Lasīšanas laiks: 3 min
Piektdien, 30.septembrī, visā Eiropā un arī Vidzemes Augstskolā (ViA) notika Zinātnieku nakts pasākumi. Augstskola un Valmieras integrētā bibliotēka Zinātnieku nakts ietvaros apmeklētājiem piedāvāja radošās darbnīcas, zinātnieku fotogrāfiju izstādi, demonstrējumus zinātniskajās laboratorijās, erudīcijas konkursus, radošās darbnīcas u.c. aktivitātes.
“Eiropas Zinātnieku nakts 2016” ir Eiropas Komisijas iniciēta aktivitāte, kas Eiropas valstīs un pilsētās šogad notiek jau 11. reizi. Šāda veida pasākums tika organizēts vairāk nekā 200 Eiropas pilsētās, tostarp, arī Valmierā, lai saistošā veidā skaidrotu zinātnes sasniegumus, ļautu ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos un piedalīties zinātniskos eksperimentos.
Šogad ViA zinātnieki piešķīra lielu uzmanību ģeogrāfijas, tūrisma, kultūras, mākslas un tehnoloģiju dimensijai. Mākslas tēmu ViA varēja aplūkot foto izstādē, kurā bija redzami dažādi latviešu zinātnieki, kas devušies uz kādu valsti un pavada savu brīvo laiku atpūšoties.
“Foto izstādes ideja ir parādīt, ka arī zinātnieki ir parasti cilvēki, kuri savu dzīvi velta zinātnei,”
stāsta Valmierā notiekošo Zinātnieku nakts pasākumu organizatore Agnese Lapetrova. Zinātne ir pievienota infografikās, kuros minēti dažādi interesanti fakti par katra zinātnieka galamērķi, kur viņi ir bijuši, tādējādi apmeklētājiem radās priekšstats par to, kas katrā vietā ir apskatāms un cik iedzīvotāju tur dzīvo.
Nevienā gadā pasākumu tēmas nav vienādas. “Ir bijusi gan ķīmija, gan ūdens, gan enerģija, bet šajā gadā zinātne ir brīnišķīga un visaptveroša, tāpēc varējām izpausties un vieglāk izveidot pasākumu plānu,” uzsver Agnese Lapetrova.
Pasākumu apmeklētāji lielākoties bija bērni, tāpēc pasākumu vadītāji bija sagatavojuši dažādus uzdevumus un interesantus piemērus, ar kuru palīdzību zinātne šķiet saprotamāka. Rūdolfs Zagorskis dalījās savā pieredzē par to, kā pašam izgatavot savu datorspēli, tādējādi nonākot virtuālā un papildinātajā realitātē. Rūdolfs demonstrēja savu studiju laikā izstrādāto bakalaura darbu, kas bija kā spēle, kurā ik viens interesents varēja pastaigāt pa Valmierā esošo Rīgas ielu, kāda tā izskatījās 1939.gadā.
Savukārt, ViA docents Andris Klepers kopā ar bērniem centās prognozēt tūrisma nākotni. Klausītāji uzzināja par dažādām izmaiņām tūrisma jomā un prognozēja iespējamo tālāko nākotni.
Bērniem bija iespēja veidot pašiem savas kosmiskās raķetes, kā arī atbildēt uz dažādiem jautājumiem, kas bija saistīti ar kosmosu, planētām un zvaigznēm. Par pareizu atbildi, katrs bērns saņēma uzlīmi.
“Esmu šāda veida pasākumā pirmo reizi, šķiet interesanti. Uzzināju, ka, mācoties ViA, ir iespējams apgūt 3D programmēšanu,”
stāsta pasākuma apmeklētāja Annija.
“Vislabāk man patika virtuālās realitātes spēle pie Rūdolfa,” stāsta meitene.
“Man pasākums ne visai patika. Neko jaunu neiemācījos. Patika virtuālās realitātes spēle un aparatūra, kas tika izmantotas, lai to radītu un parādītu,” uzskata Marks.
“Nācām uz šejieni kā klase un šis bija mūsu pirmais klases saliedēšanās pasākums,”
smaidot stāsta skolotāja Zigita.
Apmeklētāju skaits katru gadu ir no 50 līdz 70 cilvēkiem. “Domāju, ka šogad skaits ir bijis aptuveni tāds pat,” saka pasākuma organizatore. Ir cilvēki, kas atnāk tikai uz konkrētu pasākumu un pēc tam dodas citur, tāpēc precīzu skaitu ir grūti noteikt.
Atnākot uz šādu pasākumu, bērni iegūst jaunas zināšanas par pētniecību un studēšanu, pieredzi, kā arī var apskatīt augstskolu tādu, kāda tā ir gandrīz visu laiku, mazliet vairāk izprotot studentu un pasniedzēju ikdienu. “Cenšamies maksimāli visu pastāstīt tā, lai viņiem tas šķistu aizraujoši un interesanti. Zinātne ir sarežģīta, taču aizraujoša, un to mēs vēlamies viņiem parādīt,” atklāj pasākumu organizatore Agnese.
Organizatore uzskata, ka Valmiera un ViA no pārējām Eiropas pilsētām atšķiras ar to, ka tiek uzturēti tieši kontakti ar pētniekiem, kā arī bērniem tiek dota iespēja visu aptaustīt, pašiem izmēģināt, paskatīties, pajautāt neskaidrās lietas un visu izzināt caur dažādiem uzdevumiem.
“Mēs atšķiramies ar to, ka esam augstskola, kas ir mūsu profils un ar mūsu unikālajiem pētniekiem, personībām un veidu, kā bērniem parādam, kas ir zinātne.”