Lasīšanas laiks: 3 min
Neaizslēgtas mājas, saimniecības ēkas, pagraba vai garāžas durvis, viegli atslēdzamas vai uzlaužamas slēdzenes, atvērti logi, dažādu vērtīgu mantu vai neaizslēgtas automašīnas atstāšana pagalmā ir tikai daļa iemeslu, kas veicina zādzību izdarīšanu no privātmājām un to teritorijām. Vasaras sezona parasti ir garnadžu iemīļotākais laiks gan tādēļ, ka saimnieki atstāj bez pieskatīšanas savas lietas māju pagalmos, gan arī biežāk savus īpašumus atstāj bez uzraudzības ilgāku laika posmu. Lai nekļūtu par zādzības upuri, Valsts Policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja prevencijas grupas vecākais inspektors Jānis Vehi ir sagatavojis noderīgu informāciju par drošības ievērošanu.
Policija, analizējot zādzību izdarīšanas metodes, ir secinājusi, ka zādzības galvenokārt tiek paveiktas divos veidos:
- uzlaužot atslēgas, durvis, logus, izsitot loga stiklus;
- paņemot bez uzraudzības vai neaizslēgtās telpās atstātas lietas, kas pieejamas bez īpašas piepūles.
Zagļus piesaista privātmāju teritorijā atstāta dārza tehnika, velosipēdi vai kādas citas mantas kam ir materiāla vērtība un ko pēc zādzības iespējams realizēt. Ja šāda veida lietas nav iespējams ievietot slēgtās telpās, tās jāpadara mazāk redzamas, uzkrītošas. Nedrīkst aizmirst arī par automašīnas drošību mājas pagalmā – tā ir jāaizslēdz, un atslēga jānovieto tā, lai tā nebūtu viegli pieejama. Nereti, ja zādzība notiek mājā un automašīnas atslēga stāv labi redzamā, pieejamā vietā, tad garnadzis, visticamāk, izmantos iespēju telpās nozagtās mantas aizvest ar jūsu pagalmā novietoto transportlīdzekli. Tāpat neaizslēgta automašīna pagalmā nozīmē lielāku iespēju kļūt par zagļu upuri, jo bieži tiek piefiksēti gadījumi, kad nelūgtie viesi staigā pa īpašumiem un pārbauda vai automašīnas nav palikušas neaizslēgtas, un, ja tā ir atvērta, tad tiek apzagta.
No saimniecības ēkām, pagrabiem vai garāžām, zādzību ir viegli izdarīt, ja šīs telpas nav aizslēgtas nakts vai prombūtnes laikā. Dodoties prom no mājas, kaut arī uz neilgu laiku, vai strādājot turpat netālu savā īpašumā, ir jāaizslēdz mājas durvis. Garāmejoša, nejauši īpašumā ienākusi persona apzagt māju var minūtes laikā vai pat ātrāk. Visdrošākais veids, kā pasargāt sevi un īpašumu no nejaušiem zagļiem, ir sētas ierīkošana, teritorijas robežu acīmredzama noteikšana ar stādījumiem – dzīvžogu, kas apturēs nevēlamu personu ienākšanu. Papildus tam ir labi, ja privātmājas teritorijā ir suns, kas signalizēs un atbaidīs svešas personas.
Papildus drošībai policija iesaka iegādāties un uzstādīt videonovērošanas kameras, kas mūsdienu apstākļos kļuvušas daudz pieejamākas un neprasa milzīgus finansiālus ieguldījumus. Īpašuma drošību palielinās arī uzstādītās zīmes, ka ir suns, notiek videonovērošana.
Policijā nereti tiek reģistrēti arī gadījumi, kad apzagti privātīpašumi, lauku mājas, vasarnīcas, kur pastāvīgi neviens nedzīvo. Policija šādu īpašumu saimniekiem iesaka neatstāt tajos vērtīgas mantas, ja tuvumā dzīvo kaimiņi, tad lūgt pieskatīt īpašumu, kā arī neatstāt šādu īpašumu logus aizvērtus ar bieziem aizkariem vai žalūzijām, jo atklāts logs ļaus kaimiņiem piefiksēt, ka Jūsu prombūtnes laikā īpašumā ieradušies “nelūgti” viesi.
Policija aicina nebūt vienaldzīgiem un aktīvi iesaistīties ne tikai sava īpašuma pasargāšanā, bet arī kaimiņu īpašuma uzraudzībā, it īpaši, kad kaimiņi devušiem prom. Ja redzat svešas personas, kas staigā gar Jūsu vai kaimiņu īpašumu, noskaidrojiet šo personu apmeklējuma iemeslu, tādējādi apliecinot, ka īpašumi netiek atstāti bez uzraudzības un tos nav vienkārši apzagt.