Lasīšanas laiks: 3 min
Pēc publikācijas portālā “Valmieras Ziņas” par to, ka Burtnieku novada bērnudārzā “Burtiņš” pieprasījums desmitkārt pārsniedz pieejamo vietu skaitu, kāda mūs lasītāja uzdeva neērto jautājumu, kādēļ pašvaldība neaizstāv Valmieras pagasta bērnus, lai viņiem būtu iespēja apmeklēt bērnudārzu.
“Parādiet man, kur ir tie 97 bērni Valmieras pagastā?! Valmierā prasa, lai arī vecāks ir deklarēts pilsētā nevis tikai bērns. Un ja deklarēto bērnu skaits ir tik liels, tad, savus iedzīvotājus aizstāvot, var arī kaut vai prasīt, lai visa ģimene ir deklarēta un vēl lielāka priekšrocība, ja arī pieder pagastā mājvieta, jo pretēja gadījumā Valmieras bērni tiek “Burtiņā”, bet tie bērni, kuri tiešām dzīvo pagastā un ir dzimuši gada beigās, spiesti deklarēties Valmierā, lai bērns vispār tiktu dārziņā, jo pretējā gadījumā pēc 5 gadu sasniegšanas var nākties vadāt uz Rencēniem vai Ēveli,”
raksta mūsu lasītāja.
Atbildi uz šo jautājumu sniedza pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Arita Rudzīte: “Saskaņā ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem, lai pretendētu uz vietu bērnudārzā “Burtiņš”, Valmieras pagastā ir jābūt deklarētam bērnam un vismaz vienam vecākam. Šāda prasība attiecas uz visām novada pirmsskolas izglītības iestādēm. Turklāt tieši tāda pati bērnu uzņemšanas kārtība pirmsskolas izglītības iestādēs, paredzot bērna un vismaz viena vecāka dzīvesvietas deklarēšanu noteiktā pašvaldības teritorijā, ir arī Valmieras pilsētā, Ķekavā un citās pašvaldībās.
Diemžēl šobrīd mūsu valstī gadās cilvēki, kuri deklarējas tur, kur tajā brīdī šķiet izdevīgāk. Šajā gadījumā citu Burtnieku novada kaimiņu pašvaldību atsevišķi iedzīvotāji dažreiz apzināti deklarējas Valmieras pagastā, lai tiktu “Burtiņā”, bet Rīgā iedzīvotāji šad tad deklarējas “tur kur vajag”, lai tiku respektablās skolās.
Burtnieku novada pašvaldībā vērš uzmanību uz to, ka pašvaldība nevar atteikt vietu bērnudārzā, ja tiek izpildīta prasība par deklarēšanos, jo Izglītības likuma 17.panta pirmā daļa noteic katras pašvaldības pienākumu nodrošināt bērniem, kuru dzīvesvieta deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā, iespēju iegūt pirmsskolas izglītību.
Taču, apzinoties to, ka dažkārt citu pašvaldību iedzīvotāji apzināti deklarējas Valmieras pagastā, lai tiktu pie vietas “Burtiņā”, pašvaldība pērn, augustā, grozīja saistošos noteikumus “Pirmsskolas vecuma bērnu reģistrācijas un uzņemšanas kārtība Burtnieku novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs un pie skolām esošajās pirmsskolas grupās”.
Noteikumi tika papildināti ar prasību, ka uz vietu pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs var pretendēt tad, ja bērns un viens no vecākiem noteiktā pašvaldības administratīvajā teritorijā ir deklarēts vismaz 10 mēnešus.
Vienlaikus pašvaldībā norāda, ka tuvākajā laikā bērnudārzam “Burtiņš” piebūves veidot nav plānots, lai to varētu apmeklēt visi, kas to vēlas. Jaunus bērnus šajā pirmsskolas izglītības iestādē var uzņemt tikai prom aizgājušo vietā.
Tāpat dažu iedzīvotāju priekšlikumi par papildus prasību ieviešanu deklarētajām personām vietu piešķiršanā pirmskolas izglītības iestādēs diemžēl nebūs īsti labi. Proti, nosakot to, ka “Burtiņā” tiek tikai tad, ja Valmieras pagastā deklarējušies abi vecāki, diskriminētu vientuļos vecākus. Tāpat pašvaldībai nav tiesību pārbaudīt, kāds ir abu vecāku partnerattiecību juridiskais statuss. Savukārt prasība, ka lielāka priekšrocība tikt pirmsskolas izglītības iestādē ir tiem, kuri ir deklarējušies un kuriem pagastā pieder nekustamais īpašums diskriminētu tos vecākus, kuri dzīvo īrētā mājvietā un tajā ir deklarējušies. ”
Portāla “Valmieras Ziņas” redakcijas turpinās pētīt šo problēmu, jo, mūsuprāt, nav izmantotas visas iespējas, lai nodrošināti bērnudārza pieejamību vietējiem bērniem, kuriem šī iestāde tika būvēta.
Manuprāt, vel vajadzētu ņemt vērā arī to, ka daudzbērnu ģimenēm būtu jānodrošina” pirmā roka”, ka tika rakstīts Burtnieku novada avīzē 19. numurā. Patreiz diemžēl tas ir tikai teksts avīzē.
Ar cieņu, Larisa
Lai kā pašvaldība “atrunātos”, nav tur kārtības. Bija facebook diskusija par dārziņiem. Bija mamma, kura rakstīja, ka pavasarī pieteica Burtiņā un ar rudeni jau sāka apmeklēt. Bija vairākas mammas, kuras teica, ka bez problēmām tika dārziņā. Kā to var izskaidrot? Ja ir esoša rinda jau divus gadus, tad kāpēc kāds tiek jau rudenī, kaut tas, kurš pieteicies rindā piedzimstot (gada beigās), joprojām stāv rindā turpat ap 20to ciparu? Žēl, ka tā diskusija ir dzēsta. Lai tik atrunājas, ka viss ir pēc likumiem… Un novēlu vienmēr tik lielu pieprasījumu
Teikšu godīgi, pēc meitas dzimšanas, pagāja nepilns gads laikam pieteicu Burtiņā, jo pagasta bērns, likās ka loģiski ka vajadzētu būt vietas. Uzrakstīju pat ka dārziņā gribēšu lai viņa iet, kad sasniedz 2 gadu vecumu. Pienāca tā gada augusts – hm….domāju jāuzzvana Burtiņa vadītājai, kad jānoslēdz līgums utt. Kā izrādījās mana meita nav uzņemta. Tajā brīdī, kad pagasta vadītājam uzrakstīju iesniegumu – lūdzot paskaidrojumu kāpēc pagasts nav uzņēmis manu bērnu un vai tiešām visi bērni kuri tika uzņemti ir pagastā deklerējušies. Uzreiz vieta atradās. Mistiski kaut kādi bērni pēkšņi pārdomājuši un izvēlējušies citu bērnudārzu.
Tā kā tām mammām kurām bērnus neuzņēma un ar bērnu esat deklerējušies pagastā iesaku rakstīt iesniegumu un sūtīt kā ierakstītu vēstuli caur Pastu. Redzēsiet vieta atradīsies.