Lasīšanas laiks: 3 min
Mežiem bagātajā Vidzemē ir astoņi novadi, kur saslimstība ar ērču encefalītu ir ievērojami augstāka nekā citviet Latvijā. Bērniem vakcināciju šajās augsta riska teritorijās apmaksā valsts, bet vecākiem par aizsardzību jāparūpējas pašiem.
Vakcinēties var arī vasarā
Diemžēl pret ērču encefalītu, kas var izraisīt smagus nervu sistēmas bojājumus un var būt arī nāvējošs, zāļu nav. Visefektīvākā aizsardzība ir vakcinācija.
Vidzemē gandrīz ceturtā daļa jeb 22% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 64 gadiem regulāri vakcinējas pret ērču encefalītu, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati.
Kaut gan aiz loga jau vasara, iespēja pasargāties no ērču encefalīta ar vakcinācijas palīdzību nav nokavēta. Mīts, ka vakcinēties var tikai gada aukstajos mēnešos, saglabājies vēl no padomju laikiem, kad vakcinācijai izmantoja dzīvu, novājinātu vīrusu un inficētas ērces piesūkšanās pēc vakcīnas ievadīšanas varēja izraisīt saslimšanu.
Vācijā ražotā vakcīna Encepur satur inaktivētas jeb nedzīvas encefalīta vīrusa daļiņas, kas nespēj izraisīt slimību, bet gan rosina cilvēka imūnsistēmu veidot antivielas pret infekcijas ierosinātāju, tapēc vakcinēties var droši arī vasarā.
Aizsardzība jau divu nedēļu laikā
Vakcīna Encepur piedāvā ātru aizsardzību pret ērču encefalītu gan pieaugušajiem, gan bērniem no gada vecuma.
Lai iegūtu imunitāti pēc iespējas ātrāk, vasarā ieteicams izvēlēties paātrināto vai ātro vakcinācijas shēmu, kas nodrošina imunitāti mēneša vai pat jau 21 dienas laikā.
- Pirmās divas potes tiek veiktas ar 1 mēneša vai 2 nedēļu intervālu, kas nodrošina imunitāti uz vienu gadu jau 2 nedēļas pēc otrās vakcīnas devas saņemšanas.
- Trešā pote jāveic 9-12 mēnešus pēc otrās vakcīnas devas, kas veido imunitāti uz 3 gadiem.
- Turpmāk jāveic tikai revakcinācija – pirmā pēc 3 gadiem, tālāk – ik pēc 5 gadiem, bet personām no 50 gadu vecuma – ik pēc 3 gadiem.
Bērniem vakcināciju apmaksā valsts
Vidzemē 2016.gadā par ērču encefalīta endēmiskām teritorijām ar īpaši augstu saslimstību atzīti astoņi novadi – Mālpils, Kocēnu, Pārgaujas, Lubānas, Amatas, Baldones, Sējas un Priekuļu novadi. Rekordists Vidzemē ir Pārgaujas novads, kur pēdējos piecos gados ir bijis 61,6 saslimšanas gadījums uz 100 000 iedzīvotājiem, Kocēnu novadā – 55,3, Lubānas novadā – 49,1. Salīdzinoši, saslimstības rādītāji valstī kopumā 2015. gadā bija ievērojami zemāki – 8,51 uz 100 000 iedzīvotājiem. Latvijā 2016.gadā kopumā ir noteiktas 26 ērču encefalīta endēmiskās teritorijas, lielākā daļa no tām ir Kurzemē.
Minētajos novados deklarētie bērni no 1 – 18 gadu vecumam var saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu. Vakcināciju plāno un veic ģimenes ārsts, kura prakse atrodas endēmiskajā teritorijā.
Pēdējo desmit gadu laikā ar ērču encefalītu Latvijā saslimuši 2759 cilvēki, bet 19 cilvēki no šīs slimības miruši, liecina SPKC dati.
Inaktivēta ērču encefalīta vīrusa vakcīna
Encepur children 0.25 ml suspensija injekcijām pilnšļircē – aktīvai imunizācijai pret ērču encefalītu bērniem no 1 līdz 11 gadu vecumam;
Encepur adults 0.5 ml suspensija injekcijām pilnšļircē – aktīvai imunizācijai pret ērču encefalītu, pacientiem no 12 gadu vecuma.
Pirms zāļu lietošanas konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu un uzmanīgi izlasiet zāļu lietošanas instrukciju.
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Reklāmas devējs: GlaxoSmithKline Latvia SIA, Rīga, Duntes iela 11, LV-1013
Sagatavošanas datums: 06/2016; LV/ENC/0020/16(1)e