Lasīšanas laiks: 3 min
No 23. līdz 26. maijam Vidzemes reģiona jaunieši, projekta “Jaunieši un demokrātija” ietvaros piedalījās apmaiņas braucienā Gēteborgā, Zviedrijā, lai diskutētu par savām un vienaudžu iespējām līdzdarboties politikas veidošanā. Šī projekta mērķis ir ļaut jauniešiem apzināties to, kā ar demokrātisku procesu palīdzību viņi var ietekmēt sava reģiona un valsts attīstību, kā arī, kādas ir viņu iespējas iesaistīties politikas veidošanā vietējā, nacionālajā un starptautiskajā līmenī.
Projekta vadītājs Ritvars Bogdanovičs norāda: “Latvijā šobrīd ir ļoti zems jauniešu līdzdalības līmenis.
Lai sasniegtu neaktīvos jauniešus pirmkārt, ir svarīgi attīstīt prasmes jau tiem Latvijas jauniešiem, kas ir izrādījuši interesi iesaistīties,
tādējādi parādot arī citiem vienaudžiem, ka viņi var ietekmēt sabiedrības procesus un politiku savā valstī. Šajā projektā aktīvajiem jauniešiem ir iespēja attīstīt savas prasmes, kā arī iegūt jaunu pieredzi un zināšanas, kā Zviedrijā jaunieši panāk to, ka viņos ieklausās.”
Semināru laikā atklājās, ka lielākā daļa jauniešu apzinās, kādas ir iespējas īstenot savas intereses. Latvijā jaunieši iesaistās dažādās organizācijās, kuras sadarbojas ar pašvaldībām, uzņēmumiem un izglītības iestādēm, savukārt jauniešu centrus apmeklē, lai aizvadītu brīvo laiku un attīstītu hobijus. Turpretī Zviedrijas jaunieši pārsvarā darbojas jauniešu centros, kuros iespējams gan atpūsties, gan realizēt projektus. Diskusijās jaunieši pārrunāja demokrātisku valstu principus. Viens no apspriestākajiem tematiem bija cilvēku līdzdalība politikas veidošanā.
Jaunieši atzina, ka abās valstīs vērojama zema ieinteresētība iesaistīties politikas procesos.
Ciemošanās laikā Vidzemes reģiona jaunieši apmeklēja Zviedrijas jauniešu rīkotos festivālus dienu pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Viens no festivāliem “1200 kvardart” bija rīkots ar mērķi piesaistīt pusaudžu uzmanību vēlēšanām un kandidātiem. Pasākumā tika iekļautas vairākas atrakcijas saistībā ar vēlēšanām.
Piemēram, jaunieši, kas nav sasnieguši 18 gadu vecumu, varēja nobalsot par sev tīkamāko kandidātu, metot putukrējumu uz to deputātu attēliem, kurus nevēlas redzēt Eiropas Parlamentā.
Zviedru jaunieši atklāja, ka valstī pirms vēlēšanām notikuši arī dažādi protesti pret konkrētām partijām.
Ojāra Vācieša Gaujienas vidusskolas skolniece Adrija Rubina par dalību projektā stāsta: “Viss sākās ar to, ka es piedalījos vienā no šī projekta semināriem. Pēc tam uzzināju, ka ir iespēja pieteikties apmaiņas braucienam uz Zviedriju.
Man vienmēr ir “āķis lūpā” uz šādiem projektiem, jo tā ir lieliskas iespēja gūt pieredzi, un saprast, kā jaunieši domā citās valstīs.
Es vēlējos redzēt, vai arī Zviedrijā ir tādas pašas problēmas kā Latvijā, proti, neaktīvi jaunieši, kas atkarīgi no tehnoloģijām. Atgriežoties Latvijā, es vēlos nedaudz pamainīt jauniešu centru darbību. Zviedrijā viņi ir nedaudz atvērtāki, rīko piknikus, spēlē spēles, mēs toties vairāk apgūstam dažādas iemaņas.”
Projekts “Jaunieši un demokrātija” tiek realizēts sadarbībā ar Zviedrijas partneriem programmas “Jaunatne darbībā” ietvaros. Kopumā projekta gaitā notiks vairāki vietējie semināri, kā arī divas starptautiskās konferences, kuru laikā jauniešiem būs iespēja apmainīties pieredzē par līdzdalības iespējām savā valstī, kā arī tikties arī ar vietējiem un Eiropas Parlamenta deputātiem, un politikas veidotājiem. Jāatzīmē, ka jauniešu sniegtie ierosinājumi un idejas tiks izmantotas arī Vidzemes plānošanas reģiona attīstības plāna izveidē.