Lasīšanas laiks: 2 min
Pirms Jāņiem, 22.jūnijā, vēstures pētnieki un Pirmā pasaules kara notikumu pazinēji Cēsu centrā rekonstruēs Cēsu kaujas, aģentūru BNS informēja projekta pārstāvis Renārs Sproģis.
Kauju izspēlēšana sāksies pretī Cēsu pils parkam, Pirtsupītes gravā plkst.11.30.
Pasākumā piedalīsies gandrīz simts rekonstrukcijas entuziastu, kuri būs ģērbušies autentiskos Pirmā Pasaules kara militārajos formastērpos un būs apgādājušies ar tiem laikiem raksturīgu uzkabi. Viņi attēlos vācu formējuma uzbrukumu un apvienoto latviešu — igauņu vienību sekmīgo pretuzbrukumu.
“Pasākums ir tapis ar Cēsu pašvaldības atbalstu un veltīts mūsu izcilo brīvības cīnītāju piemiņai, ļaujot izzināt un izprast vēsturi atraktīvā formā. Izspēlējot un rekonstruējot Latvijas vēstures spožākās lappuses, mēs varam iejusties mūsu senču ādā, ne tikai lasīt par vēsturi,”
saka rekonstrukcijas iniciators R.Sproģis. Ikviens varēs izjautāt vēstures pazinējus, fotografēties kopā ar viņiem un izjust vēstures elpu, norāda rīkotāji.
1919.gada maija beigās Dzelzsdivīzija devās ieņemt Cēsis un Valmieru. Skolnieku rota, darbojoties kopā ar Ziemeļlatvijas brigādes vīriem un Igaunijas armijas vienībām, taktiski atkāpās uz Raunu, lai prettriecienā sakautu Dzelzsdivīzijas profesionālos karavīrus.
22.jūnijā pretuzbrukumā ienaidnieks tika padzīts, un tieši Jāņu dienā Cēsīs atkal ienāca Latvijas spēki. Guvuši uzvaru Cēsu kaujās, strēlnieki un Skolnieku rota neapstājās — divu nedēļu laikā viņi bija Rīgā, kurā tagad varēja ierasties kuģis “Saratova” ar Ministru kabinetu.
Uzvara Cēsu kaujās bija pirmais neatkarīgās Latvijas militāro spēku panākums zem sarkanbaltsarkanā karoga, kas ievadīja vēlākās uzvaras pār Bermontu, kam sekoja Latgales atbrīvošana no krieviem.