Lasīšanas laiks: 4 min
Kocēnu novada uzņēmējus izstādē “Vidzemes Uzņēmēju dienas 2017” pārstāvēs arī vīna darītava “Matilde”. Tās īpašnieks Edmunds Bilders, profesionāls automehāniķis, savu hobiju ir pārvērtis par biznesu, ražojot dažādu ogu, augļu, ziedu vīnus un vermutus.
Kā radās ideja veidot uzņēmumu?
Mājas lietošanai vīns tika darīts jau daudzus gadus pēc manas vecmammas Matildes receptēm. Izdevās labi un, draugu pamudināts, pievērsos šim hobijam nopietnāk. Laika gaitā tapa jaunas idejas un dažādojās vīnu veidi, pievienojot augļu un ogu vīniem arī dažādu ziedu vīnus un vermutus. Vecmamma Matilde mums visiem – mammai, trīs viņas māsām un mazbērniem, ir bijusi kā pamatu licēja visai dzīvei. Māte mums strādāja, tādēļ daudz laika pavadījām pie vecmammas, kas pati bija izgājusi caur izsūtījumam uz Sibīriju. Viņa bija cilvēks, kurš mācēja visu. Tādēļ, godinot vecmammu, vīna darītava nosaukta Matildes vārdā.
Kādus produkcijas veidus piedāvājat?
Piedāvājumā ir dažādi pussaldie vīni. Man pašam ar pussausajiem ir tādas atturīgas attiecības. Līdz ar to es saprotu, ja man pašam tas produkts tā līdz galam negaršo – kā es varu to ražot? Viss jau notiek, balstoties uz garšām.
Man garšo arī vermuti un Martini, tādēļ tika izstrādāts augu un garšvielu maisījums, kuru, pievienojot vīnam, rodas dzērieni ar interesantu garšas buķeti. Skatījos internetā, mēģināju un eksperimentēju. Martini receptes sastāvā esot 36 garšvielas. Saviem vermutiem es lieku klāt 20. Katra zālīte, garšviela piešķir savu knifu. Esmu ražojis ķiršu – cidoniju, ķiršu – brūkleņu, upeņu – aveņu vermutus. Eksperimentēju ar sastāvdaļām, citādi kļūst garlaicīgi, ja nepārtraukti vienu un to pašu taisa. Gribas jau savienot to lietderīgo ar patīkamo.
Vai tuvākajā laikā vēl dažādosiet vīnu un vermutu piedāvājumu?
Kad sāku pētīt, sapratu, ka Latvijā aug tik daudz ogu – mēs tās visas pat nezinām. Pagaidām vienīgajam man piedāvājumā ir plūškoku ziedu un plūškoku ogu vīns. Arī liepziedu vīnu neesmu nevienam manījis. Kumelīšu vīns bija, tagad ir tomātu, ķimeņu, iesala, ceriņu vīni. Kopā piedāvājumā būs ap 30 vīnu veidu, un ir jau vēl ogas, kas nav apgūtas, tāpēc ir doma paplašināt vēl piedāvājumu. Tas varbūt tā skaļi skan, bet visi mūsu vietējie ražojumi ir ekskluzīvi. Es uztaisu 100 litrus vīna, bet cita tāda vīna vairāk pasaulē nav.
Kā izplatāt saražoto produkciju?
Braukājam pa visu Latviju. Ir būts tirgū Valmierā, Kuldīgā, Ventspilī. Aprīļa vidū braukšu uz Jelgavu. Man pašam labāk patīk pārdot tirdziņos, kur pircējs var pagaršot un nopirkt to, kas viņam patīk. Piedāvājums ir plašs. Ja pircējs bez degustēšanas iegādājas veikalā manu vīnu, diemžēl to, kas viņam no mana piedāvājuma negaršo, es šaubos, vai viņš nākamreiz pirks manu produkciju.
Kādā veidā prezentēsiet sevi “Vidzemes Uzņēmēju dienās 2017”?
Ceru, ka tāpat kā līdz šim, kopā ar citiem Kocēnu pagasta uzņēmējiem. Būs no citiem gadiem atšķirīgs vīnu piedāvājums. Standartā ir apmēram pieci vīni, pārējie katru gadu mainās.
Kā nolēmāt piedalīties gaidāmajā pasākumā?
Manuprāt, šis ir jaukākais uzņēmējiem veltītais pasākums Vidzemē. Man jau patīk, ka ir tas kopējais tusiņš – ieraugi daudz ko tādu, ko ražo tepat deguna priekšā, bet par ko nezini nemaz. Pagājušajā gadā bijām, piemēram, ar “Mildu” vienā teltī. Kaimiņi pacienā ar savu zupu un saproti, ka tā zupa jau ir garšīga. Ja veikalā redzu soļanku burciņā, liekas – kas tur var būt, bet, ja dabū to pagaršot, saproti, ka tā tiešām ir ļoti garšīga.
Parasti, kad ir tās izstādes, pārdevējiem, konsultantiem, visiem ir labs garastāvoklis, un tā attieksme pret pircēju ir pozitīva. Ļoti jauks pasākums divu dienu garumā.
Ko gribētu novēlēt izstādes dalībniekiem un organizatoriem izstādes divdesmitgadē?
To labāko, jaunas idejas, veiksmi un pacietību! Izturību, protams, jo mūsu valstī jau nav tik vienkārši sekmīgi attīstīt biznesu. Kā lielam, tā mazam uzņēmumam ir savas problēmas, kas nepārtraukti jārisina.
Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme uz veselību.
Alkoholiskos dzērienus ir aizliegts pārdot, iegādāties un nodot nepilngadīgām personām.