Lasīšanas laiks: 4 min
Portāls “Valmieras Ziņas” par to, kā aukstā laikā rūpēties par mājdzīvnieku, sarunājās ar Annu Zālīti, Pārgaujas veterinārās klīnikas veterinārārsti, un Sandru Skaru – Sirmo, CAPS veterinārās ambulances veterinārārsti.
Dzīvniekiem, kuri pieraduši dzīvot ārā un to fiziskās īpašības to atļauj, jānodrošina tīrs ūdens, uzmanot, lai tas nav sasalis. Aukstā laikā ieteicams izvēlēties sauso barību, nevis, piemēram, putru, kas var sasalt, skaidro A.Zālīte. Tāpat arī aukstā laikā dzīvnieks patērē vairāk enerģijas, tāpēc ēdienam jābūt kalorijām bagātākām.
Suņu būdām jābūt siltinātām, izklātām ar salmiem vai segām, tāpat arī ieejai jābūt aizklātai, lai gaiss būdā spētu sasilt. Svarīgi arī, ka māja ir piemērotā izmērā – ne par lielu, ne mazu.
“Bīstamību rada mitri un netīri pakaiši, sienam vai segām jābūt sausiem. Suņa būdas grīdai jābūt vismaz 20 centimetrus virs zemes, jo sasalusi zeme ļoti saldē, šī ir viena no biežākajām kļūdām, ko saimnieki pieļauj. Sasalušās zemes aukstums var rosināt sunim kaites locītavās un cita veida problēmas,”
skaidro S.Skara – Sirmā.
Ja temperatūra noslīd zem -20 grādiem, ieteicams dzīvnieku ievest kādā siltākā vietā, bet ir jāuzmanās no krasas temperatūras maiņas, piemēram, nevajadzētu vest suni siltā istabā vai virtuvē. Labākais variants ir ielaist mājdzīvnieku priekšnamā, ja tur ir betona grīda, tad noklāt segu. Ārā dzīvot radušam sunim patiks koka grīda, tāpat arī kūtiņas temperatūra, kur gaiss ir apmēram -10 grādi, svarīgākais, lai nav krasa temperatūras atšķirība, dzīvniekam pārvietojoties no vienas vides citā.
“Ārā dzīvniekus drīkst vest, tas ir ieteicams pat aukstā laikā. Tomēr pastaigām jābūt īsākām. Labāk vairākas reizes dienā pa mazam laiciņam, nevis ilgi. Saimnieki nereti ņem mīluli līdzi dažādās ziemas prieku aktivitātēs. Pēc tam pašiem sildoties telpās, jāatceras, ka arī dzīvniekam ir jāsasildās. Viņš ir noskrējies, iztērējis daudz enerģijas, paliekot mierā, sākas salšana, tāpēc nevajadzētu atstāt viņu ārpus telpām,”
stāsta A.Zālīte.
Tāpat svarīgi, ka dzīvnieka kažoks ir tīrs un veselīgs. Īsspalvainajiem dzīvniekiem var uzvilkt mētelīti. Tie ir dažāda veida, piemēroti arī garspalvainajiem, lai pasargātu no mitruma. Ja mājdzīvnieks neiebilst, pamazām viņu var pieradināt pie speciāliem zābaciņiem.
“Ķepiņām var kaitēt ne tikai sals, bet arī sāls un vielas, kas kaisīti uz ietvēm. Ir nopērkami arī aizsargvaski,” skaidro A.Zālīte. “Saimniekiem ir rūpīgi jāseko līdzi, vai ķepiņās nerodas iekaisums. Pēc pastaigas tās jānoskalo, kārtīgi jānosusina un jāapskatās, vai nav kādas plaisas vai cita veida problēmas. Vienkāršākais ir uzsmērēt vazelīnu,” stāsta S.Skara – Sirmā.
To, ka dzīvniekam ir auksti un nav laba pašsajūta, var noteikt, ja viņš trīc, ir izdalījumi no acīm un deguna, sarkanas un sasprēgājušas ķepas, apsaldējumi, apetītes trūkums, arī iesnas, klepus, temperatūra.
Saimniekiem jābūt vērīgiem un jāseko līdzi mīluļa gaitām, piemēram, jāuzmana, vai vēdināšanas laikā kaķis netiek uz balkona, jo lielā salā kaķīšiem austiņas apsalst ļoti ātri, var gūt arī cita veida apsaldējumus. Tāpat arī neļaut mājas dzīvniekam aizklīst no dzīvesvietas, lai atrašanās aukstā laikā ārpus telpām būtu tikai īsu laika sprīdi. Īpaša vērība jāpiegriež veciem dzīvniekiem, kuriem var saasināties jau esošās veselības problēmas. Tāpat arī kucēniem un nesen dzimušiem kaķēniem redzeslokā jābūt nepārtraukti.
“Tāpat kā vasarā ir bīstami atstāt dzīvnieku automašīnā, apdraudējumu tas rada arī ziemā. Pat uz neilgu laiku saimniekam ieejot veikalā, dzīvnieks strauji atdziestošā mašīnā var gūt apsaldējumus. Un vēl ir ļoti svarīgi, ka automašīnām paredzētais antifrīzs ir dzīvniekiem nepieejams. Ir daudz saindēšanās un pat letālu gadījumu, jo šī viela ir salda un pievilina dzīvniekus to nogaršot,”
skaidro S.Skara – Sirmā. “Tāpat kā izturamies pret sevi un tuviniekiem, tāpat jādomā arī par mīluli,” aicina A.Zālīte. To uzsver arī S.Skara – Sirmā, norādot, ka
“tumšā laikā ieteicams dzīvnieku vest pie pavadas. Īpaši jāuzmanās ūdens tuvumā, jo dzīvnieks nejūt bīstamību, ja ledus kādā vietā ir plānāks un var ielūzt. Tumšā laikā svarīgi, ka dzīvnieks, tāpat kā cilvēki, ir pamanāms. Ir atstarojošas pavadas, dzīvniekiem paredzētas vestes”.
Iedzīvotāji aicināti nepalikt vienaldzīgi, ja redz nelaimē nonākušu vai noklīdušu dzīvnieku.
“Ja redzam aukstā laikā noklīdušu vai kādā citā bīstamā situācijā nonākušu dzīvnieku, lūdzu par to ziņot patversmei vai pašvaldības policijai, lai varam novērst dzīvnieka bojāeju,”
aicina S.Skara – Sirmā.