Lasīšanas laiks: 2 min
Igaunijā ceturtdien, 27.februārī, apstiprināts pirmais saslimšanas gadījums ar jauno koronavīrusu “Covid-19”, un saslimušais cilvēks valstī ieradies ar autobusu no Rīgas, ziņo aģentūra LETA. Lipīgais vīruss ir pietuvojies Latvijai jau pavisam tuvu, tādēļ portāls “Valmieras Ziņas” skaidroja situāciju, vai Vidzemes slimnīca ir gatava uzņemt ar “Covid-19” sasirgušos pacientus.
Vidzemes slimnīcas ārstnieciskā direktore Inga Ozoliņa pastāstīja:
“Rīkojamies atbilstoši Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sagatavotajām rekomendācijām. Esam iegādājusies atbilstošos individuālās aizsardzības līdzekļus gan personālam, gan pacientiem. Nepieciešamības gadījumā ir iespējams paņemt analīzes pacienta laboratoriskai izmeklēšanai un operatīvi tās nogādāt laboratorijā Rīgā diagnozes noskaidrošanai.
Vidzemes slimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) un pacientu uzņemšanas nodaļā ir pieejams izolators, kurā varētu tikt izolēts pacients ar aizdomām par “Covid-19” infekciju līdz tālākām darbībām. Vidzemes slimnīcā ar jauno koronavīrusu inficēto pacientu ārstēšana šobrīd netiek plānota.
Atbilstīgi SPKC rekomendācijām ar personālu atkārtoti ir pārrunāti ieteikumi sākotnējai rīcībai jaunā koronavīrusa infekcijas aizdomu gadījumā, kā arī aktualizēti jautājumi par telpu dezinfekciju”.
Mediķi informēja, ka Vidzemes slimnīcā līdz šim neviens pacients nav nogādāts vai pats ieradies ar aizdomām par saslimšanu ar koronavīrusu “Covid-19”. Slimnīcā uzsvēra, ka aizdomu gadījumā par saslimšanu ar koronavīrusu, cilvēkam nav jānāk uz slimnīcu, kur viņš varētu inficēt citus cilvēkus un telpas. Viņam ir jāpaliek mājās un telefoniski jāsazinās ar ģimenes ārstu vai NMP nodaļu un jāvienojas par tālākiem drošības pasākumiem.
Kā rīkoties, ja ir aizdomas par saslimšanu ar koronavīrusu?
Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir atjaunojuši rekomendācijas Latvijas iedzīvotājiem, kā rīkoties, ja ir aizdomas par saslimšanu ar koronavīrusu.
- Ja esi bijis Ķīnā, kopš atgriešanās turpmākās 14 dienas ieteicams palikt mājās un novērot savu veselības stāvokli.
- Sazinies ar savu ģimenes ārstu, lai konsultētos par turpmāko rīcību.
- Ja parādās saslimšanas simptomi, nekavējoties zvani 113.
- Ja Ķīnā ir bijuši bērni, izglītības iestādes aicinātas vērsties SPKC, ja rodas jautājumi par rīcību šādos gadījumos.
Kādi ir simptomi un ārstēšanas iespējas?
Saskaņā ar pašreizējām zināšanām koronavīrusa “Covid-19” slimības klīniskās pazīmes un simptomi ietver drudzi, klepu un apgrūtinātu elpošanu ar pneimonijas radioloģiskajām atradnēm.
Pacientiem var būt viegla, vidēji smaga vai smaga slimība, tostarp smaga pneimonija, akūts respiratorā distresa sindroms, sepse un septisks šoks.
Šai slimībai nav īpašas ārstēšanas, tāpēc klīniskā pieeja ir simptomātiska, pamatojoties uz pacienta klīnisko stāvokli. Turklāt ļoti efektīva var būt uzturošā aprūpe (piemēram, uzturošā terapija un uzraudzība – skābekļa terapija, šķidruma vadīšana, pretvīrusu līdzekļi) inficētām personām.
Aktuālāko informāciju par koronavīrusa uzliesmojumu atradīsiet SPKC mājas lapā.