Lasīšanas laiks: 3 min
Ceturtdien, 20. februārī, Valmierā, aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš piedalīsies svinīgajā pasākumā par godu profesionālā dienesta apakšvienību izveides uzsākšanai Zemessardzes 2. Vidzemes brigādē, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Aizsardzības ministrijā.
Svinīgo pasākumu apmeklēs Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Egils Leščinskis, Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis Mareks Ozoliņš, Vidzemes 2. brigādes vienību komandieri, vienību personāls un citi aicinātie viesi.
Artilērijas baterijas lieluma apakšvienība ar M109A pašgājējhaubicēm un vairāk nekā 100 karavīriem tiks izvietota Valmierā, Zemessardzes 22. kājnieku bataljona teritorijā, lai nodrošinātu artilērijas atbalstu manevra vienību operācijām un stiprinātu uguns atbalsta spēju.
Savukārt Kaujas atbalsta rota ar prettanku spēju un pretgaisa aizsardzības spēju vairāk nekā 150 karavīru sastāvā tiks izvietota Gulbenes novada Stāmerienā.
Profesionālā dienesta apakšvienību izveide Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes atbildības teritorijā stiprina Nacionālo bruņoto spēku reaģēšanas spējas un veicina efektīvu un visaptverošu Valsts aizsardzības uzdevumu izpildi Vidzemes reģionā.
Lai pilnveidotu Latvijas bruņoto spēku netiešās uguns atbalsta spēju, kā arī uzlabotu Latvijas spēju pilnvērtīgi integrēties NATO operācijās un mācībās, no Austrijas iegādātas un 2018. gadā saņemtas M109A tipa pašgājējhaubiču sistēmas. Kopumā iegādātas 47 kaujas tehnikas vienības.
Šobrīd jau Zemessardzes 3. Latgales brigādē izveidota profesionālā dienesta vienība – 36. kaujas atbalsta bataljons, kur izvietota daļa no Nacionālo bruņoto spēku pašgājējhaubicēm, tādējādi stiprinot brigādes kaujas spēju attīstību un palielinot uguns jaudu.
Bruņotie spēki profesionālajā dienestā šogad plāno pieņemt līdz 700 karavīru. Aptuveni 500 karavīru paredzēti dienestam Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē, bet 130 – studijām Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā virsnieka profesijas iegūšanai. Tāpat profesionālajā dienestā plānots pieņemt 30 karavīrus speciālistus, kā arī atjaunot aktīvajā dienestā aptuveni 50 savulaik rezervē atvaļinātos karavīrus.
Bruņotie spēki aicina pieteikties profesionālajam dienestam ne tikai Latvijā, bet arī ārvalstīs dzīvojošos Latvijas pilsoņus. Īpaši aicināti dienestā tiek tie pilsoņi, kuru dzimtā puse ir Vidzeme. Atgriezties tiek aicināti arī karavīri, kuri savulaik ir atvaļinājušies rezervē, bet dienesta pakāpei noteiktais maksimālais vecums vēl ļauj slēgt profesionālā dienesta līgumu.
Dienestam speciālistu amatos un specializētajās vienībās bruņotie spēki aicina kandidātus ar 1. līmeņa augstāko izglītību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jomā, 1. vai 2. līmeņa augstāko izglītību telekomunikāciju jomā, vidējo tehnisko izglītību vai pieredzi autotransporta apkopes un remonta jomā, kā arī kandidātus ar transportlīdzekļa vadītāja kategorijām B, C un D un traktortehnikas vadītāja kategorijām TR1 un TR2 speciālās militārās tehnikas vai speciālo militāro transportlīdzekļu vadīšanai.
Izvēloties profesionālo dienestu, karavīri iegūst stabilitāti, konkurētspējīgu un motivējošu atlīdzību, sākot no 900 eiro mēnesī pēc nodokļu nomaksas, kā arī plašas sociālās garantijas, tai skaitā valsts apmaksātu veselības aprūpi un garantētu izdienas pensiju, kas var sasniegt līdz pat 80% no saņemtā atalgojuma, karjeras izaugsmi, bezmaksas apmācību specialitātē, svešvalodās un citās dienestam nepieciešamās jomās, darbu komandā mācībās Latvijā un ārvalstīs, tai skaitā arī starptautisko operāciju rajonos. Karavīru bērnus ir tiesības ārpus kārtas iekārtot pirmsskolas izglītības iestādēs.
Ar pamatprasībām, pieteikšanās kārtību un atlasi studijām aizsardzības akadēmijā var iepazīties bruņoto spēku tīmekļvietnes www.mil.lv sadaļā “Kļūsti karavīrs”.
2016. gada 16. jūnijā Saeimas apstiprinātajā Valsts aizsardzības koncepcijā noteikts, ka bruņotie spēki miera laikā uztur 17 500 militāri sagatavotus karavīrus, tai skaitā 6500 profesionālā dienesta karavīrus, 8000 zemessargus un 3000 rezerves karavīrus.
Tāpat Nacionālie bruņotie spēki šogad turpinās 2018. gadā sākto rezervistu – Latvijas pilsoņu bez militārās sagatavotības – militāro apmācību, kuru sekmīgi apguvušos rezervistus ieskaitīs bruņoto spēku rezervē rezerves karavīra statusā.
Rezervistu militārās apmācības kurss notiks no 25. jūlija līdz 30. augustam, un tam var pieteikties līdz 25. jūnijam. Šogad plānots apmācīt līdz 60 rezervistiem.
Pieteikties apmācības kursam var Latvijas pilsoņi vecumā no 18 līdz 50 gadiem, kuri ieguvuši vismaz pamatizglītību un pārvalda valsts valodu vidējā līmenī (B1). Militārajai apmācībai pieņems rezervistus, kas atbilst dienestam rezervē noteiktajam veselības stāvoklim, ko noteiks medicīniskā komisija.