Lasīšanas laiks: 4 min
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vadību 2014.gada sākumā uzņēmās Einārs Cilinskis, bet pēc 16.marta viņa darbu turpina Romāns Naudiņš. Tā kā, vienam esot ministra krēslā, otrs ieņēmis parlamentārā sekretāra amatu, tad ministrijas prioritātes šajā periodā nav mainījušās, portālu “Valmieras Ziņas” informēja tagadējā ministra R.Naudiņa preses sekretāre Sanita Karpoviča.
1. Uzlabot sadarbību ar pašvaldībām, klātienē apzināt pašvaldību vajadzības un problēmas un meklēt tām efektīvākos risinājumus. Pusgada laikā VARAM ministri klātienē tikušies jau ar 67 pašvaldību vadītājiem, tādējādi nepastarpināti apzinot pašvaldībām aktuālākos jautājumus, jo īpaši Eiropas Savienības (ES) fondu finansējuma vajadzības. Šis mērķtiecīgi aizsāktais un īstenotais darbs tiks turpināts.
2. Nodrošināt finansējumu investīcijām ne tikai reģionālajiem attīstības centriem, bet arī mazajām pašvaldībām. Šāds bijis Nacionālās apvienības ministru politiskais uzstādījums, tādēļ izveidota speciāla programma mazo pašvaldību uzņēmējdarbības infrastruktūras attīstībai panākts, lai arī energoefektivitātes finansējums būtu pieejams visām pašvaldībām, ne tikai attīstības centriem.
3. Veicināt uzņēmējdarbību. Šo kā būtisku mērķi ministrs R.Naudiņš ir izvirzījis jau iepriekš, norādot to kā priekšnoteikumu Latvijas reģionu turpmākai attīstībai. Turpmāk gadījumos, kad neapbūvēts zemesgabals tiek iznomāts ražošanas objekta būvniecībai, valstij un pašvaldībai būs tiesības sniegt atbalstu samazinātas nomas maksas veidā. Tādējādi tiks radīta investīcijām pievilcīga vide, sekmēta jaunu uzņēmumu veidošanās pašvaldībās, kas veicinās reģionu iedzīvotāju nodarbinātību un ražošanas nozares attīstību. Arī Eiropas Savienības fondu finansējums vispirms jāvirza uzņēmējdarbības atbalstam, koordinējot dažādu ministriju administrētos fondus. Tāpēc ministrs un arī ministrijas darbinieki tiekas ar pašvaldību vadītājiem un pašvaldību reģionālajām apvienībām, lai ES fondu un finanšu instrumentu līdzekļi tiktu izmantoti maksimāli efektīvi, radot jaunas darba vietas.
4. Rīgā atklāt Latgales pārstāvniecību. Tā atklāta ar VARAM atbalstu un Norvēģijas finanšu instrumenta līdzfinansējumu, norādīja S.Karpoviča. Latgalei ir būtiska šāda vieta, kur sevi prezentēt un popularizēt. Latgales pārstāvniecībā reģiona uzņēmēji Rīgā var tikties ar partneriem un piedāvāt savu produkciju. Šeit var uzzināt par tūrisma piedāvājumiem, kā arī iespējams gūt visaptverošu informāciju par investīciju iespējām reģionā. Ņemot vērā Latgales programmas pozitīvo pieredzi, VARAM ir paredzējusi arī nākošajā ES fondu plānošanas periodā šim reģionam finansējumu uzņēmējdarbības infrastruktūras attīstībai 52 miljonu eiro apmērā, lai nodrošinātu attīstību un mazinātu reģionālās atšķirības. Apdzīvota un attīstīta pierobeža ir Latvijas drošības jautājums.
5. Sniegt atbalstu ēku un tehnoloģiju energoefektivitātes uzlabošanai, kā arī atbalstu elektromobiļu un to uzlādes infrastruktūras ieviešanai Latvijā. Šī perioda ietvaros VARAM sniegusi 27,6 miljonu eiro atbalstu ēku un tehnoloģiju energoefektivitātes uzlabošanai, kā arī teju četru miljonu eiro apmērā atbalstījusi elektromobiļu un to uzlādes infrastruktūras ieviešanu. Finansējums šiem mērķiem piešķirts Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta ietvaros.
6. Uzlabot publisko pakalpojumu pieejamību. Pirmajā pusgadā VARAM sadarbībā ar pašvaldībām un valsts pārvaldes iestādēm ir realizējusi pilotprojektu, kā rezultātā vairākās republikas pilsētās tika nodrošināta valsts publisko pakalpojumu pieejamība vienuviet, savukārt novadu pašvaldībās – iespēja saņemt publiskos pakalpojumus e-vidē, piemēram, iesniedzot valsts iestādēm adresētus dokumentus. Tas ir ērti gan iedzīvotājiem, gan pašvaldībām un projekts tiks attīstīts plašāk, atzīmēja ministrijas pārstāve.
7. Strādāt pie Latvijā piesārņotākās vietas attīrīšanas. Ir atsākts darbs pie Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas projekta. Lai nodrošinātu atklātību un informācijas pieejamību par Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas projekta īstenošanas gaitu, pēc ministra R.Naudiņa iniciatīvas izveidota Lielo investīciju projektu konsultatīvā komisija. VARAM mērķis ir darīt visu iespējamo, lai šo sanācijas projektu veiksmīgi noslēgtu, izmantojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu, tādējādi novēršot turpmāko kaitējumu Latvijas videi un domājot par mūsu bērnu nākotni.
8. Organizēt vides izglītības nometnes bērniem un jauniešiem ar invaliditāti. Pēc R.Naudiņa iniciatīvas, šādu nometņu organizēšanai piešķirts līdzfinansējums kopumā 56 000 eiro apmērā no Latvijas vides aizsardzības fonda. Kā atzīmēja S.Karpoviča, arī pašā ministrijā beidzot ir nodrošināta pieejamība cilvēkiem ar invaliditāti. VARAM ir atbilstoši aprīkota un šobrīd ministrijā strādā pieci cilvēki ar invaliditāti.
Savukārt, kā iepriekš jau ziņojām, iekšlietu nozarē pirmajā pusgadā paveiktie darbi ir Organizētās noziedzības novēršanas un apkarošanas plāna apstiprināšana, psihotropo vielu izplatības ierobežošanas principu pilnveidošana, Zolitūdes traģēdijas iemeslu izmeklēšana, Oficiālās elektroniskās adreses koncepcijas apstiprināšana, kā arī Valsts policijas attīstības koncepcijas projekta sagatavošana.