Lasīšanas laiks: 3 min
Ceturtdien, 28.maijā, Vidzemes Augstskolā (ViA) notika Zināšanu un tehnoloģiju centra (ZTC) iniciatīvas “Biznesa izmēģinājumu laboratorija” (BizLAB) noslēguma pasākums. Tajā savas biznesa idejas prezentēja topošie uzņēmēji no ViA, kā arī viesi no Pērnavas.
Iniciatīva tika uzsākta 2015.gada martā. Pirmajā BizLAB sezonā trīs mēnešu garumā darbojās piecas aktīvas studentu komandas, kuras patstāvīgi un ar mentoru atbalstu veica savas biznesa idejas pārbaudi. Paralēli darbam pie biznesa modeļa izstrādes komandas papildināja savas zināšanas tādās nozīmīgās jomās kā darbs komandā, mārketings un reklāma, uzņēmuma finanses, budžeta plānošana, komunikācijas treniņš un citās.
Ceturtdien, 28.maijā, notika programmas noslēguma pasākums – ideju prezentēšana. Tajā uzstājās gan ViA studenti, gan viesi no Pērnavas. Tur jaunie uzņēmēji iesaistījušies līdzīgā programmā.
Valmieras pilsētas pašvaldības Attīstības un projektu vadības nodaļas vadītāja Ieva Alhasova apsveica visus programmas dalībniekus, izteica cerību, ka iegūtās zināšanas un mentoru padomi tiks pielietoti praksē, pateicās Vidzemes augstskolas rektoram Gatim Krūmiņam, Zināšanu un tehnoloģiju centra direktoram Kasparam Osim, Valmieras Biznesa un inovāciju inkubatora pārstāvjiem, kā arī mentoriem par sniegto atbalstu. Tāpat viņa izteica gandarījumu, ka ne tikai pašvaldības, arī augstskolas līmenī ir izvērtusies cieša sadarbība ar Igaunijas kolēģiem. Viņa uzsvēra, ka tas ir skaists sākums un ar nepacietību tiek gaidīts turpinājums.
“Programma mērķis ir dot zināšanas un vajadzīgos resursus, lai studenti prastu sagatavot biznesa plānu, nebaidītos startēt finansējuma iegūšanas programmās, izprastu uzņēmējdarbības jēdzienu. Šī ir arī iespēja pārbaudīt, vai attiecīgā ideja būs konkurētspējīga, kā arī, vai ir vērts uzsākt savu biznesu. Arī negatīvs lēmums ir rezultāts. Zināšanu un tehnoloģija centra galvenais uzdevums ir stiprināt saikni starp augstskolu kā zinātnes institūciju, pašvaldību un uzņēmējdarbības vidi, lai rezultāts būtu visām pusēm saistošs, lai augstskola tiktu vairāk izmantota kā resurss šajā jomā,”
portālam “Valmieras Ziņas” stāstīja Zane Ābelīte-Medne, ViA ZTC tehnoloģisko projektu vadītāja.
Vingrošanas stieņu parka izveide iekštelpās (ViA); ar viedtālruni savienota telpas klimata kontroles sistēma (ViA); sporta sacensību rezultātu uzskaites un izvērtēšanas programma (ViA); sistēma, kas analizē situāciju un braukšanas apstākļus uz ceļa (Igaunija); datorpele ar pieslēgumu vairākiem datoriem ar iespēju pārnest failus no viena datora uz citu vienas telpas ietvaros (ViA); dizainera radīta, Igauniju raksturojoša apģērbu līnija (Igaunija); ekstrēmo un citu sporta veidu vasaras skola Pērnavā (Igaunija); dzērienu piegāde pasākumos, pārdevējam pienākot pie klienta un tā glāzi papildinot ar šķidruma no speciāla 50l konteinera-mugursomas (Igaunija) – idejas, kuras noslēguma pasākumā prezentēja programmas dalībnieki.
Studentu veikumu vērtēja ekspertu komanda: Valmieras biznesa un inovāciju inkubatora projektu vadītājs Māris Ozols, Attīstības finanšu institūcijas “Altum” Valmieras reģionālā centra vadītāja Olita Untāla un jaunais uzņēmējs no Igaunijas Siim Kuusik.
Eksperti pēc katras prezentācijas uzdeva jautājumus un sniedza padomus, aicinot izvērtēt, kas vēl nepieciešams, lai biznesa ideju varētu īstenot dzīvē. Daļa no studentiem jau noslēguši līgumus ar sadarbības partneriem un ideju tuvākajā laikā plāno attīstīt, uzsākot savu uzņēmējdarbību.
BizLAB ir platforma ViA studentu biznesa ideju atbalstam un izvērtējumam pirms uzņēmējdarbības uzsākšanas. BizLAB mērķis ir veicināt studentu interesi par uzņēmējdarbību un savu biznesa ideju attīstību, nodrošinot tam nepieciešamo konsultatīvo un infrastruktūras atbalstu, tādējādi veicinot inovāciju un uzņēmējdarbības attīstību reģionā.