Lasīšanas laiks: 3 min
Igaunijas, Lietuvas un Latvijas skauti un gaidas ir radījuši video, veltītu “Baltijas ceļam”, kas bija lielākā nevardarbīgā demonstrācija par Baltijas valstu neatkarību no Padomju Savienības. Tā notika pirms 30 gadiem, 1989. gada 23. augustā.
Video tika filmēts 2019. gada jūlijā, Baltijas skautu un gaidu džamborejā (nometnē) “Lēciens”. Tā bija lieliska iespēja Baltijas valstu jauniešiem satikties un nometņot kopā, gūstot neaizmirstamu pieredzi. Šāda veida nometnes paver iespējas radīt jaunas draudzības un idejas. Džamboreja bija kā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas brīvības svinības. Šī ir paaudze, kas dzimusi pēc “Baltijas ceļa”, uzauguši un dzīvo neatkarīgās un brīvās valstīs. Viņiem rūp Baltijas valstu sadarbība un ilgtspējīga attīstība videi draudzīgā veidā.
“Jaunieši ir mūsu nākotne”, mēs bieži to dzirdam, bet jaunieši ir arī mūsu tagadne. Pašreizējā Baltijas valstu sociālā un ekonomiskā attīstība balstās tajā, cik daudz sabiedrība iegulda jauniešos šodien. Mums ir svarīgi turpināt attīstīt ilgtspējas, miera un solidaritātes idejas, atbalstot vienam otru (sadodot rokas, kā “Baltijas ceļā”).
Baltijas valstis ir pieredzējušas ievērojamu attīstības LĒCIENU. Mūsu vecāki un vecvecāki sadevās rokās kā aktīvā sabiedrības daļa, lai atgūtu brīvību un neatkarību. Šodien Baltijas skauti un gaidas rīkojas, lai sasniegtu Apvienoto Nāciju Ilgtspējīgas attīstības mērķus, un nes demokrātijas ideju tālāk, lai piedzīvotu jaunu attīstības LĒCIENU.
Video:
Foto no Lietuvas Skautu organizācijas arhīviem
Autors: Eva Johansone, Kamera: Jānis Kešāns, Montāža: Toms Krauklis, Mūzika: Jānis Strapcāns, Dizains: Staņislavs Buls, Producents: Agnija Jansone
Ko šodien skauti un gaidas no Baltijas valstīm domā par “Baltijas ceļu”?
Annija, 13, Latvija:
“Cilvēki no visām Baltijas valstīm sadevās rokās un vienojās cilvēku ķēdē, kas vijās no Tallinas cauri Rīgai līdz Viļņai. Tas bija veids kā protestēt – mierpilni. Ir viegli ignorēt skaļās balsīs kliedzošus protestantus, bet viņi nevarēja ignorēt milzīgu cilvēku rindu, kas vijās caur visu valsti, patiesībā trim valstīm. Tas ir viens no notikumiem, kā rezultātā mūsu valsts ir tāda, kāda tā ir šodien. Varbūt mēs nebūtu brīvi, ja tas nebūtu noticis. Mums ir jābūt vienotiem un stipriem!”
Natas, 13, Lietuva:
“Baltijas trīs māsu (valstu) iedzīvotāji sadevās rokās par brīvību un pret okupāciju. Lai katrai no tām būtu sava valdība, savi vadītāji, lai tās pieļautu pašas savas kļūdas un gūtu panākumus. Ja mēs būt draudzīgi, būtu vienkāršāk palīdzēt cits citam priekos un bēdās. Valdības varētu palīdzēt viena otrai – problēmās un finanšu problēmās.”
Karl Hain, 10, Igaunija:
“Es domāju, ka Baltijas valstis ir mazas un draudzīgas, arī tāpēc, ka tās neuzsāk karus. Un laikam viņi (Baltijas iedzīvotāji) visi ir draugi, (piemēram,) kā prezidenti. Mums vajadzētu būt mūžīgiem draugiem, nekad nevajadzētu karot, lai mēs varētu vienmēr palīdzēt cits citam, un nevienam netiktu nodarīts pāri!”