Lasīšanas laiks: 2 min
Vidzemes slimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) un pacientu uzņemšanas nodaļa ar traumpunktu sniedz medicīnisko palīdzību cauru diennakti. Lai to nodrošinātu, nodaļā strādā septiņi dežūrējošie speciālisti – ķirurgs, traumatologs, neirologs, pediatrs, ginekologs, anesteziologs reanimatologs, kā arī māsas un māsas palīgi.
Šo mediķu komanda sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību neatkarīgi no tā, vai ir parasta darbdiena vai brīvdienas, vai svinam Ziemassvētkus, Lieldienas, pilsētas svētkus, vai norit sporta sacensības ar daudzu sportistu piedalīšanos. Īpašos gadījumos (smagas politraumas, sarežģītas operācijas) lūdzam palīgā papildus personālu – gan ārstus, gan māsas, atraujot viņus no atpūtas un ģimenes.
Diennaktī vidēji NMP un pacientu uzņemšanas nodaļā tiek apkalpoti līdz 80 pacientiem, apmēram puse no visiem tiek stacionēti slimnīcā vai novēroti observācijas nodaļā. Traumpunkta pacientu skaits katru dienu ir atšķirīgs. Ja pēkšņi uzkritis sniegs un piesalis, palielinās traumas guvušo pacientu skaits. Pirms Jāņiem uzņemšanas nodaļas darbinieki visai droši prognozē: ja visas četras brīvdienas būs lietainas un vēsas, strādāsim daudzmaz mierīgi. Ja laiks būs saulains un karsts, te būs pilns ar līgotājiem. Paredzēt lielāku pacientu pieplūdumu sakarā ar kādu masu pasākumu ir grūti, ne vienmēr prognozes piepildās.
“Nodaļā vienlaikus”, skaidro NMP un pacientu uzņemšanas nodaļas virsārste Anita Ābele, ”strādā tik daudz ārstu, māsu un māsas palīgu, cik to paredz Ministru kabineta noteikumi un valsts piešķirtais finansējums, tāpēc, ja mediķi jau sniedz palīdzību kādam pacientam, piemēram, ar sirds infarktu, pārējiem, kuru dzīvība nav briesmās, ir jāuzgaida”.
Iedzīvotājiem joprojām reizēm grūti pieņemt, ka NMP un pacientu uzņemšanas nodaļa nav poliklīnika, kur mediķu palīdzību var saņemt rindas kārtībā. Neatliekamā palīdzība tiek sniegta atkarībā no pacienta veselības stāvokļa. Tas nozīmē, ka neatkarīgi no cilvēka ierašanās laika nodaļā, pirmais palīdzību saņems tas, kura stāvoklis ir pats smagākais. Tā, piemēram, neatliekami palīdzība jāsaņem pacientam ar politraumu, 10 minūšu laikā palīdzība sniedzama pacientam ar sirds infarktu, sirds ritma traucējumiem. Protams, palīdzība ir nepieciešama arī pacientam, kuram lauzta roka vai kāja, ir nierakmeņu izraisītas sāpes vai plaušu karsonis, bet šīs traumas vai saslimšanas neapdraud dzīvību, tāpēc nereti nākas uzgaidīt.
Vairumā gadījumu pacienti izturas ar sapratni un pacietīgi sagaida savu kārtu pēc mediķu palīdzības. Izturība un iecietība nepieciešama arī ārstniecības personālam, jo darbs NMP un pacientu uzņemšanas nodaļā ir sarežģīts, neviena diennakts nelīdzinās aizvadītajai. Bet labam rezultātam un apmierinātam pacientam nepieciešama abu procesā iesaistīto pušu – gan ārstu, gan pacientu saprašanās un sadarbība.