Lasīšanas laiks: 2 min
Vidzemes slimnīcā realizēts tehniski sarežģīts telefonijas digitalizācijas projekts, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Vidzemes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Benita Brila.
Kā stāsta IT nodaļas vadītājs Dainis Ciguzis, darbs pie tā noritējis teju pusgadu, jo slimnīcai ir specifiska infrastruktūra un ļoti atšķirīgas telekomunikāciju vajadzības katrā nodaļā.
Līdzšinējā telefonu sistēma bijusi morāli un fiziski novecojusi, 25 gadus vecās telefonu centrāles darbību vairākkārt nācies atjaunot, līdz ar to bijušas šaubas par tās ilgspējīgu stabilu kalpošanu. Vecā telefonija bijusi grūti savienojama ar citām sistēmām, neērti administrējama un ar sakaru kvalitātei neatbilstīgām uzturēšanas izmaksām. Pārmaiņas bija, mediķu valodā runājot, akūti un neatliekami nepieciešamas.
Uzsākot darbu pie digitālās telefonijas jeb VOIP, IT nodaļas darbinieki apzinājuši katras nodaļas un kabineta vajadzības un izveidojuši optimālās loģistikas koku – zvanu plūsmu slimnīcas struktūrvienībās, lai iegūtu efektīvu, loģiski sakārtotu telefonijas infrastruktūru.
“Digitālā telefonija”, uzsver Dainis Ciguzis, “nozīmē pilnīgi citas mūsdienīgas tehnoloģijas. Pāreja no analogās sistēmas uz digitālo praksē izpaužas ar sakaru kvalitātes būtisku uzlabošanu un funkcionalitāti. Darbinieki kļūst mobilāki – jaunā telefonijas sistēma garantē mobilitāti darba vietā, jo nodrošina pieejamību no jebkuras telpas, kas aprīkota ar datortīklu. Jauno sistēmu raksturo arī laba integritāte jeb savienojamība ar slimnīcā jau esošajām informācijas sistēmām, piemēram, ārstniecības informācijas sistēmu. Ja klienta dati atrodas slimnīcas informācijas sistēmā, tā atpazīst klientu pēc viņa tālruņa numura un uzrāda zvanu centra administratoram, lai nodrošinātu ātrāku apkalpošanu un kvalitāti.”
Skaitļu valodā raksturojot projektu, no apgrozības izņemti aptuveni 300 veco aparātu. Darbiniekiem, kuri līdz šim lietoja divus un pat trīs tālruņu aparātus (arī t.s. klausulītes dežūrspeciālistiem), tagad pietiek ar vienu gudri saprogrammētu telefonu, kas nodrošina kvalitatīvus, stabilus un pieejamus sakarus slimnīcas teritorijā un ārpus tās. Aparātu skaita būtiskais samazinājums nozīmē arī tālruņu centrāles nomaiņu uz mazāku ar atbilstīgi samazinātu elektroenerģijas patēriņu. Vecā centrāle, kārtīga drēbju skapja izmēros, tagad ir aizstāta ar centrāli portatīvā datora lielumā… Ieguldījumi balss sakaru kvalitātes uzlabošanā attiecas arī uz slimnīcas zvanu centru, kas kļuvis mūsdienīgāks un iedzīvotājiem pieejamāks.
Tagad piezvanot, sistēma uzreiz automātiski nodod ienākošo zvanu brīvajam operatoram vai lūdz uzgaidīt, līdz atbrīvosies kāds no operatoriem, un informē klientu par nepieciešamās informācijas sagatavošanu, lai efektīvāk varētu pierakstīties pie speciālista vai uz izmeklējumu. Kā stāsta D. Ciguzis, jaunā sistēma ļauj skatīt sakaru līniju noslodzi reālā laikā un vajadzības gadījumā analizēt situāciju dažādos laika griezumos, tāpat iespējams redzēt zvanu ilgumu un gaidīšanas rindas garumu. Rūpēs par servisa uzlabošanu visi zvanu centrā saņemtie zvani tiek ierakstīti un analizēti, lai nodrošinātu pēc iespējas kvalitatīvāku apkalpošanu.