Lasīšanas laiks: 4 min
Vidzemes Augstskolas (ViA) “Tūristu gids – ceļojumu un pasākumu organizators” programmas students Jānis Trautmanis (23) jau otro semestri ir “Erasmus” programmas apmaiņas studijās Beļģijā un studē Briseles Erasmus augstskolā (Erasmushogeschool Brussel). Briseli viņš raksturo kā lielisku dzīvesvietu cilvēkiem, kas mīl ceļot. Portāls “Valmieras Ziņas” sazinājās ar Jāni un lūdza pastāstīt par Beļģijas galvaspilsētu, studijām un dzīvi ārpus Latvijas kopumā.
Studēt ārzemēs Jānis izvēlējies, lai iepazītu citu kultūru un citu vidi. “Varētu pat teikt, ka tā bija izdevība pamainīt savu ierasto dzīves ritmu, lai paskatītos uz dzīvi citām acīm,” atzīst Jānis.
Sākotnēji viņš vēlējies studēt Nīderlandē, jo Bredā esošā augstskola ir starptautiski atzīta tūrisma jomā, taču viņa draudzenei – politoloģijas studentei, – studiju piedāvājums šeit bijis mazāks. Galu galā abi nolēmuši par labu Briselei, kur studijas ir abu jauniešu interesēm atbilstošas un pieejamas angļu valodā.
Pēc Jāņa teiktā, studiju metodes Beļģijā un Latvijā atšķiras. “Vidzemes Augstskolā vairāk koncentrācija tiek likta uz individuālo izaugsmi, kamēr šeit – uz darbu grupās. Te arī vairāk tiek izmantoti piemēri, lai veicinātu uztveri, bet grāmatas jāiegādājas pašam, jo bibliotēka nepiedāvā iespēju aizņemties studiju materiālus.”
Līdz šim Jānis Briselē apguvis dažādus kursus saistībā ar uzņēmumu un viesnīcu vadību, kā arī nīderlandiešu valodas pamatus. Patlaban viņa studiju grafikā ir vairāki ar viesnīcu darbību saistīti kursi, bet aprīļa beigās viņš dosies uz “Pullman Brussels Midi” viesnīcu, lai sešu nedēļu praksē iegūtu pieredzi viesmīlības servisā.
Uz jautājumu – kā Jānis vērtē savu studiju slodzi, viņš atzīst, – augstskolas Briselē prakse eksāmenus kārtot sesijas laikā, semestru sākumā ļauj izbaudīt arī zināmu brīvo laiku. “Protams, pa vidu visam tomēr ir izdevies atrast laiku ceļošanai un dažādu kultūru iepazīšanai, kas, pēc manām domām, ir viena no svarīgākajām apmaiņas studiju sastāvdaļām,” norāda Jānis.
Briseli kopumā jaunietis vērtē kā ļoti starptautisku pilsētu, kas ir ideāla dzīvesvieta tiem, kas mīl ceļot. “Uz ielas var sastapt ļoti daudz dažādu valstu iedzīvotājus. Ārzemnieki šajā valstī nav nekas jauns un pārsteidzošs. [..] Arhitektūra ir skaista, kultūras dzīve ir bagāta, cilvēki ir gana draudzīgi, dabas tikai pietrūkst. Pilsētas centrā nav īpaši daudz parku, un, lai redzētu mežu, ir jādodas prom no pilsētas.” Pēc Jāņa teiktā, kultūras pasākumi šeit ir pieejami jebkurai gaumei un interesēm, arī pats ViA students ir izmantojis izdevību ceļot un apskatīt apkārtējās vietas un pilsētas, tostarp Genti, Brigi, Antverpeni, kā arī sasniedzis tālākus galamērķus, piemēram, Amsterdamu un Barselonu.
Patlaban Jānis kopā ar draudzeni īrē dzīvokli netālu no pilsētas centra. “Dzīvoklis ir gaišs, mājīgs un pietiek vietas, lai izmitinātu viesus, kuri ik pa laikam brauc ciemos. Protams, bez apmaiņai piešķirtās stipendijas studentam tas nebūtu pa kabatai, jo dzīvesvieta šeit, salīdzinot ar Latviju, ir ļoti dārga, neatkarīgi no tā, vai dzīvo kopmītnēs vai īrē istabu,” viņš atzīst.
Viena no pozitīvākajām atmiņām par laiku Briselē līdz šim Jānim bijis Valmieras studiju biedru un draugu apciemojums trīs dienu garumā, tomēr tikpat labi ārpus Latvijas pavadītais laiks viņam asociējas arī ar ceļošanu.
Uz jautājumu par to, kā Jānim Briselē pietrūkst, viņš atzīst, ka tā noteikti ir rupjmaize. “To šeit ir grūti atrast, bet, kad draugi un paziņas brauc ciemos, tā ir viena no lietām, ko lūdzam atvest,” viņš saka.
Apmaiņas studijas Jānim beigsies jūnijā, “taču es vēl ceru vasarā doties praksē uz Īslandi. Tāpēc to, kad būšu atpakaļ, vēl neminēšu,” smejot nosaka Jānis.