Lasīšanas laiks: 2 min
Pēc vētras ir īstais laiks savākt nolūzušos priežu zarus un izmantot tos veselības stiprināšanai, aicina Valmieras muzeja darbinieces Indra Vīlistere un Indra Bērziņa.
Aukstais skuju dzēriens pagatavojams pavisam vienkārši. Jāatnes mājā priežu zariņš, tas jāaplej ar puslitru auksta ūdens un jāpievieno skābsula. Tā var būt katra gaumes jautājums – no citrona, dzērvenēm, cidonijām u.c. Nakti šādu dzērienu atstāj ievilkties, lai nākamo dienu sāktu ar vienu glāzi veselīgā šķidruma. Ar aukstu ūdeni apliets zariņš, turēts skābā vidē, saglabās ne vien labās īpašības, bet arī nenosmērēs krūzīti ar sveķiem.
Vitamīnus var uzņemt arī, priežu zarus turot uz krāsniņas vai radiatoriem. Tāds pats efekts, izdalot telpā organismu stiprinošas vielas, ir siltumā turētai priedes koka pagalītei. Tas ir dabisks telpas dezinfekcijas līdzeklis.
Priežu pumpuriņus var samaisīt ar cukuru vai medu. Šādu veselīgu gardumu, lietojot pa puskarotītei, ledusskapī var glabāt vairākas dienas. Tas ir tonizējošs un atvaira vīrusus.
Pret klepu noderēs garaiņu elpošana. Muzeja speciālistes iesaka ne tikai tradicionālo kumelīšu tēju, bet arī rozmarīna. Profilaksei noderīgi vispirms ieelpot garaiņus un tikai tad dzert tēju. Vēl rozmarīna tējas labās īpašība ir imunitātes stiprināšana un gremošanas sistēmas uzlabošana. Savukārt sastāvā esošās ēteriskās eļļas palīdzēs pret saaukstēšanos.
Rozmarīnu var audzēt uz palodzes visu gadu. Kad ir vēlme, vienu zaļo zariņu nolauž, aizdedzina un mazliet pakvēpina. Arī tad tiks ārstēti elpceļi. Vēl rozmarīns izmantojams kā garšviela, piemēram, pie ceptiem kartupeļiem.
Rozmarīns un timiāns nav jaunievedums, par to ir norādes arī 20. un 30.gadu literatūrā. Padomju gados bijis pārrāvums šo augu lietošanā.
I.Vīlistere un I.Bērziņa Saulgriežu laikā aicina ēst piparkūkas, ingvera cepumus, kanēļmaizi un citus asu garšvielu gardumus, jo to sastāvs ir sildošs un gremošanu veicinošs. Īstā kanēļa miziņa ir satinusies ar diviem rullīšiem, tā to iespējams atšķirt no kasijas, kurai nav tik efektīga iedarbība.
Visi interesenti aicināti uz “Karsta tēja noder vienmēr” nodarbību 10.janvārī. Veselību veicinošas vielas mums ir visapkārt, muzeja speciālistes palīdzēs tas ieraudzīt un pastāstīs par to sagatavošanu un ietekmi.