Lasīšanas laiks: 3 min
Pirmdien, 1.februārī, Vidzemes Augstskolā tiek prezentēti divu zinātnisko projektu rezultāti mūžizglītības un darbaspēka pieprasījuma jomās, pētījumus veicot Vidzemes Augstskolas pētnieku grupām, savukārt finansējumu gūstot Valmieras pilsētas pašvaldības 2015.gada zinātnisko projektu konkursa ietvaros.
“Rezultāti ir noderīgi visai sabiedrībai, jo problēmas, kas pētītas, ir aktuālas plašākai iedzīvotāju grupai, ne tikai Valmierā dzīvojošajiem. Abi pētījumi ir aptvēruši Vidzemes reģionu, var teikt, arī nacionālā līmenī tie ir aktuāli, jo dod zinātnisku griezumu šo pastāvošo problēmu izpētē. To, ka rezultāti būs pielietojami ikdienas darbībā, redzam, piemēram, arī pēc tā, ka uz rezultātu prezentāciju ir ieradušies daudz dažādu institūciju pārstāvji.
Ieguvums ir arī tas, ka katra pētījuma gala rezultāti atspoguļoti divās zinātniskās publikācijās līdzās citām dažādu valstu veiksmīgu pētījumu publikācijām, pirmajam gadam ar šāda veida grantiem rezultāts ir ļoti labs. Arī nesen noslēgtais augstskolas sadarbības memorands ar septiņu novadu pašvaldībām mūžizglītības piedāvājuma stiprināšanai ir viena pētījuma aktivitāšu rezultāts. Veidojas ķēdes reakcija. Jāsaka paldies pašvaldībām un uzņēmējiem par iesaisti.
Arī šogad plānojam šādu sadarbību turpināt. Diviem pētījumiem par virzieniem lems Valmieras pilsētas pašvaldība. Savukārt mēs meklēsim labākās zinātniskās grupas, kas varēs to īstenot,”
“Valmieras Ziņām” pastāstīja Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš.
“Ar Vidzemes Augstskolu mums jau ir veiksmīga sadarbība zinātnisku projektu realizācijā vairāku gadu garumā. To novērtējam, jo gudra pārvaldība ir balstīta pētījumos pamatotos lēmumos,”
klātesošajiem par pašvaldības motivāciju finansēt zinātnisko projektu konkursus skaidroja Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Ričards Gailums.
Jau informējām, ka projekta “Mūžizglītības attīstības pamatnostādņu 2016.-2020.gadam Vidzemes reģionā un tehnoloģiskā risinājuma prototipa izstrāde” mērķis bija izstrādāt tehnoloģiskā risinājuma prototipu mūžizglītības piedāvājuma nodrošināšanai attālinātā režīmā, kas ietver arī atbilstību mobilo tehnoloģiju lietojumam, un izstrādāt mūžizglītības attīstības pamatnostādnes 2016.-2020.gadam Vidzemes reģionā.
Projekta gaitā apkopota un pētīta mūžizglītības jomas informācija saistītos normatīvos dokumentos. Lai izstrādātu mūžizglītības pamatnostādnes 2016. – 2020. gadam Vidzemes reģionā, pētīta Latvijas un citu valstu pieredze saistībā ar mūžizglītības attīstību reģionālā kontekstā. Projekta ietvaros izstrādāts tehnoloģiskā risinājuma prototips apvienota mūžizglītības piedāvājuma nodrošināšanai attālinātā režīmā un tā adaptēšana mobilo tehnoloģiju lietojumam, kā arī veikto uzdevumu ietvaros ir izstrādātas divas zinātniskas publikācijas.
Savukārt projekta “Valmierā un Vidzemes reģionā piedāvātās izglītības atbilstība uzņēmēju pieprasījumam un nodarbinātības prognozēm” mērķis bija izpētīt Vidzemes reģiona darbaspēka (profesiju, kompetences, kvalifikāciju) pieprasījumu šobrīd un turpmākajiem pieciem gadiem.
Rezultāti rāda, lai esošā izglītības sistēma varētu efektīvi funkcionēt, nākamo 5-7 gadu laikā profesionālās un augstākās izglītības jomā ir nepieciešama izglītības programmu pielāgošana darba tirgus prasībām. Tas ir iespējams tikai tad, ja darba devēji būs ieinteresēti iesaistīties – piedaloties mācību programmu veidošanā, prakšu iespēju nodrošināšanā, kā arī savstarpēji uzticoties, paužot savus novērojumus un izsakot priekšlikumus par veicamajām izmaiņām.
Vidzemē ir nepieciešams veicināt augstas pievienotās vērtības produktu ražošanu un virzību tirgū. Lai to sekmētu, izglītības programmām pārsvarā jābūt orientētām uz reģiona specializācijas jomām. Atbilstoši darba devēju pieprasījumam, nākotnē reģionā trūks izglītības programmu, kurās sagatavo inženierus. Par prioritāro nozari reģionā kļūs informācijas un komunikācijas pakalpojumi, ko veicina straujā tehnoloģiju attīstība. Nākamā perspektīvā nozare ir apstrādes rūpniecība, kurā 2014. gadā bija nodarbināti vidēji 11 600 darbinieku. Pieprasītākās profesijas reģionā būs inženieri, būvnieki, tehnoloģisko procesu speciālisti un mediķi. Būs liels pieprasījums arī pēc kokapstrādes speciālistiem, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomas un tirdzniecības jomas vadītājiem.
Projekta “Mūžizglītības attīstības pamatnostādņu 2016.-2020. gadam Vidzemes reģionā un tehnoloģiskā risinājuma prototipa izstrāde” vadītājs bija Dr.sc.ing. Kaspars Osis, pētnieki – Dr.paed. Sarma Cakula, Dr.phys. Atis Kapenieks.
Pētījuma “Valmierā un Vidzemes reģionā piedāvātās izglītības atbilstība uzņēmēju pieprasījumam un nodarbinātības prognozēm” vadītāja bija Sarmīte Rozentāle, Agita Līviņa, Sandra Brigsa, Aigars Andersons, Ieva Kreituze.