Lasīšanas laiks: 3 min
Vidzemes Augstskolas (ViA) Mediju studiju un žurnālistikas 4. kursa studente Elga Sīle bakalaura darba izstrādei saņēmusi stipendiju no Brīvības un solidaritātes fonda.
Finansējums iegūts, jo studentes pētījums “Televīzijas saturs par patvēruma meklētāju jautājumiem: auditorijas skatītāju interpretācija” atbildis Brīvības un solidaritātes fonda 2015./2016. mācību gada piedāvātajām tēmām.
Elga atzīst, ka sākotnēji bakalaura darba vēlējusies rakstīt saistībā ar dzimuma līdztiesībām, bet, aplūkojot esošos pētījumus, secinājusi, ka temats ir diezgan plaši izpētīts. „Kopā ar darba vadītāju Lieni Ločmeli apspriedām citas iespējamās tēmas, līdz nonācām pie patvēruma meklētāju tēmas, kas man ļoti interesē. Neskatoties uz to, ka, problēmai kļūstot aktuālākai, pieaug pētījumu veicēju skaits, tomēr darba vadītāja saskatīja līdz galam neizpētītu tēmas rakursu, proti, auditorijas skatītāju interpretācija,” stāsta Mediju studiju un žurnālistikas studente.
Lai izstrādātu bakalaura darba praktisko daļu, jauniete ir izvēlējusies dažāda satura materiālus, kuros no dažādiem skatupunktiem ir atspoguļoti patvēruma meklētāju jautājumi. “Tieši pēc tāda paša principa ir izvēlēti dažādi, pēc brīvprātības un atšķirīgu demogrāfisku rādītāju principa, respondenti, kuriem ir dažāda nostāja par šo jautājumu – par, pret un neitrāla. Respondentiem tiek rādīti atlasītie materiāli, pēc kuru aplūkošanas intervijas veidā tiek pārrunāts redzētais. Mērķis ir aplūkot, kas atšķirīgs un kopīgs pēc materiāla noskatīšanās ir dažādu nostāju cilvēkiem, lai saprastu, kā katrs indivīds saredz iegūto informāciju,” klāsta Elga Sīle.
Tieši laikietilpīgās intervijas un došanās no vienas pilsētas uz otru ir iemesls, kāpēc finansējums bakalaura darba izstrādei bija nepieciešams. “Izmaksas, kuras saistītas ar transportu un ēšanu, ir ļoti lielas, jo dzīvoju pie Cēsīm, bet vairākas reizes nedēļā man jādodas uz Valmieru, Rīgu un pat uz Jelgavu. Iegūtais finansējums man sniedz nedaudz lielāku brīvību, jo varu plānot intervijas, nesatraucoties par to, ka man var aptrūkties pašai savs finansējums,” norāda 4. kursa studente.
Pētījuma praktiskā daļa ir tikai iesākumā, tāpēc Elga norāda, ka ir pāragri runāt par secinājumiem un rezultātiem, tomēr pēc pirmajām intervijām viņa esot bijusi pārsteigta, jo cilvēki ar atšķirīgu sākotnējo nostāju patvēruma meklētāju jautājumus tos saredz līdzīgi. “Cilvēki ar dažādām nostājām ļoti labi apzinās, ka pastāv arī citi viedokļi. Viņi atzīst, ka ir gatavi rast veidus kā nebūt noskaņotiem vienam pret otru, bet veidot dialogu un saprasties. Tāpat visi kā viens atzina, ka patvēruma meklētāju problēma medijos tiek atspoguļota saasināti un pārāk daudz,” savos novērojumos dalās Vidzemes Augstskolas studente.
Elga cer, ka pētījums ļaus gūt padziļinātāku ieskatu un izpratni par cilvēku interpretācijas procesiem Latvijā saistībā ar patvēruma meklētāju problēmu, gūt ieskatu tajā, kādiem mediju satura elementiem ir potenciāls izglītot un informēt vai – tieši otrādi – satraukt un polarizēt sabiedrību. Tas savukārt varētu būt noderīgi tālāku pētījumu izdarīšanai un, iespējams, arī produktīvāka un veiksmīgāka dialoga veidošanai par šiem jautājumiem.
Brīvības un solidaritātes fonda (BSF) stipendija izveidota ar mērķi pievērst jauno pētnieku uzmanību tādām sabiedrībām aktuālām tēmām kā sabiedrības līdzdalība, progresivitāte, solidaritāte, tolerance, sociālais taisnīgums, ilgtspējīga tautsaimniecība, vides aizsardzība, demokrātija un studiju laikā atbalstīt centīgus, mērķtiecīgus Latvijas augstskolas studentus viņu bakalaura vai maģistra darba izstrādē.