Lasīšanas laiks: 2 min
Otrdien, 25.novembrī, Valmierā notika Vidzemes Augstskolas Debašu kluba un Latvijas Debašu asociācijas “QUO tu domā?” publiskas ekspertu debates “Vai valdība būtu jāveido no Saeimas deputātiem?”
Latvijas politiskajā procesā nereti valdību vada ministri, tajā skaitā arī premjerministri, kuri nav ievēlēti Saeimā. Likums to neaizliedz, tomēr politiskajā elitē un sabiedrībā pastāv pretrunīgi uzskati. Dažādos – par un pret – uzskatus pauda debašu dalībnieki, Vidzemes Augstskolas studenti Kristaps Gruševs, Armands Aivo Astukevičs, Vidzemes Augstskolas akadēmiskais un zinātņu prorektors Visvaldis Valtenbergs, bijusī Sabiedrība par atklātību “Delna” vadītāja Inese Voika, 12.Saeimas deputāts no partijas “Saskaņa” Sergejs Dolgopolovs un 12.Saeimas deputāte no “Vienotības” Lolita Čigāne. Publiskās diskusijas vadītājs bija Didzis Melbiksis.
Debates “Vai valdība būtu jāveido no Saeimas deputātiem?” daži no argumentiem par bija – nozares profesionāļi nav izgājuši cauri vēlēšanu sietam, kā arī paši nemaz nav izrādījuši iniciatīvu vai vēlmi kļūt par ministriem. Turklāt ieceltajiem ministriem ir jānes politiska atbildība, nevis tikai jālobē savas nozares intereses. Tā kā ministri nav piesaistīti kādai attiecīgai partijai, tie nesaņem tautas kontroli – respektīvi, tie netiek “sodīti” nākamajās vēlēšanās. Kā norādīja Inese Voika, kura arī pauda argumentus par, vēlētājiem no politiķiem jāpieprasa, ja ne ilgtermiņa, tad vismaz vidēja termiņa skats. Valstī vajadzīga sistēma, kurai ir ilgtermiņa attīstības stratēģija, mazāk liekulības no vēlētājiem un politiķiem, kā arī politiskās partijas vajadzētu uztvert un vērtēt kā veselīgas Latvijas sabiedrības daļas. Turklāt ļaudīm, kas dodas politikā, ir jāizglītojas un jāgatavojas, lai tie no Saeimas vidus varētu kādreiz startēt kā ministri.
Arī argumenti pret to, ka valdība būtu jāveido tikai no Saeimā ievēlētajiem deputātiem variēja. Ja ministri būtu jāizvēlas tikai no Saeimas deputātiem, rastos situācija, kurā būtu limitētas iespējas izvēlēties cilvēku, kas attiecīgo amatu pildīs. Turklāt nozaru profesionāļi nevēlas būt piesaistīti partijai. Profesionāls nozares speciālists kā ministrs ir nepieciešams, jo var radīties situācija, ka Saeimā nav neviena attiecīgās nozares pārstāvja, bet amata pildītājs tik un tā būtu jāizvēlas no deputātu vidus. Nereti politiķim var trūkt īpašību kopums, kas viņu atšķirs no sekmīga izpildvaras deputāta. Turklāt ir jādefinē, kas ir tas, ko vēlētāji un tauta sagaida no deputātiem un ko no ministriem.
Tomēr debašu otrā daļā, kas bija paneļdiskusija, dalībnieki vienojās, ka šis nav viennozīmīgs jautājums, kuram ir viena, strikta atbilde. Dažādi, konkrēti gadījumi gan no citu valstu, gan pieredzes Latvijas ietvaros liecina, ka jautājums ir aktuāls un ka pašlaik svaru kausi starp “par” un “pret” ir visai vienlīdzīgi.
Debates varēja vērot tiešraidē internetā. Drīzumā būs pieejams debašu video ieraksts, ko publicēsim arī portālā “Valmieras Ziņas”.