Lasīšanas laiks: 4 min
No 14. līdz 18. augustam Valmierā norisināsies Latvijas Laikmetīgās mākslas centra (LCCA) organizētas radošās darbnīcas bērniem un jauniešiem (6-18 gadi). Starptautiskā projekta Mākslinieks ir klātesošs ietvaros būs iespējams darboties kopā ar māksliniekiem no Latvijas un Norvēģijas, veidojot mākslas darbus par dažādām sabiedrībā aktuālām tēmām, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Latvijas Laikmetīgās mākslas centra komunikācijas menedžere Terēze Šulca.
Projekts Mākslinieks ir klātesošs sākās šī gada sākumā, un līdz šim iespēja līdzdarboties mākslas rezidencēs bijusi sešu Latvijas skolu skolēniem, kuri kopā ar māksliniekiem Kristīni Brīniņu, Viku Ekstu, Gundegu Eveloni, Andu Lāci, Evu Vēveri, Artūru Punti un Maksimu Šenteļevu īstenoja laikmetīgās mākslas projektus savās skolās un pilsētās, savukārt vasaras projekts Valmierā ļaus desmit radošajās nodarbībās piedalīties ikvienam interesentam vecumā no 6 līdz 18 gadiem. “Mēs vēlamies iesaistīt Valmieras novada bērnus un jauniešus laikmetīgās mākslas procesos un lauzt stereotipus par to, ka laikmetīgā māksla ir kaut kas nesaprotams un nepieejams,” norāda LCCA izglītības projektu vadītāja Māra Žeikare. Desmit nodarbību laikā dalībnieki kopā ar iepriekšminētajiem Latvijas māksliniekiem un Norvēģijas mākslinieku kolektīvu TENTHAUS radīs mākslas darbus par klimata pārmaiņu problemātiku.
Nodarbībās aicināts piedalīties ikviens bērns un jaunietis, kurš vēlas kopā ar māksliniekiem iepazīt dažādos mūsdienu mākslas izpausmes veidus (instalāciju, glezniecību, deju un kustību, skaņu un dzeju, fotogrāfiju, un daudz ko citu). “Kopīgi ar jauniešiem domāsim, kāda ir mākslinieka nozīme sabiedrības vides apziņas veicināšanā mūsdienās un kādus risinājumus klimata krīzes novēršanai var piedāvāt laikmetīgā māksla,” radošo darbnīcu tēmu loku iezīmē Māra Žeikare. Bezmaksas radošās darbnīcas norisināsies koncertzālē Valmiera, pilsētas parkos un jaunatnes centrā Vinda. Vasaras nometne un radošās darbnīcas top ciešā sadarbībā ar Valmieras novada pašvaldību, biedrību Mellene un Latvijas Dabas fonda projektu Game On: Neļausim klimata pārmaiņām uzvarēt!.
Darbnīcas būs pieejamas bērniem no 6-18 gadiem un to apmeklēšanai nav nepieciešamas priekšzināšanas mākslā. Tās norisināsies latviešu un angļu valodās. Detalizēta nodarbību programma tiks izziņota jūlija sākumā, tādēļ aicinām sekot projekta jaunumiem mājaslapā www.artistispresent.lv un LCCA un projekta sociālo mediju kontos Facebook un Instagram.
Par projektu:
- Projektu īsteno Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs kopā ar Norvēģijas mākslinieku kolektīvu TENTHAUS ar Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) grantu
- No februāra līdz maijam mākslinieki Kristīne Brīniņa, Vika Eksta, Gundega Evelone, Anda Lāce, Eva Vēvere, Artūrs Punte un Maksims Šenteļevs strādāja sešās Latvijas skolās, vadot mākslas rezidences, un kopā ar skolēniem īstenoja laikmetīgās mākslas projektus Liepājas Katoļu pamatskolā, Aglonas vidusskolā, Bolderājas pamatskolā, Antūžu pamatskolā, Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijā un Strenču pamatskolā.
- Arī skolēni no visām sešām projektā iesaistītajām skolām satiksies Valmierā, no 14. līdz 18. augustam piedaloties gan visiem atvērtajās radošajās darbnīcās ar māksliniekiem no Latvijas un Norvēģijas, gan kopīgi pavadot laiku projekta vasaras nometnē.
- Rezidenču laikā radītie mākslas darbi būs skatāmi festivāla Survival kit 14 ietvaros, kas notiks no 7. septembra līdz 8. oktobrim Rīgā. Skolēni, kuri ir arī rezidenču laikā radīto mākslas darbu līdzautori, izstādē darbosies kā mākslas mediatori un stāstīs apmeklētājiem par kopīgi paveikto.
- Šī gada nogalē plānota metodiskā materiāla skolotājiem “Kā iekļaut laikmetīgo mākslu savās stundās” prezentācija un semināri Latvijas reģionos.
Projektu finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, izmantojot EEZ grantus.
Projekts “Mākslinieks ir klātesošs – laikmetīgās mākslas rezidences skolās” (Nr.EEZ/2022/2/27) tapis Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” konkursa “Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai” ietvaros. Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 228 713,36 EUR, no kurām 194 406,36 EUR sedz Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta, bet 34 307,00 EUR valsts budžeta līdzfinansējums. Projekta mērķis ir veicināt Latvijas bērnu un jauniešu iesaisti laikmetīgās mākslas procesos.