Lasīšanas laiks: 3 min
Vidzemes biznesa vides pārstāvji ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) prezidentu Aigaru Rostovski ir vienisprātis, ka bez Covid-19 pandēmijas radītajiem izaicinājumiem, valdībai jārisina arī tādas ielaistas problēmas kā iedzīvotāju emigrācija, kvalificēta darba spēka trūkums un arvien augošais birokrātijas slogs.
LTRK aģentūrai LETA pauda, ka, diskutējot par valdības atbalstīto Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna projektu, Vidzemes reģiona uzņēmēji pauda bažas, vai fonda izlietojums sekmēs vienmērīgu valsts attīstību, uzsverot, ka būtisku pienesumu valsts budžetam sniedz arī uzņēmumi reģionos, taču fonda līdzekļus pamatā plānots izlietot Rīgā.
Savukārt, diskutējot par Covid-19 pandēmijas mazināšanas ierobežojumiem, Vidzemes biznesa vides pārstāvji uzsvēra reģionālo iedzīvotāju problemātiku pielāgoties ilgajiem tirdzniecības ierobežojumiem, minēja organizācijā. Tika paustas bažas, vai valdības pārstāvji, lemjot par jauniem ierobežojumiem vai to pagarināšanu, ir domājuši par cilvēkiem ārpus Rīgas, kuru iespējas izmantot, piemēram, e-komercijas pakalpojumus, ir ierobežotākas nekā galvaspilsētas iedzīvotājiem.
Līdztekus pārrunās spriests par tādām uzņēmējdarbību ietekmējošām sfērām kā kvalificēta darbaspēka trūkums, kas saistīts ar tādām ieilgušām problēmām kā iedzīvotāju emigrācija, kā arī zemais audzēkņu skaits profesionālajās izglītības iestādēs.
LTRK pārstāvji minēja, ka viena no sarunas tēmām bija arī birokrātija un tās pieaugošais slogs uzņēmējiem, tostarp likuma grozījumi, kas paredz, ka no šī gada 1.aprīļa ikvienam tirgotājam, tai skaitā pašnodarbinātai personai, būs nepieciešams kases aparāts.
“Viens no iemesliem ir tas, ka Latvijā birokrātija koncentrējas uz kvantitāti, nevis kvalitāti – mūsu valstī ir procentuāli daudz ierēdņu, kas saņem vidēju vai zemu atalgojumu, un viņi nav ieinteresēti veidot dialogu ar uzņēmējiem,” uzsvēra Rostovskis.
Vidzemes uzņēmēji norādījuši, ka ieildzis jautājums esot arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārdale starp pašvaldībām, kurā darbinieks dzīvo un kurā strādā.
Rostovskis informēja, ka gan pirms reģionālās reformas, gan pēc tās ir vairākkārt aktualizējis šo tematu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, un bija vienisprātis ar uzņēmējiem, ka nodokļu pārdalē nepieciešama lielāka korelācija starp to, kur darbinieks dzīvo un kur strādā.
“Lai pašvaldība varētu uzturēt un atbalstīt biznesa vidi un infrastruktūru, tai būtu jāsaņem atbalsts nodokļu maksājumu formā,” piebilda Rostovskis.
Vidzemes biznesa vides pārstāvji ar LTRK prezidentu tikās ceturtdien, 4.februārī.
Vidzemes uzņēmējus pārstāvēja 12 organizācijas, tostarp SIA “Valpro” valdes priekšsēdētājs Aivars Flemings, AS “Valmieras stikla šķiedra” valdes loceklis Ģirts Vēveris, SIA “VRPB” valdes priekšsēdētājs Jurģis Ābele, SIA “LVKV” valdes priekšsēdētājs Jānis Biernis, “VAKS” kooperatīvās sabiedrības valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons, SIA “Avoti SWF” valdes priekšsēdētājs Uldis Misiņš, un citi.
LTRK ir uzņēmēju biedrība, kurā apvienojušies visu Latvijas reģionu un tautsaimniecības nozaru mikro, mazie, vidējie un lielie uzņēmumi. Kamerai ir gandrīz 6000 biedru, tostarp apmēram 3000 individuālo uzņēmumu un apmēram 3000 uzņēmējus pārstāvošo biedrību. LTRK individuālo biedru – uzņēmumu – apgrozījums 2019.gadā pārsniedza 17,2 miljardus eiro. LTRK pārstāv tās biedru intereses valsts un pašvaldību institūcijās, cīnoties par labāku biznesa vidi, sniedz atbalstu biedriem, palīdzot celt uzņēmumu konkurētspēju, kā arī palīdz atrast jaunus sadarbības partnerus Latvijā un ārvalstīs.