Lasīšanas laiks: 2 min
Veselības ministrija (VM) izstrādājusi grozījumus noteikumos par rezidentūras vietu sadali, cerot turpmāk nodrošināt vairāk jauno ārstu ārpus Rīgas, par Valsts sekretāru sanāksmē pieteikto projektu informē aģentūra BNS.
Lai būtu iespējams adekvāti un savlaicīgi plānot rezidentūras vietu sadali pa specialitātēm un vietu skaitu sadalījumu pa augstskolām, plānots izveidot rezidentūras vietu sadales komisiju, ko apstiprina veselības ministrs. Šī komisija katru gadu līdz 15.martam noteiktu kārtējam gadam un indikatīvi turpmākiem diviem gadiem no valsts budžeta līdzekļiem finansēto rezidentu vietu skaita sadalījumu pa specialitātēm un rezidentu vietu sadalījumu starp augstskolām. Līdz 31.martam sadalījumu apstiprina ministrs, paredz projekts.
Ministrija norāda, ka joprojām tiek saņemta informācija no Latvijas reģionu slimnīcām, ka būtiska problēma ir nevienmērīga ārstu paaudžu nomaiņa, lai gan noteikumi jau tagad paredz, ka ārpus Rīgas jaunajiem ārstiem var maksāt par 30% vairāk, nekā paredz normatīvi.
VM rosina noteikt, ka augstskolām, ja ir vienlīdzīgi rezultāti, priekšroka dodama tiem rezidentūras pretendentiem, kas noslēguši vienošanos ar valsts vai pašvaldības ārstniecības iestādi ārpus Rīgas par darba tiesisko attiecību sākšanu pēc rezidentūras pabeigšanas.
Ja šāds līgums ir noslēgts, personai trīs gadi pēc rezidentūras beigšanas būtu jānostrādā šajā darbavietā. Pretējā gadījumā personai ir pienākums atmaksāt valstij ar apmācību rezidentūrā saistītos izdevumus, paredz projekts.
Projekts arī paredz, ka, izvērtējot pārskatus par rezidentu apmācībai piešķirto finanšu līdzekļu izlietojumu, VM būtu tiesīga finansējumu pārdalīt starp augstskolām pēc faktiskās nepieciešamības.
Rezidentūras studiju programmas realizē Rīgas Stradiņa universitāte un Latvijas Universitāte. Šogad augstākās izglītības diplomu ārsta profesijā no valsts budžeta finansētās studiju vietās abās augstskolās iegūs 242 personas. Pašlaik rezidentus apmāca 46 ārstniecības iestādes.
Rezidentūra ir akreditēta profesionālās izglītības programma noteiktas ārsta specialitātes iegūšanai. Rezidentūras programmās uzņem personas, kuras ir sekmīgi apguvušas sešus gadus ilgu medicīnas studiju programmu un ieguvušas ārsta grādu. Programmas realizācija paredz darba tiesisko attiecību nodibināšanu ar ārstniecības iestādi, kurā rezidents iziet praktisko apmācību.
Stājoties valsts finansētā rezidentūrā, rezidents ar augstskolu slēdz līgumu, kurš pašlaik ietver nosacījumus, ka pēc valsts apmaksātas rezidentūras noslēgšanās persona vismaz 36 kalendāra mēnešus piecu gadu laikā gūst ienākumus Latvijā. Piecu gadu laikā jāatmaksā līdzekļi, ja tas netiek pildīts. Studējot valsts finansētajā rezidentūrā, valsts nodrošina arī rezidentam atalgojumu, kas nedrīkst būt zemāks par minimālo mēnešalgu.