Lasīšanas laiks: 3 min
Daudzus Latvijas iedzīvotājus satrauc energoresursu cenu kāpums rudenī un ziemā. Neskatoties uz to, ka valsts ir piešķīrusi līdzekļus dažādiem atbalsta veidiem gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām, šī ziema solās būt sevišķi barga. Centīsies ietaupīt ne tikai iedzīvotāji, bet arī organizācijas. Šoreiz uz sarunu esam aicinājuši Vidzemes Augstskolas jauno rektori Agnesi Dāvidsoni, lai aprunātos par energoresursu taupīšanas plānu.
Jau no 17. oktobra Vidzemes Augstskolas abas fakultātes (Sabiedrības zinātņu un Inženierzinātņu) studiju procesu turpinās vien Tērbatas ielas 10 ēkā, t.i., visiem studentiem nodarbības pārsvarā notiks tur. Pāreja uz vienu ēku būs pakāpeniska, lai neradītu milzīgu pārrāvumu darbībā. Pārmaiņas plānots ieviest pilnībā līdz 6. novembrim. Šāds lēmums ir lielākoties saistīts ar energoresursu cenu sadārdzinājumu. Daļēji slēdzot vienas ēkas darbību, augstskola cer samazināt elektrības un siltuma izmaksas aukstajos rudens un ziemas mēnešos. Agnese stāsta: “Mēs neesam nekādā atšķirīgā situācijā, tieši tāpat kā pilnīgi visas organizācijas Latvijā.”
Tomēr jāatzīst, ka tas nebūt nav vienīgais iemesls. “Šis dod mums iespēju fiziski būt kopā un satuvināties, dalīties, komunicēt un apmainīties ar idejām, ko mēs savā veidā pazaudējām Covid-19 attālināto studiju laikā,” atklāj Agnese.
Pēc pārmaiņām Cēsu ielā 4 paliks telpas pētniekiem un docētājiem. Darbību šajā ēkā nemainīgi turpinās arī integrētā bibliotēka. Augstskola nodrošinās atbilstošu gaisa temperatūru gan apmeklētāju labsajūtai, gan arī bibliotēkas krājuma saglabāšanai, jo tam ir specifiskas temperatūras un mitruma līmeņa prasības. Tajā pašā spārnā izmantošanai būs pieejamas vairākas auditorijas, piemēram, aktīvās mācīšanās auditorija, sapulču telpa, kas piemērota hibrīdām sanāksmēm u.c. Pieejamas būs arī tās auditorijas, kas ir būtiskas noteiktu kursu pilnveidīgai darbībai, piemēram, Multimediju laboratorija un TV studija. Tādējādi tiks taupīti resursi, minimāli apsildot neizmantoto ēkas daļu.
Savukārt studiju process lielākoties būs koncentrēts Tērbatas ielā 10. Agnese stāsta, ka telpu analīze apliecināja ēkas pietiekamu ietilpību, lai uzņemtu abu fakultāšu studentus. “Turklāt, fakultāšu studiju procesi tiek organizēti atšķirīgi. Sabiedrības zinātņu fakultātes lekcijas lielākoties norisinās dienas laikā, savukārt Inženierzinātņu fakultātes nodarbības vairāk notiek pēcpusdienās un vakaros,” atzīst rektore. Būtiski pārplānojumi nav nepieciešami, un studijas var vienkārši “pārcelt” no Cēsu ielas uz Tērbatas ielas ēku.
Administratīvās struktūrvienības arī pārcelsies uz Tērbatas ielas būvi, tādējādi nodrošinot funkcijas, kas saistītas ar studējošo atbalstu – Sabiedrības zinātņu fakultātes studiju speciālistes, Studiju administrēšanas grupa, Starptautiskā sadarbības grupa u.c. Tāpat arī rektore dosies līdzi studentiem un citiem augstskolas darbiniekiem uz ēku Tērbatas ielā 10.
Runājot par attālinātam studijām – šobrīd energoresursu taupības dēļ studijas netiks pārceltas tiešsaistē. Lai gan pašreizējie finanšu aprēķini liecina, ka vismaz rudens semestrī augstskola turpinās darbību vairāk klātienē, rektore pieļauj domu, ka šis plāns var tikt pārskatīts pēc apkures rēķinu saņemšanas.
Šīs izmaiņas plānotas līdz pat šī akadēmiskā gada beigām (jūnijam), taču par turpmākiem plāniem vēl nav skaidri zināms. “Visas augstskolas šobrīd plāno taupības pasākumus, bet mēs paralēli tam domājām, lai šis izvēršas par attīstības punktu augstskolas izaugsmē,” vēsta Agnese Dāvidsone. Viņa atklāj, ka notiek sarunas ar vairākām organizācijām, kuras būtu ieinteresētas sadarbībā ar augstskolu, izmantojot atbrīvotās telpas Cēsu ielā 4. Jaunā rektore saredz iespējas šajā ēkā veidot kopradi ar uzņēmumiem un partneriem, lai vienoti rastu jaunus projektus un idejas attīstībai.