, audzēkņiem brīvprātīgi veicot sabiedrībai noderīgus darbiņus, piemēram, burkānu mizošana Zupas virtuvē. Izveidota interneta platforma “DEEDin”, kurā iespējams dalīties ar savu un uzzināt citu brīvprātīgā darba veicēju pieredzi. Katru gadu Valmierā viesojas vairāki ārvalstu brīvprātīgie, kuri darbojas Zupas virtuvē.
“Vienīgais veids, kā mēs varam vākt ražu, ir organizēt talkas. Viens talcinieku pulks ir Ziedotāju klubs, kas sniedz finansiālu pienesumu, programmā “Sev, tev, novadam” iesaistītie ir otrs pulks. Protams, mēs paši un visi iedzīvotāji, kuri ziedo, iesaistās aktivitātēs. Organizācijas jēga ir iespējama tik daudz, cik vietējie iedzīvotāji mūs atbalsta gan ar darbiem, gan finansējumu,”
atzīst A.Bērziņš.
Pavisam pērn saziedotā summa bijusi 17 tūkstoši eiro, ko snieguši Ziedotāju klubs, naudu novirzot vietējo iniciatīvu atbalstam, kas gūti akcijā “Skolas soma” un nodoti veikalos izvietotajās kastītēs. Turklāt piecus tūkstošus eiro plānots novirzīt izcilo talantu atbalstam.
Līdz šim fonds atbalstījis 170 iedzīvotāju iniciatīvas par 110 tūkstošiem eiro Valmierā un Beverīnas, Burtnieku, Kocēnu, Mazsalacas, Naukšēnu un Rūjienas novados.
“Tāpat kā burkās esošie labumi vēl ilgi pēc ražas novākšanas priecē un ir noderīgi, arī liela daļa mūsu projektu un veiktās darbības atstāj paliekošu ietekmi – gan fiziskā ziņā, piemēram, labiekārtojot kādu vietu, gan arī garīgā un emocionālā, veicot aktivitātes, kas palīdz līdzcilvēkiem. Cenšamies darboties tā, lai pēc mums paliktu kaut kas iedzīvotājiem noderīgs,”
pēc pasākuma pastāstīja A.Bērziņš.