Lasīšanas laiks: 3 min
Otrdien, 14. aprīlī, Tērbatas ielā 10 notiek 8.Vidzemes Augstskolas (ViA) zinātniski praktiskais seminārs, kurā augstskolas docētāji prezentē aktuālos zinātnes un pētniecības rezultātus.
“Mūsu uzdevums ir veikt pētījumus tā, lai rezultāti ir noderīgi un reāli izmantojami. Arī šodien prezentēti aktuāli pētījumi ne tikai Valmieras, bet arī visas Latvijas mērogā,”
klātesošos uzrunāja Gatis Krūmiņš, ViA rektors.
Valmieras pilsētas pašvaldībai un tuvākajiem novadiem saistošs ir Asoc.prof., Dr.oec. Mairas Leščevicas un Lekt., Mg.oec. Aigara Andersona prezentētais pētījums par investīciju piesaistīšanas stratēģisko pieeju.
Apskatot teoriju, dodoties pieredzes apmaiņas braucienos, apkopojot investoru viedokļus un veicot mārketinga pētījumus, pētnieki norāda uz vairākām problēmām, piemēram, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra darbojas vairāk centralizēti, nevis kā Igaunijā, kur veiksmes stāstu svarīgs aspekts ir reģionālo pārstāvniecību spēcīga darbošanās. Tāpat arī Latvijas nodokļu likumdošana neveicina pašvaldību vēlmi attīstīt uzņēmējdarbību, Vidzemē nav īpaši regulētas nodokļu zonas, kā tas ir citos reģionos, svarīgi būtu piesaistīt investorus ne tikai ražošanas, bet arī pakalpojumu attīstībai. Pētījumā analizēti vēl citi aspekti un iespējas, tostarp izdodot arī informatīvu materiālu, kāpēc Valmiera un tuvākā apkārtne investoriem ir saistoša, un iesakot izveidot struktūru, apvienojot vietējās pašvaldības, biznesa inkubatoru, augstskolu un uzņēmēju asociācijas, kas reaģētu uz investoru pieprasījumiem.
Savukārt Lekt., Mg.art., doktora grāda komunikācijā kandidāte Liene Ločmele portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja, ka pētījuma “Baltie vergi vai brīvi indivīdi? Ekonomiskās emigrācijas diskursa konteksts Latvijā”, kas ir daļa no doktora disertācijas darba Masačūsetsas Universitātē ASV, galvenais mērķis ir pētīt, kā tiek konstruēts latvieša tēls – kas ir ekonomiskais emigrants, kāda ir komunikācija par šo tēmu. Parādās gan līdzjūtība, ka cilvēkam ir jādodas prom no dzimtās zemes, gan arī pārmetumi, ka priekšplānā izvirzītas materiālās vērtības. Pētījums veikts vairāku gadu garumā, skatoties, kāda komunikācija par šo tēmu pieejama Latvijā – mediju teksti, dokumentālās filmas, forumu komentāri, veiktas arī intervijas ar emigrantiem, sekots līdzi valdības līmeņa sanāksmēm, kopīgiem pasākumiem u.c.
“Realitāte ir tāda, kā mēs par to komunicējam. Pirms kāda laika dominēja ziņas par “pareizajiem” latviešiem, kuri palikuši šeit, un “sliktajiem”, kuri aizbraukuši prom. Domāju, ka tādā veidā tikai zaudējam, rosinot sabiedrības šķelšanos. Ar komunikācijas var ļoti daudz ko ietekmēt. Pētniecība no prakses nav nekas nošķirts. Tā ir iespēja paskatīties uz kopsakarībām no ērgļa lidojuma, bet analizēti tiek reālie, praktiskie gadījumi,”
atzina L.Ločmele.
Seminārā sniegta informācija gan par ar Valmieras pilsētas pašvaldības atbalstu tapušiem pētījumiem, gan prezentācijas, kas veltītas ekonomiskās emigrācijas debates aizsākumam Latvijā un Kremļa komunikācijas stratēģijai: “Valmieras aglomerācijas investīciju potenciāla analīze”, “Imitāciju modeļa izstrāde bioloģisko aktīvu novērtēšanai ar diskontēto nākotnes naudas plūsmas metodi (sākotnējo datu ieguve un interpretācija)”, “Baltie vergi vai brīvi indivīdi? Ekonomiskās emigrācijas diskursa konteksts Latvijā”, “Krievijas lielā stratēģija V.Putina retorikā”, “Imitāciju modeļa un programmatūras prototipa izstrāde dabas resursu izmantošanas un ilgtspējas novērtēšanai mājsaimniecībās aizsargājamo ainavu apvidū”, “Veterinārmedicīnas 3D apmācība papildinātās realitātes režīmā ar pasīvo taktīlo ievadi”.
ViA Zinātniski praktiskais seminārs ir platforma pieredzes un ideju zinātnē un pētniecībā apmaiņai. Tā ir platforma, kurā notiek diskusija par aktuāliem pētījumiem dažādās zinātņu nozarēs, kā arī tiek demonstrēti lietišķo pētījumu rezultāti – zināšanu pārneses piemēri.
Seminārs notiek vienu reizi akadēmiskā gada laikā, un tajā ir aicināts piedalīties ikviens interesents.
Prezentācijas iespējams vērot arī tiešraidē.