Lasīšanas laiks: 2 min
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) izstrādājusi jaunu Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) koncepciju, kas iesniegts valdošajām partijām, aģentūra BNS uzzināja VARAM.
Izstrādāti divi modeļi – 49 novadi un deviņas republikas pilsētas vai 29 teritoriju izveide. Pašvaldību lietu ministrs uzskata, ka priekšlikumi palīdzēs novadiem attīstīties sekmīgāk. Šobrīd Latvijā ir 110 novadi un deviņas republikas pilsētas.
VARAM rosina reformu ieviest 2021.gadā, kad notiks vietējo pašvaldību vēlēšanas. Tā prasīs nopietnu sagatavošanos, tāpēc savlaicīgi plānots uzsākt diskusijas ar visām iesaistītajām pusēm.
Viens no piedāvātajiem pašvaldību apvienošanas variantiem paredz izveidot 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modeli. Tā pamatā ir vairāki kritēriji, piemēram, attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra, novadā ir vismaz viena perspektīva vidusskola, kā arī vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 km.
Savukārt otrs piedāvātais variants sākotnēji paredz 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmēs attīstības centriem, kuru ietvaros pašvaldības varēs apvienoties brīvprātīgi.
“Jāveido moderna, uz rezultātu orientēta valsts pārvalde, jāveicina attālināta darba iespējas un jāievieš e-pārvaldes principi publisko pakalpojumu sniegšanā,”
uzsver vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (NA).
VARAM norāda, ka valdība jau iepriekš secinājusi, ka pēdējā ATR nav nodrošinājusi vairāku būtisku uzdevumu veikšanu. Piemēram, pēc reformas vēl joprojām ir daudzi novadi, kas neatbilst likumā noteiktajiem novadu veidošanas kritērijiem – minimums 4000 iedzīvotāju novadā. Vairākos novados nav spēcīgu attīstības centru, novadu pašvaldības iedzīvotāju skaita ziņā ir ļoti neviendabīgas – iedzīvotāju skaits svārstās no 1000 līdz pat 24 000. Latvijā vēl joprojām ir daudz novadu pašvaldības, kurām ir nepietiekami nodokļu ieņēmumi, lai īstenotu efektīvu pārvaldi un nodrošinātu iedzīvotājiem nepieciešamos publisko pakalpojumus.