Lasīšanas laiks: 3 min
Royal Canin ir etalons zinātniskajam darbam kucēnu gremošanas sistēmas veselības jomā. Royal Canin Pētījumu centrs ne tikai piedāvā kucēniem visvairāk piemēroto barību, bet arī turpina pētījumus saistībā ar kucēnu gremošanas sistēmas veselību, padziļinot vispārējās zināšanas šajā jomā.
Izpratne par imūnsistēmu
Imūnsistēmas uzdevums ir pasargāt dzīvnieku no daudzām infekcijām, kas izraisa slimības un varbūt pat nāvi. Tā spēj ātri atvairīt dažādu kaitīgo slimību ierosinātāju – baktēriju, vīrusu, sēnīšu, parazītu utt. – uzbrukumu.
Zīdītājdzīvnieku imūnsistēma ir ļoti sarežģīta, un, sākoties reakcijai pret “ienaidnieku”, iesaistās daudzi mehānismi, kuru darbība palēninās, kad briesmas ir garām. Tā spēj arī atklāt anomālās šūnas (vēža šūnas vai arī “svešās” šūnas pēc orgāna transplantācijas), lai tās iznīcinātu.
Kā kucēns iegūst imunitāti
Pirms piedzimšanas kucēnus aizsargā atrašanās mātes organismā, un sava imūnsistēma tiem nav vajadzīga. Tādēļ, kad kucēni piedzimuši nonāk saskarē ar bīstamo ārpasauli, tiem nav nekādas imūnaizsardzības. Tūlīt pēc dzimšanas kucēniem ir jāsaņem īpašs mātes piens, kas tiek saukts par pirmpienu. Tomēr ar pirmpienu saņemtā imunitāte nav paliekoša. No mātes saņemto antivielu daudzums kucēna dzīves pirmajos 12 mēnešos pakāpeniski samazinās, pazeminoties arī aizsardzības līmenim. Tas nozīmē, ka kucēna organisms var būt neaizsargāts un līdz ar to ir ļoti uzņēmīgs pret infekcijām, kamēr nav sākusies vakcinācija.
Imūnreakcijas uzlabošanas veidi – higiēnas ievērošana, stresa novēršana, kā arī labu dzīves apstākļu un veselīgu īpašas iedarbības uzturvielu nodrošināšana
Pilnvērtīgai imūnsistēmas attīstībai ir vajadzīgs laiks. Pirms 6–18 mēnešu vecuma kucēna imūnsistēma vēl nav pilnībā nobriedusi. Tās attīstība ir atkarīga arī no dzīvnieka auguma lieluma un šķirnes. Lai gan nav iespējams mainīt imūnsistēmas ģenētiski noteiktās īpatnības, veselīgu imunitāti nosaka daudzi faktori, tāpēc ir svarīgi nodrošināt lielāko daļu no tiem. Kā mēdz teikt, “mazs cinītis gāž lielu vezumu”.
Kuņģa-zarnu trakta slimība: kā noteikt tās iemeslu
Gremošanas sistēmas slimību klīniskās izpausmes bieži ir līdzīgas neatkarīgi no slimības iemesla. Suns pārstāj ēst, un viņam var būt caureja vai vemšana. Ja šie simptomi kļūst hroniski, iespējams, dzīvnieka organisms nespēj uzņemt visas nepieciešamās uzturvielas, turklāt var parādīties vēl citi simptomi. Suņi, tāpat kā cilvēki, cieš no dažādiem gremošanas traucējumiem, tādēļ ir svarīgi atrast neinvazīvas to diagnostikas metodes.
Kuņģa-zarnu trakta infekciju sekas kucēniem
Ir daudzi kuņģa-zarnu trakta slimību simptomi, un viens no biežākajiem ir caureja. Kucēnam var pasliktināties ēstgriba, un suns var pat pilnībā atteikties no ēdiena. Tas nozīmē, ka ir nekavējoties jāvēršas pie veterinārārsta. Slimas zarnas var nespēt uzsūkt uzturvielas, savukārt barības uzsūkšanās traucējumi bieži aizkavē augšanu.
Parastie gremošanas sistēmas infekciju izraisītāji kucēniem
Kucēniem viena no biežākajām slimībām ir caureja. Lielākoties tai par iemeslu ir infekcijas izraisītāji, piemēram, baktērijas, vīrusi vai parazīti. Tie tiek saukti par enteropatogēniem, jo ietekmē gremošanas sistēmu. Nesen veiktā zinātniskā pētījumā ir novērots, ka 77,1 % kucēnu ir vismaz viena enteropatogēna infekcija.
Caureja jauniem suņiem – kompleksa problēma
Kā rīkoties, ja pamanāt, ka kucēnam ir caureja? Vispirms kopumā ir jānovērtē dzīvnieka uzvedība. Lai gan kucēni daudz guļ, nomoda laikā tie parasti ir ļoti aktīvi un rotaļīgi. Ja ievērojat, ka kucēns ir kļuvis neparasti gurdens, ja šķiet, ka viņš ir zaudējis interesi par barību, cenšas paslēpties vai neparasti uzvedas, tad kaut kas nav kārtībā un jums ir nekavējoties jāmeklē iemesls.
IZKĀRNĪJUMU KVALITĀTI IETEKMĒ DAŽĀDI FAKTORI
Barība Infekcijas slimības
Neinfekciozas slimības
Vides faktori
Barošanas metodes
Fizioloģiskie faktori
* Šīs vadlīnijas ir pieejamas Pasaules Mazo dzīvnieku veterinārārstu asociācijas (WSAVA) tīmekļa vietnē http://www.wsava.org/guidelines/vaccination-guidelines