Lasīšanas laiks: 4 min
Vidzemes plānošanas reģions (VPR) Attīstības programmas 2021-2027 izstrādes ietvaros šī gada februārī un martā organizēja tematiskās diskusijas, kurās piedalījušies 336 dalībnieki, kas sešās kopā sanākšanas reizēs izteikuši 2069 komentārus, idejas un priekšlikumus. Rakstiski saņemti vēl 96 komentāri, tādējādi pavisam kopā publiskās apspriešanas ievaros par dokumenta 1. redakciju saņemti 2165 priekšlikumi. Visvairāk ideju paustas diskusijās par uzņēmējdarbības attīstības, sasniedzamības un dabas kapitāla un aprites ekonomikas jautājumiem, portālu “Valmieras Ziņas ” informēja Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību vadītāja Anita Āboliņa.
Tematiskās diskusijas tika organizētas Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības programmas 2021-2027 1. redakcijas projekta publiskās apspriešanas ietvaros, un aicinājumam atsaucās ievērojams skaits vidzemnieku, pašvaldību pārstāvju, valsts iestāžu un nozaru ekspertu, kuri izrādīja interesi līdzdarboties Vidzemes attīstības ceļa kartes veidošanā. Visi saņemtie priekšlikumi tiks apkopoti, izvērtēti un iespēju robežās integrēti plānošanas dokumentā.
Ieva Kalniņa, VPR Teritorijas plānošanas nodaļas vadītāja norāda: “Kvalitatīva un jēgpilna teritorijas attīstības plānošana nav iespējama bez sadarbības un mērķtiecīgas dažādu ieinteresēto pušu iesaistīšanas. Diskusijās pulcējamies un spriedām par to, kādā Vidzemē gribam dzīvot un meklējām risinājumus, kā to panākt – kopā nākšana ir ļoti vērtīga. Jo vairāk mēs katrs iesaistāmies savas vietas, sava reģiona attīstības plānošanā un kopīgi nospraužam mērķus, jo pēc tam arī daudz vairāk esam ieinteresēti šo mērķu sasniegšanā. Esam aizvadījuši ļoti veiksmīgu tiešsaistes diskusiju ciklu – tieši šis formāts mums ļāva uzklausīt ļoti daudz vērtīgu ideju un komentāru. Tagad priekšā liels un atbildīgs darbs visus viedokļus analizēt un cik vien iespējams integrēt Vidzemes attīstības ceļa kartē.”
Daiga Gargurne, biedrības “SATEKA” valdes priekšsēdētāja: “Pozitīvi vērtēju veidu, kā Vidzemes plānošanas reģions izvēlējies organizēt Vidzemes Attīstības programmas 2021- 2027 gadam izstrādi. Izvēlēts jauns un svaigs formāts. Redzams, ka šoreiz publiskā apspriešana nav izsludināta formāli, bet tiešām notiek plašas diskusijas, uz kurām tiek aicināts ikviens, kam ir viedoklis un vēlme līdzdarboties. Piedalījos visās izsludinātajās tematiskajās diskusijās. Mums jābūt līdzatbildīgiem par to, kas notiek – par to, ko darām vai nedarām. Vēlētos lielāku iesaisti tieši no uzņēmēju, sabiedrisko organizāciju un arī pašvaldību puses, jo ir svarīga vienota pieeja un redzējums par tālāko attīstību. Es vēlos, lai sabiedrība saprot savas līdzdarbošanās nepieciešamību – kamēr mēs nesapratīsim, ka paši varam veidot savu vidi, turpināsim prasīt no citiem. Šī sabiedrības attieksme ir jāmaina. Tad arī nebūs jābrīnās par izstrādāto dokumentu saturu un pieņemtajiem lēmumiem, kas mums pašiem pēc tam jāievēro un jāizmanto ikdienas darbā.”
Šobrīd turpinās darbs pie Attīstības programmas dokumenta pilnveidošanas, un ir plānots, ka aprīļa vidū dokuments tiks atkārtoti skatīts vispirms VPR Konsultatīvajā padomē un vēlāk arī VPR Attīstības padomē. Tikšanās ar abu padomju pārstāvjiem tiks organizētas, lai saņemtu akceptu pilnveidotās attīstības programmas nodošanai atkārtotai publiskajai apspriešanai. Pēc gala redakcijas apstiprināšanas tā tiks iesniegta Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā atzinuma saņemšanai.
Jāatgādina, ka 2020. gada pirmajā pusē tika izveidota reģionālā līmeņa darba grupa jeb Konsultatīvā padome, mobilizējot dažādu jomu un sektoru pārstāvošas ieinteresētās puses kopīgai lēmumpieņemšanai un rīcībām par Vidzemes reģiona attīstību. Konsultatīvās padomes dalībnieki līdzdarbojas un seko līdzi Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības programmas 2021-2027 izstrādei, kā arī vēlāk būs līdzatbildīgi par tās ieviešanas uzraudzību. Šādu pieeju Vidzemes plānošanas reģions plānošanas dokumentu izstrādei izmanto pirmo reizi.
Vidzemes plānošanas reģiona attīstības programma 2021-2027 tiek izstrādāta ar projekta “Sadarbības virzīta nākotnes politika lauku reģioniem un iedzīvotājiem” (PoliRural) atbalstu. Projekts tiek īstenots Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas Apvārsnis 2020 ietvaros. Tajā spēkus apvienojuši 36 partneri no 16 valstīm. Latvijā projektu īsteno Vidzemes plānošanas reģions, Latvijas Lauku forums, Agroresursu un ekonomikas institūts un uzņēmums Baltic Open Solutions Center.
Projekta “PoliRural” mērķis ir sekmēt lauku politikas attīstību, izveidojot spēcīgu lauku ekosistēmā ieinteresēto personu kopienu un izstrādājot konceptuālu lauku ekosistēmas modeli. Vairāk par projektu uzziniet https://polirural.eu/. Par projekta aktivitātēm Vidzemes plānošanas reģionā http://www.vidzeme.lv.