Lasīšanas laiks: 2 min
Valsts kontrole (VK), pārbaudot pasu un personas apliecību izsniegšanas procesu un to atbalstošo informācijas sistēmu darbības efektivitāti, secinājusi, ka personu apliecinošo dokumentu izsniegšana iedzīvotājiem var būt ātrāka, lētāka un ērtāka, aģentūru BNS informēja VK sabiedrisko attiecību speciāliste Ilva Liepiņa-Milzarāja.
Latvijā ieviestā personu apliecinošo dokumentu izsniegšanas sistēma kopumā ir droša, pārredzama un atbilst izvirzītajām prasībām. Tomēr revidenti secinājuši, ka Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) darbu ir iespējams vēl pilnveido.
“Viens no aspektiem – dokumentu izsniegšanas termiņš. Normatīvais akts paredz normālā kārtībā tos izsniegt desmit darba dienu laikā. Lai saņemtu dokumentus ātrāk, iedzīvotājs maksā divreiz lielāku valsts nodevu.
Revīzijā konstatēts, ka patiesībā dokumenti tiek izgatavoti daudz īsākā laika posmā, un faktiski tie ir pieejami sešu darba dienu laikā. Tāpēc revidenti iesaka izvērtēt dokumentu izsniegšanas termiņu,”
pauda Liepiņa-Milzarāja.
Savukārt, runājot par valsts nodevu, revidenti norāda uz valstī ilgstoši neizstrādāto nodevas aprēķina metodiku, kas atsaukusies arī uz PMLP darbību.
“Standarta nodeva par pasi ir 28,46 eiro. Nodevas apmērs ir atkarīgs arī no personas vecuma, steidzamības pakāpes, atvieglojumiem un citiem faktoriem.
Pēc revidentu aplēses patlaban iedzīvotāji pārmaksā par pases saņemšanu 1,90 eiro, bet, sākot ar šo gadu, iedzīvotāji pārmaksā vēl vairāk, ņemot vērā to, ka no 2015.gada pases sagataves cena ir samazinājusies par 6 eiro.
Valsts nodevas samazinājums pasēm varētu samazināt finanšu slogu sabiedrībai vismaz par 1,6 miljoniem eiro gadā,” norādīja Liepiņa-Milzarāja.
Tāpat VK secinājusi, ka ir iespējams samazināt finanšu slogu arī ārvalstīs dzīvojošajiem.
“Atsakoties vispār vai pilnveidojot papīra dokumentu apriti starp vēstniecībām un PMLP, kopējās izmaksas samazinātos par 242 tūkstošiem eiro gadā.
Patlaban Latvijas valstspiederīgie ārvalstīs ar dārgu diplomātisko pastu uz PMLP sūta dokumentus papīra formātā, lai gan nepieciešamā informācija ir elektroniski pieejama Personu apliecinošo dokumentu informācijas sistēmā (PADIS).
Turklāt papīru ceļš nav tas īsākais, piemēram, uz Austrāliju dokumenti ceļo caur Japānu,” pauda Liepiņa-Milzarāja.